Sposoby na kurz. Prosty trik i odkurzacz nie będzie tak często potrzebny
×
Wirtualna Polska

Jak radzić sobie z kurzem? Prosty trik i odkurzacz nie będzie tak często potrzebny

Kurz jest utrapieniem każdej gospodyni domowej. Jak sprzątać go efektywnie? Co zrobić, żeby ogólnie w domu było go mniej? Pokażemy Ci proste i skuteczne sposoby na kurz, dzięki którym nie będzie Cię już tak często przyprawiał o ból głowy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sprawdzone sposoby na kurz

O ile nie mieszkasz w bańce, kurz jest nieunikniony. To nie znaczy jednak, że nie można sobie z nim skutecznie radzić.

Trzymaj się stałej, codziennej rutyny sprzątania

Zapobieganie to najlepsze lekarstwo, jeśli chodzi o kurz. Usiądź i stwórz codzienną rutynę sprzątania, a następnie postaraj się jej dotrzymywać.  Ważne jest również to, czy sprzątasz swój dom we właściwej kolejności. Pomyśl o tym: jeśli odkurzysz salon, a następnie wyczyścisz oprawy oświetleniowe, trochę kurzu przedostanie się na podłogę. Oznacza to, że czas i wysiłek poświęcony na odkurzanie zostały zmarnowane. Podczas pracy w domu czyść wszystko od góry do dołu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Niezastąpiona mikrofibra na kurz

Do odkurzania należy używać ściereczek z mikrofibry lub narzędzi do czyszczenia z mikrofibry, ponieważ unikalny skład mikrofibry sprawia, że ​​jest to idealny materiał do usuwania drobnych cząsteczek kurzu. Ponadto zadbaj o czyszczenie często pomijanych miejsc, które mogą przyciągać kurz lub pajęczyny, w tym żaluzji, listew przypodłogowych, narożników pomieszczeń, podłóg w szafach, przestrzeni między zagłówkami a ścianami, abażurów, etc.

sposoby na kurz
Sposoby na kurz, fot. freepik

Pierz pościel raz w tygodniu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Niektórzy mogą pomyśleć, że pranie prześcieradeł i poszewek raz w tygodniu to przesada. Ale kiedy śpisz, złuszczasz skórę, włosy i płyny ustrojowe. Oznacza to, że łóżko, w którym zanurzasz się każdej nocy, nie jest tak czyste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli rzeczywiście chcesz zapobiegać roztoczom w domu, musisz mieć pewność, że pierzesz pościel przynajmniej co siedem dni.

Miotła w kąt! Albo na śmietnik

Po pierwsze rzuć tę miotłę, ponieważ wyrządza więcej szkody niż pożytku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zamiatanie w rzeczywistości wzbija więcej kurzu niż go usuwa. Dużo bardziej przydatny jest natomiast odkurzacz. Miejsca, gdzie często coś się dzieje, należy odkurzać dwa lub trzy razy w tygodniu. Rzadziej uczęszczane obszary należy nadal czyścić raz w tygodniu.

Jeżeli ze względu na koszty za prąd, nie chcesz rezygnować z zamiatania, zastąp miotłę płaskim mopem – suchym mopem! Takim mopem zmieciesz cały kurz z podłogi bez unoszenia się kurzu. Materiał, z którego jest zrobiony, wyłapuje wszystkie drobinki. Wystarczy potem odkurzyć tylko sam mop, aby był do ponownego użytku jako miotła. Nie zapomnij o jego częstym praniu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Rozważ zakup filtrów

Jedną z metod redukcji roztoczy w Twoim domu, która nie wymaga czyszczenia, jest użycie wysokosprawnego filtra powietrza (HEPA). Filtry HEPA zatrzymują drobne cząsteczki – w tym pyłki, sierść zwierząt domowych i roztocza – dzięki czemu jest mniej prawdopodobne, że będziesz je wdychać. Możesz znacznie podnieść jakość powietrza w swoim domu inwestując w odkurzacz wyposażony w filtr HEPA.

A tutaj przeczytasz o tym, jak wyczyścić brzydkie przebarwienia na wannie z akrylu.

Warto również wiedzieć jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować