Jak samemu zrobić mydło naturalne?

Jeśli jesteś fanem rozmaitych zapachów, lubisz nowości, a przy tym ręczne robótki sprawiają Ci przyjemność, z pewnością spodoba Ci się pomysł na własnoręcznie wykonane mydło. To Ty decydujesz o jego wielkości, wyglądzie i kształcie oraz kompozycji zapachowej. W dodatku masz pełną kontrolę nad tym, co się w nim znajdzie, zaś znajomi odwiedzający Twój dom będą zachwyceni tym prostym, ale niezwykle uroczym i praktycznym patentem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić mydło w domu, przeczytaj ten tekst.

Jak zrobić mydło naturalne?

W ostatnim czasie prawdziwym hitem w pielęgnacji ciała jest stawianie na kosmetyki całkowicie naturalne. Nie tylko nie zawierają one w swoim składzie niczego, co mogłoby podrażnić bądź uczulić skórę, ale przede wszystkim wykorzystują potęgę natury, dostarczając naszej skórze wszystkich wartościowych składników w całkowicie naturalnej formie. Tworzenie naturalnego mydła nie jest trudne, pod warunkiem jednak że znamy podstawy chemii i rozumiemy kolejno zachodzące procesy. W każdym przypadku trzeba pamiętać o tym, by olej (bądź tłuszcz, w zależności od tego, na co się zdecydujemy) lekko podgrzać. Wodę i sodę zawsze łączymy oddzielnie – wszystkie składniki połączyć możemy dopiero wówczas, gdy osiągną odpowiednią temperaturę. Gotową mieszankę należy odłożyć na minimum 24 godziny, a następnie wyjąć ją z formy i pozostawić do wyschnięcia i stwardnięcia. Pamiętaj o tym, by przed przystąpieniem do tworzenia mydła dokładnie odmierzyć wszystkie składniki – to gwarancja nie tylko sukcesu, ale także przede wszystkim bezpieczeństwa. Najprostszym przepisem na mydło jest zmieszanie wszystkich składników w proporcji 25 % każda. Potrzebne będzie Ci więc po 150 g: oleju kokosowego, oleju palmowego, oleju rzepakowego oraz oliwy z oliwek. Dodatkowo potrzebować będziesz 200 g wody oraz 81 g NaOH, a więc ługu sodowego (znanego również jako wodorotlenek sodu bądź soda kaustyczna). Pamiętaj o tym, że praca z NaOH jest niebezpieczna, jeśli niewłaściwie się z nim obchodzimy – możemy spowodować nawet oparzenia.

jak zrobić mydłoUdostępnij

Jak zrobić mydło w płynie?

Alternatywą dla mydeł w kostce są te w płynie – wiele osób zdecydowanie bardziej woli tą formę. Jest łatwiejsze w użyciu, wolniej się zużywa, a przede wszystkim używanie mydła w płynie jest bardziej higieniczne. Dowiedz się, jak zrobić własne mydło w płynie. Czas oczekiwania na to, aż własnoręcznie wykonane mydło w kostce będzie zdatne do użycia, wynosi nawet 8 tygodni – wszystko dlatego, że muszą zajść w nim wszelkie niezbędne reakcje neutralizujące NaOH, by nie podrażnił on skóry. Jeśli jesteś niecierpliwy, sprawdź, jak zrobić mydło z mydła, czyli jak dać drugie życie mydłu w kostce. Ten sposób jest banalnie prosty, a potrzebować będziesz wyłącznie 100 g mydła w kostce, 400 g wody lub oczyszczonej borowiny, a także olejków eterycznych. Mydło wystarczy zetrzeć na tarce i umieścić w naczyniu, a następnie zalać je wodą lub borowiną, po czym odstawić na kilkanaście godzin. Po tym czasie dodaj wybrane olejki eteryczne, zamieszaj, przelej o pojemnika z pompką i gotowe!