Kategorie OrganizacjaPorady

Jak rozpoznać ukąszenia owadów – 8 rodzajów popularnych ugryzień

Czyhają wszędzie. W lesie, na górskim szlaku, nad basenem, w ogródku, a nawet we własnym łóżku. Mowa oczywiście o robalach, które mogą dotkliwie nas ukąsić. W ferworze wakacyjnych aktywności często nie zwracamy uwagi na ugryzienia i gdy tylko zobaczymy jakiś odczyn na naszej skórze, twierdzimy że to z pewnością komar. Czasami jednak nawet niewinne ugryzienia mogą mieć poważne skutki dlatego te lepiej móc je zidentyfikować. Za chwilę dowiesz się jak rozpoznać ukąszenia owadów i co z nimi zrobić.

#1 Jak rozpoznać ukąszenia owadów – Komary

wikimedia.org / instagram.com/komar_zenek

Jak wygląda: Ukąszenia komarów są ogólnie znane wszystkim. To irytujące, swędzące guzki z kropeczką pośrodku. Są czerwone i lekko twarde. Najczęściej pojawia się kilka chwil po ugryzieniu insekta. Zazwyczaj są wielkości jagody i mają okrągły lub podobny do kropli kształt.

Co robić:

– Staraj się nie drapać dotkniętego obszaru – w ten sposób zmniejszysz ryzyko infekcji.
– Ukąszenia umyć wodą z mydłem i jeśli jest to możliwe, przyłóż zimny okład.
– Możesz także spróbować zastosować aloes, sodę oczyszczoną lub wziąć chłodną kąpiel bez mydła. Te sposoby złagodzą ukąszenia.

UWAGA: Jeśli wystąpią bóle głowy, wysoka temperatura, dreszcze lub inne nietypowe wysypki, lepiej skonsultować się z lekarzem.

#2 Kleszcze

wikimedia.org / wikimedia.org

Jak wygląda: Ukąszenia kleszcza także jest łatwe do zidentyfikowania, ponieważ przeważnie sam owad zostaje przyczepiony do skóry nawet do 10 dni. Jeśli kleszcz odpadł, w miejscu ugryzienia możesz zobaczyć małe czerwone kółko. Weź pod uwagę, że kleszcze często przenoszą się do najcieplejszych miejsc na ciele, takich jak pachy czy pachwiny.

Co robić:

– Jeśli kleszcz nadal jest przyczepiony do skóry, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to go usunąć. W tym celu weź pincetę i chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry. Następnie pociągnij prosto w górę.
– Gdy kleszcz zniknie, zdezynfekuj obszar ukąszenia lub przemyj wodą z mydłem.
– Włóż wyciągniesz kleszcza, utop go w wodzie lub alkoholu, a następnie umieść w szczelnym pojemniku i wyrzuć.

UWAGA: Niektóre kleszcze mogą przenosić boreliozę. Pierwszym objawem tej choroby jest wysypka, która może pojawić się nawet miesiąc po ukąszeniu. Może również wystąpić gorączka, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów oraz nieregularne bicie serca. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast powiadom o tym lekarza.

#3 Jak rozpoznać ukąszenia owadów – Pchły

wikimedia.org / freepik.com

Jak wygląda: Ukąszenia po pchłach zazwyczaj występują grupowo, po 3 – 4 ugryzienia przeważnie w dolnej części ciała (wokół stóp, kostek lub całych nóg). Same ukąszenia są bardzo małe i wyglądają jak czerwone plamki z aureolą. Z reguły są bolesne i wyjątkowo swędzące.

Co robić:

– Zastosuj środek antyseptyczny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i uniknąć rozdrapania ugryzień.
– Zastosuj lód lub zimną wodę, aby zapobiec obrzękom i stanom zapalnym.
– Użyj kremu lub balsamu. Jeśli nie działają, wypróbuj doustną lek przeciwhistaminowy.

UWAGA: Jeśli poczujesz nudności, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, obrzęk warg lub twarzy, natychmiast udaj się do lekarza.

#4 Mrówki

wikimedia.org / freepik.com

Jak wygląda: Ich ukąszenia zaczynają się od niewinnych małych, czerwonych plamek i powodują gorące, ogniste uczucie na skórze. Dzień lub 2 później na dotkniętych obszarach tworzą się białe krosty. Te krosty swędzą i są nieco bolesne i z czasem mogą przerodzić się w blizny.

