×

Tak najszybciej pozbędziesz się moli spożywczych. W 100% skuteczny i prosty sposób

Otwierasz torebkę mąki, a z niej wylatuje brązowawy owad. To mol spożywczy, który właśnie zadomowił się w Twojej kuchni. Jak pozbyć się moli spożywczych?

Mole spożywcze to motyle, które mają ok. 1 cm długości. Dwoma naczelnymi gatunkami moli są mklik mączny oraz omacnica spichrzanka. Rozmnażają się w błyskawicznym tempie. Co więcej samica potrafi znieść nawet 200 jaj dziennie. Wykluwają się z nich kremowe lub żółtawe larwy. Najczęściej chowaj się w tylnych częściach szuflad lub na ścianach, gdzie mogą spokojnie poczekać do momentu przepoczwarzenia.

Skąd biorą się mole w kuchni?

Mole zwykle przynosimy wraz z zakupami do domu. Jaja kryją się w mące, kaszach, orzechach, płatkach, suszonych grzybach. Co więcej zaniepokoić Cię powinny kokony, fragmenty pajęczyny (w nią owinięte są jaja) i dziwnie posklejane ziarna czy grudki w mące.

jak pozbyć się moli spożywczych
Jak pozbyć się moli spożywczych fot. Wikimediacommons

Domowy spray na mole

Jeżeli zauważysz oznaki bytności moli, to przejrzyj wszystkie produkty spożywcze i koniecznie wyrzuć zainfekowane rzeczy. Następnie dokładnie wyczyść wszystkie szafki. A później zrób specjalny spray na mole.

W butelce z atomizerem połącz:

  • szklankę ciepłego octu,
  • kilkanaście kropli olejku lawendowego,
  • możesz włożyć też gałązkę (lub kilka listków) świeżego tymianku.

Takim domowym specyfikiem spryskaj wszystkie szafki kuchenne. Możesz być pewien, że dzięki temu mole nie zamieszkają ponownie w Twoim domu.

jak pozbyć się moli spożywczych
Jak pozbyć się moli spożywczych fot. Unsplash

Sposoby na mole spożywcze

Po pierwsze wszystkie sypkie produkty przesypuj do szklanych pojemników i dobrze je zakręcaj. Mole spokojnie sformują opakowanie papierowe i plastikowe.

Mole nie lubią konkretnych zapachów. Dlatego w szafkach połóż:

  • wysuszoną skórkę pomarańczy lub mandarynek,
  • liście laurowe,
  • plasterki pomarańczy z powbijanymi w nie goździkami,
  • ziele angielskie,
  • tymianek, szałwię, rozmaryn,
  • lawendę.

Natychmiastowy sposób na mole

Jeżeli podejrzewasz, że w trudno dostępnym miejscu zabunkrowały się mole lub znajdują się tam ich larwy, to użyj suszarki. Skieruj strumień gorącego powietrza w kuchenne zakamarki, ponieważ mole źle znoszą wysoką temperaturę.

Już wiesz jak pozbyć się moli spożywczych. Poznaj teraz 7 sposobów na kota, aby nie zamienił Twojego ogrodu w kuwetę. 

Może Cię zainteresować

zamknij