×

Jak przyspieszyć komputer – kilka użytecznych rad

Wielu z nas ma problemy ze zbyt wolno chodzącym komputerem. Dotyczy to zwłaszcza sprzętu, który ma już swoje lata. Wolno chodzący sprzęt potrafi być dla nas prawdziwym utrapieniem. Taki komputer potrafi włączać się „godzinami”, jego wolna przeglądarka uniemożliwia nam sprawne przeglądanie zawartości internetu. Czy istnieją sposoby na to jak przyspieszyć komputer? Okazuje się, że tak. Jesteśmy w stanie przyspieszyć nawet stary komputer często nie ponosząc większych kosztów.

Jak przyspieszyć komputer bez ponoszenia dodatkowych kosztów?

W wielu przypadkach za wolne działanie sprzętu winę ponoszą niepotrzebne aplikacje, które uruchamiają się podczas włączania naszego komputera. Niezależnie czy korzystamy z systemu Windows 7, Windows 8, czy Windows 10, aplikacje mogą znacząco wpłynąć na szybkość działania naszego sprzętu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się pozbyć aplikacji, które nie są nam potrzebne. Mamy możliwość sprawdzić, które aplikacje mają największy wpływ na działanie naszego komputera. Kiedy wytypujemy te, które wymagają dużego zużycia energii, powinniśmy zastanowić się, czy są nam one potrzebne. Część z nich rzeczywiście jest nam potrzebna i nie powinniśmy z nich rezygnować. Jednak praktyka pokazuje, że na naszych komputerach często zainstalowanych jest wiele programów, z których nie korzystamy. Tych jak najbardziej powinniśmy się pozbyć. Pomóc nam w tym może odpowiednie oprogramowanie czyszczące. Takie oprogramowanie może nam również pomóc pozbyć się pozostałości po aplikacjach, które już dawno odinstalowaliśmy z naszego komputera. Często jest ono darmowe, co ułatwia nam cały proces.

jak przyspieszyć komputer

Warto jest zdawać sobie sprawę, że za znaczne spowolnienie naszego komputera może odpowiadać złośliwe oprogramowanie, którego obecności nie jesteśmy świadomi. Tak zwane adware i spyware mogą bardzo utrudnić nam korzystanie z komputera. Jeżeli chcemy pozbyć się złośliwego oprogramowania powinniśmy zainstalować dobry program antywirusowy. Często nie musimy za oprogramowanie antywirusowe płacić. Wiele doskonałej jakości programów możemy ściągnąć z sieci za darmo. Co więcej powinniśmy zdawać sobie sprawę, że oprogramowanie bezpłatne w niektórych przypadkach może okazać się tak samo skuteczne lub nawet lepsze od programów, za które będziemy musieli zapłacić. Jednak na ironię w niektórych wypadkach za spowolnione działanie naszego komputera może odpowiadać właśnie program antywirusowy, który zainstalowaliśmy na naszym komputerze. Jeżeli zastanawiamy się jak przyspieszyć komputer, a ta diagnoza okaże się trafna, należy zmienić program antywirusowy na taki, który w jak najmniejszym stopniu będzie obciążał nasz komputer.

Jak przyspieszyć komputer – co jeszcze możemy zrobić?

Jeżeli nadal zastanawiamy się jak przyspieszyć komputer, chociaż usunęliśmy już wszystkie zbędne aplikacje i sprawdziliśmy nasz sprzęt pod kątem obecności wirusów, być może warto sprawdzić, czy nasz komputer nie jest uszkodzony. Niekiedy może się okazać, że za problemy z komputerem odpowiedzialny jest uszkodzony zasilacz. Jeżeli ten element jest wadliwy nie pozostaje nam nic innego niż jego wymiana. Pamiętajmy, że sprawnie działający zasilacz jest dla naszego komputera kluczowy. Czasem winę za zbyt wolne działanie naszego sprzętu ponosi system operacyjny. Dzieje się tak w przypadku starszego sprzętu. W takich sytuacjach rozwiązaniem naszych problemów może się okazać wymiana systemu operacyjnego. Jeżeli mamy małe pojęcie o komputerach i nie jesteśmy w stanie sami zdiagnozować źródła naszych problemów z komputerem, być może warto udać się po poradę do informatyka.

Może Cię zainteresować

zamknij