Co robić:

– Umyj dotknięty obszar mydłem i wodą, przykryj go bandażem i nałóż lód, aby zmniejszyć ból.
– W większości przypadków ukąszenia mrówek nie wymagają specjalnego leczenia – swędzą przez kilka dni, ale powinny całkowicie zniknąć w ciągu tygodnia.
– Aby złagodzić dyskomfort, możesz użyć zimnych okładów, leków przeciwbólowych i przeciwhistaminowych.

UWAGA: Jeśli zauważysz, że w ciągu dnia lub dwóch, ukąszenie nadal puchnie lub rośnie, może to oznaczać wtórną infekcję. Trudności w oddychaniu, obrzęk gardła i zawroty głowy to zdecydowanie objawy, które powinny dać Ci znak, że należy wybrać się do lekarza.

#5 Jak rozpoznać ukąszenia owadów – Pluskwy

wikimedia.org

Jak wygląda: Możesz łatwo rozpoznać ukąszenia tych owadów – jeśli zobaczysz małe czerwone spuchnięte guzki, które znajdują się blisko siebie i tworzą prostą linię, skupisko lub losowy wzór, oznacza to, że ukąsiły Cię pluskwy. Zazwyczaj występują na odsłoniętej skórze w górnej części ciała – na szyi, ramionach i ramionach.

Co robić:

– Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, umyj ukąszenia wodą z mydłem. Staraj się ich nie drapać.
– Aby złagodzić swędzenie i zapobiec obrzękom, połóż coś chłodnego, na przykład czystą wilgotną szmatkę, na dotkniętym obszarze.
– Możesz również zastosować miejscowo krem przeciw świądowi lub balsam kalaminowy.
– Weź kąpiel z owsianką, w ten sposób złagodzisz ugryzienia i zmniejszysz obrzęk.

#6 Osa

wikimedia.org / instagram.com/photoduomonijens

Jak wygląda: Obszar po ugryzieniu osy staje się czerwony i opuchnięty, a Ty odczuwasz ból i pieczenie. Jest tylko jeden wyjątek – osa nie traci żądła na skórze i może cię żądlić wiele razy.

Co robić:

– Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, mając do czynienia z osami, jest zapobieganie innym możliwym użądleniom. Trzymaj się jak najdalej od miejsca w których mogą pojawiać się osy oraz unikaj ich gniazda. Zastosuj środek odstraszający.
– Jeśli zostałeś ukąszony, umyj obszar wodą z mydłem i użyj zimnego kompresu.
– W przypadku użądlenia osy może przydać się ocet jabłkowy. Pomaga zmniejszyć ból i obrzęk.

UWAGA: Trudności w oddychaniu, zawroty głowy i obrzęk twarzy lub ust są oznakami poważnej reakcji alergicznej. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast wezwij pogotowie.

#7 Jak rozpoznać ukąszenia owadów – Pszczoły

wikimedia.org / wikimedia.org

Jak wygląda: Skóra po użądleniu pszczoły natychmiast staje się czerwona i opuchnięta, a żądło jest wyraźnie widoczne na środku. Nieco później możesz również poczuć pieczenie, ostry ból i silny świąd.

Co robić:

– Usuń żądło tak szybko, jak to możliwe. Aby to zrobić, użyj tępego przedmiotu – karty kredytowej lub swoich paznokci. Unikaj używania pincety lub czegokolwiek innego, co mogłoby przebić skórę. Nie zapominaj – im dłużej utrzymuje się żądło pszczoły, tym więcej jadu może się uwolnić.
– Umyj dotknięty obszar mydłem i wodą, aby zapobiec infekcji.
– Zastosuj zimny kompres, aby zmniejszyć wchłanianie jadu.

UWAGA: Jeśli wystąpi obrzęk warg i języka, swędzenie w miejscach innych niż ukąszenie, duszności, wysypka na całym ciele lub zawroty głowy, natychmiast zadzwoń po pogotowie!

Zobacz także:

1) 7 sposobów na utrzymanie robaków z dala od Twojego ogrodu, bez użycia chemii

2) 7 praktycznych i prostych rzeczy, które możesz robić aby pomóc pszczołom