×

Jak nie ugotować się we własnym samochodzie. Kilka sprytnych trików

W sezonie letnim we własnym samochodzie można poczuć się, jak w piekarniku. Zwłaszcza, jeżeli nasz pojazd przez kilka godzin piekł się na słońcu. Pokażę najpierw 3 sprytne tricki, jak sobie poradzić z wejściem do nagrzanego mocno auta, a potem podpowiem co robisz źle z klimatyzacją i dlaczego w efekcie nie działa ona, tak jak powinna.

1. Wietrzenie samochodu

©BuzzFeed Multiplayer/YouTube

Większość kierowców otwiera po prostu drzwi i cierpliwie czeka, aż przegrzane powietrze ulotni się z wnętrza samo (opcjonalnie czekają aż po prostu stracą cierpliwość i powiedzą sobie: „A co tam…”). Możesz to rozwiązać skuteczniej. Wystarczy, że wpierw otworzysz szybę w oknie po stronie pasażera, a następnie otworzysz drzwi od strony kierowcy i zaczniesz nimi wachlować, tak aby nagonić świeże powietrze. W ten sposób dużo szybciej i skuteczniej przewietrzysz swój samochód. Warto też otworzyć bagażnik!

 

2. Gorąca kierownica

©BuzzFeed Multiplayer/YouTube

Skoro już wsiadłeś i usadowiłeś się w fotelu, to pewnie chciałbyś ruszyć, ale często kierownicy nie da się wręcz dotknąć, bo jest tak mocno nagrzana. Sposób na poradzenie sobie z tym jest banalnie prosty – wystarczy, że podczas parkowania samochodu na sam koniec przekręcisz kierownicę w dół – to przecież tę część trzymasz przez większość jazdy. Gdy słońce nie będzie na nią bezpośrednio padać nagrzeje się ona w dużo mniejszym stopniu.

 

3. Skrzynia biegów

Kolejnym problemem bywa drążek od skrzyni biegów, ale wystarczy, że na czas parkowania samochodu nałożysz na niego jakikolwiek futerał – może to być nawet Twoja własna skarpeta (byleby uprana i pachnąca!), a problem momentalnie zniknie.

 

4. Nie zapominaj też o foteliku dla dziecka

amazon.com

Najczęściej popełniane błędy przy używaniu klimatyzacji

Pxhere

1. Stosowana tylko w sezonie

Większość kierowców o tym nie wie, ale klimę należy od czasu do czasu puszczać także poza sezonem. Ma to duży wpływ na jej działanie, gdyż tylko w ten sposób zapewnimy odpowiednie smarowanie sprężarki i zakonserwujemy układ.

2. „Daj na maksa!”

No nie, lepiej nie daj. Po pierwsze, dlatego, że ryzykujesz ból gardła i przeziębienie się  (i to w najprzyjemniejszą porę roku! Chcesz ją spędzić w łóżku?). Po drugie bardzo szybko zużyjesz sprężarkę klimatyzatora, co odbije się odczuwalnie na działaniu klimy.

3. Włączasz ją od razu

Niektórzy fachowcy zauważają, że gdy od razu po zapaleniu samochodu włączymy w nim klimę, a powietrze w nim jest mocno nagrzane i stężałe, to bardzo silnie obciążymy sprężarkę, co znacząco odbije się na jej żywotności. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby klimatyzacja działała w Twoim samochodzie sprawnie jak najdłużej, to zacznij od jego przewietrzenia sposobem podanym na początku tego tekstu.

Źródła: www.youtube.com

Może Cię zainteresować

zamknij