×
Wirtualna Polska

Jak przygotować okna na zimę? 3 proste sposoby, by ciepło nie uciekało z domu

Podczas okresu grzewczego, przez nieszczelne okna, możemy tracić nawet 25% ciepła. Ma to już znaczący wpływ na nasze rachunki. Co zrobić, aby zminimalizować skutki niekorzystnych warunków pogodowych? Dowiedz się, jak przygotować okna na zimę!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Cyrkulacja powietrza

Należy pamiętać, że właściwa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach jest niezbędna dla naszego zdrowia i do naszych mieszkań powinno się dostawać świeże powietrze. Więc uszczelnianie okien, jeżeli nie mamy innego źródła dopływu świeżego powietrza, nie zawsze jest najlepszym pomysłem 🙂 Możemy mieć bowiem problem z parującymi oknami, o czym przeczytasz w naszym artykule: Parujące okna – jak sobie z nimi poradzić?

genialne.pl

Regulacja okien na zimę

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nieszczelność okien plastikowych może mieć swoją przyczynę w rozregulowanych zawiasach i okuciach, w zużytych uszczelkach lub w niewłaściwym ustawieniu mimośrodowych rolek ryglujących…

Okucia i zawiasy. Sprawdź ich stan. Powinny być na swoim miejscu i nie powinny być luźne. Dokręć je śrubokrętem, jeżeli jest taka potrzeba. Następnie zabezpiecz wazeliną techniczną lub smarem na bazie silikonu.

jak przygotować okna na zimę
freepik.com

Test na nieszczelność okien

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Włóż kartkę papieru między skrzydło a ościeżnicę i zamknij okno. Jeżeli kartka luźno wypada, oznacza to, że tracisz sporą część ciepła.

jak przyotować okna na zimę
pinterest.com

Tryb lato/zima

Nowoczesne okna mają regulację docisku skrzydła do ościeżnicy. Są to tzw. rolki mimośrodowe. Znajdują się one na każdym skrzydle z obu jego stron i mogą być ustawione w jednym z 3 trybów:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
  • letni – siła docisku jest najmniejsza i okno jest najmniej szczelne.
  • neutralny – znacznik na rolce ustawiony jest pionowo i oznacza średnią siłę docisku.
  • zimowy – rolka obrócona o 180 stopni w stosunku do trybu letniego to maksymalna siła docisku.

W takim razie jak przygotować okna na zimę?

okna regulacja
youtube.com

Jak docisnąć okna?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Aby przestawić docisk na tryb zimowy, potrzebujesz do tego klucz imbusowy. Sprawdź ustawienie rolki mimośrodowej, przekręcając ją w dowolnym kierunku. Następnie zostaw ją w pozycji, w której po zamknięciu okna docisk jest najmocniejszy.

Jak uszczelnić okna na zimę?

Uszczelki. Zwróć szczególną uwagę zwłaszcza na te w dolnej części ramy, gdyż są bardziej narażone na zniszczenie. Jeżeli nie ma ich ubytków i są nadal elastyczne, wystarczy je zakonserwować smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Jeżeli natomiast uszczelki są już zużyte, należy je wtedy wymienić. Ale pamiętaj, nie należy tego robić w czasie mrozów!

pinterest.com
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Montaż uszczelek

Uszczelki mają swoje rozmiary, dlatego dobieraj je wg danych z karty gwarancyjnej okien lub z umowy z firmą montażową. Przed montażem ościeżnice oczyść z brudu i tłuszczu, a uszczelkę przyklej zdejmując z niej taśmę zabezpieczającą.

pinterest.com

Poświęć więc swoim oknom chwilę uwagi. Powyższe zalecenia z pewnością poprawią ich szczelność, przedłużą ich żywotność, ale przede wszystkim pozwolą przygotować okna na zimę.

freepik.com
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować