Mole w domu to problem wielu gospodyń. 7 trików, sprawi, że insekty giną na miejscu

Mole (zarówno te spożywcze jak i ubraniowe) potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Często pojawiają się znienacka i szybko się rozmnażają, przez co ciężko jest je wszystkie wybić. Wielokrotnie było mi wstyd przyjąć gości w domu, gdzie nagle z szafy lub spiżarki wylatywały te skrzydlate paskudy. Na szczęście najważniejsze jest odnalezienie skutecznej metody, która pomoże pozbyć się tych szkodników!

W walce z molami kluczowa jest wiedza na temat tego czego, nie lubią te owady

biolog-terenowy.com

Mole spożywcze najlepiej wytępić poprzez sprawdzenie wszystkich szafek i zrobienie porządków

Dokładnie przeszukaj wszystkie szafki w kuchni oraz w spiżarce i spróbuj się dowiedzieć skąd wylatują owady. Jeśli nie namierzysz ich od razu dobrze jest otworzyć opakowania z mąką, ryżem, makaronem itp.

foodnavigator.com

Może się okazać, że przyniosłaś ze sklepu torbę z jedzeniem, w którym już znajdowały się larwy moli. Jeśli udało Ci się znaleźć zaatakowany produkt, koniecznie go wyrzuć! Nie nadaje się on do jedzenia, nawet jeśli pozbędziesz się z nich moli.

atcharlotteshouse.com

Kiedy opróżnisz szafki, dokładnie umyj je specjalnym środkiem czyszczącym lub wodą z płynem do mycia naczyń. Przejrzyj również inne pojemniki, które znajdowały się obok zaatakowanego naczynia. Nawet jeśli wybiłaś larwy moli nie oznacza to że nie przejdą one do innego opakowania z jedzeniem, dlatego też lepiej zamknij wszystkie torebki czy pojemniki. Nie trzymaj makaronu czy mąki w oryginalnych, papierowych opakowaniach, ponieważ mole mogą się przez niego przedostać do środka.

youtube.com

Po umyciu szafek i przed ponownym ułożeniem produktów, warto na chwilę umieścić w szafce naczynie z podgrzanym octem. W zamkniętej szafce gorące naczynie z octem zacznie parować i sprawi, że mole nie będą chciały zbliżyć się do produktów spożywczych.

Mole ubraniowe mogą pojawić się nawet w najbardziej zadbanym kącie mieszkania

Szkodniki mogły uciekać od sąsiada lub z klatki schodowej i przyleciały do Twojego mieszkania. Jeśli w celach zapobiegawczych używasz też łapek i lepów na mole, możesz narobić sobie więcej szkód niż pożytku! Owady mogą być wabione z innych miejsc do Twojego mieszkania i przez to zalęgną się w Twoich szafach.

unsplash.com

W garderobie lub szafie z ubraniami możesz umieścić suszoną lawendę (woreczek lub papierową torebkę z suszonymi kwiatami). Zapach lawendy jest naturalnym odstraszaczem moli. Innym sposobem jest trawa cytrynowa lub skórka z cytryny, która także sprawi, że pozbędziesz się moli.

pixabay.com

W walce z molami warto też posłużyć się przyprawami np. liśćmi laurowymi, miętą, goździkami lub zielem angielskim. Mocno aromatyczne przyprawy sprawią, że mole uciekną tam gdzie pieprz rośnie. Umieść mieszankę przypraw w materiałowym woreczku i włóż do szafy. Oprócz tego warto pamiętasz o kasztanach, które odstraszają nie tylko mole ale i pająki.

Jeśli w ubraniach znalazłaś jaja moli, pozostaw je na kilka godzin na mrozie. Niska (tak samo jak bardzo wysoka temperatura) wybijają te szkodniki.

A Ty jakie masz sposoby na pozbycie się moli?

Źródło i fotografie: dom.wp.pl, polki.pl