×
Wirtualna Polska

Zawodowy pilot zdradza sposób jak przetrwać katastrofę samolotu

Za każdym razem gdy wsiadasz do samolotu stewardesy dokładnie pokazują, co powinno się robić w sytuacji kryzysowej, ale bądź ze sobą szczery i odpowiedz kiedy starałeś się uważać podczas ich prezentacji?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W tym czasie pewnie przysypiasz, czytasz książkę lub słuchasz muzyki i wolisz nie zastanawiać się co by się stało, gdyby jednak doszło do podniebnej katastrofy. Nie ma co gdybać, zwłaszcza, że szanse na śmierć w przestworzach są jak 1 do 11 milionów. Mimo to warto wiedzieć, co robić w momencie, gdy dojdzie do wypadku.

Dave Inch, kapitan popularnej maszyny jaką jest Boeing 787, opublikował na swoim blogu jak poprawnie ratować się podczas katastrofy lotniczej

<a href=unsplash.com">

unsplash.com

Przede wszystkim, powinieneś upewnić się, że jesteś przygotowany na wypadek katastrofy i drogi ewakuacyjnej – usuń wszystko ze swoich kieszeni, ściągnij pasek, krawat i szalik. Jeśli masz obcasy lub nosisz okulary – pozbądź się ich.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=unsplash.com">

unsplash.com

Następnie sprawdź gdzie znajduje się najbliższe wyjście ewakuacyjne lub kolejne wyjście – podczas lądowania na wodzie, niektóre wyjścia mogą być zablokowane. Następnie postaraj się policzyć ilość rzędów, które dzielą Cię od najbliższych drzwi oraz spróbuj zidentyfikować wszystkie przeszkody na Twojej drodze. Kabina może wypełnić się dymem dlatego lepiej przyjrzeć się jej zanim wydarzy się katastrofa.

Nie wstawaj ze swojego miejsca dopóki nie usłyszysz takiego polecenia oraz nie otwieraj żadnych drzwi ani okien do momentu aż obsługa samolotu nie wyda takiego polecenia

<a href=unsplash.com">

unsplash.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli w kabinie pojawi się dym, a Ty masz pod ręką jakiś napój, namocz kawałek tkaniny wodą. Następnie przyłóż ją do ust, co ułatwi Ci oddychanie. Pamiętaj, żeby zostać jak najniżej podłogi.

Nie trać czasu na robienie zdjęć aparatem lub nagrywanie filmów, jeśli przeżyjesz taka dokumentacja może być przydatna, jednak jeśli skupisz się na nagrywaniu wideo, szanse na Twoje przetrwanie maleją

<a href=unsplash.com">

unsplash.com

Kolejną radą, o której pisze Dave Inch jest nie napełnianie kamizelki ratunkowej powietrzem. Podczas próby przedostania się do wyjścia ewakuacyjnego może przyblokować Cię między fotelami. Jeśli samolot napełni się wodą zostaniesz w środku maszyny i nie będziesz miał możliwości wydostania się. Jeśli otworzysz kamizelkę w kabinie, wysuń się z niej i dopłyń do części unoszącej się na wodzie lub poszukaj drugiej kamizelki – ważne aby nie panikować.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=unsplash.com">

unsplash.com

Po wydostaniu się z maszyny upewnij się, że Twoje ubrania się nie palą. Jeśli tak jest nie kładź się w trawie, ponieważ możesz wzniecić jeszcze większy pożar.

Pamiętaj, jeśli dojdzie do katastrofy nie zabieraj ze sobą nic oraz uważnie słuchaj wskazówek obsługi samolotu!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować