Kategorie Lajfhaki

Jak pozbyć się rybików? Sprawdzone sposoby na ich eliminację

Rybiki pojawiają się w wilgotnych miejscach, głównie w łazienkach oraz w kuchni. Mimo tego, że są niegroźne, to ich widok nikogo nie cieszy. Szukasz sprawdzonego sposobu jak pozbyć się rybików? Oto kilka trików, które warto znać jeśli masz rybiki w domu i chcesz się ich pozbyć!

Jak pozbyć się rybików? – Skąd się biorą rybiki w domu?

jak pozbyć się rybików 0

Rybiki pojawiają się niemal na każdej szerokości geograficznej na Ziemi (wyjątkiem jest Arktyka i Antarktyda). Według naukowców, pierwotnym domem wilgotniaków były tropiki, z kolei do Europy trafiły wraz z transportem ziarna. W domach przyciągane są przez resztki jedzenia, które znajdują się w zakamarkach posadzek lub we wnękach. Rybiki żywią się głównie produktami, które zawierają skrobię, jednak żywią się także papierem, ryżem, kaszą czy mąką. Ponieważ rybiki lubią ciepłe i wilgotne miejsce, najczęściej możesz je znaleźć w łazience lub w kuchni (np. w piekarniku).

Jak wyglądają rybiki?

Jak pozbyć się rybików? Sprawdzone sposoby na ich eliminację
wikimedia.org

Rybik należy do szesciogonków, ma srebrzysty, bezskrzydłowy pancerz mierzący około 7 – 10 mm. Posiada długie, nitkowate czułki oraz trzy szczecinki na końcu odwłoka.

Jak pozbyć się rybików?

Przede wszystkim, aby usunąć z domu rybiki musisz trzymać się jednej ważnej zasady, którą jest porządek. Pamiętaj żeby produkty tj. mąka, kasze czy cukier trzymać w szczelnych pojemnikach. Uszczelnij wszelkie szczeliny i pęknięcia – możesz do tego użyć gipsu lub silikonu. Sprawdź też ile kosmetyków masz w łazience. Dobrze jest ograniczyć ilość produktów kosmetycznych, regularnie robić pranie (magazynowanie brudnych rzeczy przyciąga rybiki) oraz czyścić płytki octem lub środkiem dezynfekującym.

Naturalne środki na rybiki

Rybiki są bardzo wytrzymałe i bez jedzenia potrafią przetrwać nawet rok! To oznacza, że nawet jeśli dokładnie wyczyścisz dom i wywietrzysz pomieszczenie, te małe cwaniaki wciąż mogą chować się w różnych zakamarkach łazienki czy kuchni. Jak jednak usunąć rybiki posługując się naturalnymi środkami? Postaw na zapachy, których srebrzyki nie lubią. Wybierz lawendę, sok z cytryny lub ostre przyprawy. Lawendę umieść w woreczkach i schowaj do szafek, sok z cytryny przyda się do wycierania płytek łazienkowych, a przypraw tj. cynamon czy rozmaryn warto trzymać w szafkach kuchennych czy spiżarce.

Pułapka na rybiki – kwas borowy

Jeśli chcesz zrobić pułapkę na rybiki użyj kwasu borowego. Zmieszaj go wraz z cukrem pudrem i umieść pułapkę w miejscu gdzie najczęściej widzisz rybiki. Pułapka uszkadza pancerz srebrzyków, a jeśli rybik zje pułapkę – otruje się. Pamiętaj jednak, że kwas borowy jest trujący także dla ludzi i zwierząt także lepiej nie stosuj tej metody, jeśli masz w domu dzieci lub pupila.

Pułapka na rybiki – wilgotna gazeta

Kolejnym sposobem jak pozbyć się rybików z domu jest wilgotna gazeta. Wystarczy zrolować zwykłą gazetę i namoczyć ją. Zabezpieczyć całość gumką recepturką. Zostawiamy gazetę na całą noc na podłodze w łazience. Jeśli podejrzewasz, gdzie dokładnie mogą chować się robaczki, połóż pułapkę niedaleko tego miejsca. Mokra gazeta będzie nie tylko pożywieniem, ale też sprzyjającym środowiskiem dla rybików. Na drugi dzień rano wyrzuć gazetę lub ją spal. Pamiętaj, żeby jej nie odwijać! Czynność powtórz parę nocy pod rząd, aż „wyłapiesz” wszystkie rybiki.

Jak pozbyć się rybików? Sprawdzone sposoby na ich eliminację
źródło: www.wikihow.com

Ta metoda, pozwala nam pozbyć się robactwa, bez konieczności używania ostrych środków chemicznych. Jest tania i nie wymaga sporo zaangażowania. Jeśli w Twojej łazience mieszkają rybiki, koniecznie ją wypróbuj!

Spray na rybiki

Potrzebujesz:

– sok z cytryny,
– szklankę wody (około 250 ml),
– 5-10 kropli olejku lawendowego.

Wszystkie składniki przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i porządnie nią potrząśnij. Te trzy ciecze muszą się ze sobą połączyć, dopiero kiedy składniki dobrze się wymieszają, spryskaj miksturą miejsca, w których najczęściej pojawiają się srebrzyki. Ta metoda jest skuteczna ze względu na drażniący zapach cytrusów oraz olejku lawendowego, za którym rybiki nie przepadają. Ten sposób jest całkowicie bezpieczny i naturalny dlatego nie musisz obawiać się jeśli w Twoim domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Zobacz także:

1) Przepisy na ekologiczne środki czyszczące. Koniec z trującą chemią

2) Zastosowania kredy, które przydadzą się podczas domowych obowiązków