W pościeli kryje się mnóstwo bakterii i zarazków. Nie wystarczy prać samych poszewek!
Każdy z nas regularnie pierze swoje poszewki, ale już rzadziej postępuje tak z poduszkami oraz kołdrami. Niestety, jest to duży błąd, ponieważ w nich także znajduje się całkiem sporo zanieczyszczeń. Niektóre z nich są naprawdę obrzydliwe…


Znajdują się w nich resztki naszego naskórka, pozostałości śliny (tak, każdemu z nas zdarza się ślinić w czasie snu), pot oraz wiele innych wydzielin naszego ciała. Wszystkie te rzeczy są wprost idealną pożywką dla roztoczy, których zwiększona obecność jest dla nas bardzo przykra w skutkach, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami.
Zresztą chyba nic przyjemnego spać razem z takimi stworzeniami…
Jednak zanim zaczniesz już w tej chwili biec do sypialni, aby wywalić wszystko z łóżka, poczekaj! Jest kilka metod prania poduszek i kołder, które sprawią, że pozbędziesz się niechcianych lokatorów bez wyrzucania wszystkiego…
Na początek pamiętaj jednak o tym, że jeżeli pierzesz w domu, musisz sprawdzić na swoich poduszkach i kołdrach wszystkie oznaczenia. Niektóre z nich wymagają bowiem specjalnego traktowania.


Poduszki i kołdry syntetyczne
- Najlepiej prać dwie poduszki naraz, ponieważ jedna mogłaby okazać się zbyt lekka i uszkodzić pralkę. Przed praniem kołdry upewnij się, że zmieści się do Twojej pralki oraz suszarki.
- Dodaj detergent, najlepiej odrobinę mniej niż zwykle i ustaw program dla bardzo delikatnego prania w niskiej temperaturze. To zapobiegnie ich zdeformowaniu. Warto włączyć podwójne płukanie, aby mieć pewność, że detergent dobrze się wypłucze.
- W przypadku kołder oraz poduszek z włókien syntetycznych warto je dobrze odwirować. Pomoże to przywrócić ich normalny kształt.
- Po praniu najlepiej wystawić wszystko na zewnątrz, aby dobrze wyschło. Jeżeli jednak zdecydujesz się na suszenie w suszarce, pamiętaj o tym, aby ustawić w niej niską temperaturę. Zbyt wysoka temperatura może roztopić syntetyczne włókna.
Poduszki i kołdry z pierza
- Zanim przystąpisz do prania, upewnij się, że 2 kolejne dni będą ciepłe, słoneczne i odrobinę wietrzne, potrzeba dużo czasu, aby taka pościel wyschła. Sprawdź także czy można prać ją w pralce automatycznej. Niestety dla wielu pierzyn nie jest to wskazane. Wtedy jedyną nadzieją pozostaje pranie chemiczne.
- Jeżeli masz pewność, że możesz wyprać ją w automacie, użyj do tego celu detergentu bez enzymów czyszczących. Dzięki temu nie uszkodzisz bardzo delikatnego pierza i zachowasz miękkość.
- Przy tym rodzaju pościeli nie zaleca się używania zwyczajnego trybu wirowania. Należy ustawić najlżejszy lub nie wirować wcale, a jedynie wycisnąć wodę ręcznie.
- Jeżeli będziesz suszyć taką pościel w suszarce wrzuć do niej mały, twardy przedmiot, np. piłeczkę do tenisa. Dzięki temu pierzyna zachowa swoją puszystość. W przypadku suszenia na zewnątrz, pamiętaj, że dni muszą być naprawdę słoneczne i suche.
- Jeśli Twoja kołdra nie wysuszy się dobrze, może to spowodować pojawienie się pleśni oraz brzydkiego zapachu.


Pamiętaj o regularnym praniu pościeli, aby usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia oraz zarazki.
Śpij dobrze i ciesz się świeżą pościelą!

