Nie wyrzucaj pelargonii do kosza. Przezimuj je w swoim domu i pozwól zakwitnąć na wiosnę

Nie wyrzucaj pelargonii do kosza. Przezimuj je w swoim domu i pozwól zakwitnąć na wiosnę

pelargonie  na balkonie fot. Pixabay
pelargonie na balkonie fot. Pixabay
23.11.2022 10:08

Jak przezimować pelargonie? To jest możliwe chociaż wiele osób uważa te rośliny za kwiaty jednoroczne. Okazuje się, że jest to błąd i pelargonie mogą przetrwać zimę w określonych warunkach.

Pelargonie to niekwestionowane królowe balkonów. Pięknie kwitną całe lato i stanowią ozdobę domów oraz mieszkań. Jednak wraz z nadejściem zimy wiele osób opróżnia z nich donice, a pelargonie trafią do kosza. Tymczasem to spory błąd, gdyż pelargonie są roślinami wieloletnimi i spokojnie możesz je przetrzymać do przyszłego sezonu.

pelargonie na balkonie, fot. Pixabay
pelargonie na balkonie, fot. Pixabay

Zasady zimowania pelargonii

  • Z balkonu zabierz je wtedy, kiedy temperatura zacznie spadać poniżej 0 stopni Celsjusza. Zwykle następuje to na przełomie październik i listopada.
  • Do zimowania wybierz tylko zdrowe i nie zaatakowane przez szkodniki okazy. Pelargonie chore najlepiej wyrzuć.
  • Rośliny, które znajdują się w donicach wystarczy tylko wnieść do wnętrza. Natomiast te rosnące na rabacie, koniecznie wykop (z całym systemem korzeniowym) i zasadź w donicy z nową i świeżą ziemią.
  • Następnie przytnij pędy o 15-20 cm i pozbądź się wszystkich uschniętych kwiatostanów oraz liści.

Gdzie zimować pelargonie?

Pelargonie spokojnie przetrwają zimę, jeżeli postawisz donice w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu. Najlepsza temperatura dla nich to 5-10°C. Absolutnie nie przetrzymuj roślin w pomieszczeniach, gdzie nie ma okien. Pelargonie muszą mieć dostęp do dziennego światła.

Jak przezimować pelargonie, fot. Pixabay
Jak przezimować pelargonie, fot. Pixabay

Jak pielęgnować pelargonie zimą?

Przede wszystkim zrezygnuj z nawożenia. Rośliny muszą wypocząć po intensywnym okresie kwitnienia. Ziemia w doniczce powinna być zawsze lekko wilgotna. Wystarczy, że będziesz je podlewał raz na 3-4 tygodnie. Kluczem do sukcesu jest niedopuszczenie do uschnięcia łodyg. Jeżeli całą zimę będą zielone, to wiosną pelargonie znowu zaczną kwitnąć.

W połowie stycznia zacznij wybudzać pelargonie ze snu. Zwiększ temperaturę o ok. 3° i zacznij je częściej podlewać. Natomiast w marcu możesz spokojnie rozpocząć stosować nawozy.

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także