×
Wirtualna Polska

Mam sposób na upał, który przynosi ulgę w każdym miejscu i momencie w kilka sekund

Cały rok czekamy na nadejście lata, ale gdy już nadejdzie ,to równie często na nie narzekamy – bo jest nam za gorąco. Jak schłodzić się w upalne dni w sytuacji, gdy jesteśmy poza domem? Jest na to kilka prostych i skutecznych sposobów.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Upał – dlaczego jest tak poważnym zagrożeniem dla nas?

Zarówno czynniki środowiskowe, takie jak pogoda, jak i wewnętrzne ciepło ciała wynikające z procesów metabolicznych przyczyniają się do tego, jak ciało jest ogrzewane.

Kiedy ciało staje się gorące, temperatura ciała może zwiększyć tętno i przepływ krwi do skóry, ponieważ naczynia krwionośne rozszerzają się, aby zwiększyć pocenie się. A jeśli ciało nie jest w stanie regulować swojej temperatury w opały, może to powodować choroby, w tym skurcze cieplne, wyczerpanie, udar czy hipertermia.

Jak schłodzić się w upalne dni, fot. Freepik

Jak schłodzić się w upalne dni, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak schłodzić się w upalne dni na ulicy, w pracy, czy po prostu będąc na mieście?

Istnieje szereg sposobów na ochłodzenie się w upalne dni. Oto dwa najbardziej poręczne, które możesz łatwo wykorzystać., nawet gdy nie masz dostępu do wody.

Mokre chusteczki na upał

Być może nie zdajesz sobie sprawy, jak łatwo i skutecznie może Cię schłodzić ich użycie. Warto je nosić przy sobie w upały. A jeśli nawet ich nie masz, to obecnie kupisz je w prawie każdym sklepie spożywczym i każdej drogerii.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wszystko co musisz zrobić, to przetrzeć nimi kilka kluczowych, mocno ukrwionych elementów na swoim ciele. Przede wszystkim kark, nadgarstki, wewnętrzną stronę łokci i kolan. Oczywiście możesz i przetrzeć wszystkie odsłonięte miejsca na ciele, im większą powierzchnię za ich pomocą schłodzisz, tym lepiej.

Technika schładzającego oddechu Sitali

To technika oddychania powiązana z jogą. Pozwala w kilka minut schłodzić ciało w upały bez żadnej wody, zmiany miejsca, ani niczego innego. poza odpowiednim oddechem. Sitali nazywane też jest dlatego oddechem ochładzającym.

Ustaw się w wygodnej pozycji i sprawdź ustawienie szyi pleców i rdzenia. Wysuń lekko język i zwiń w rolkę stykająca się u góry dwoma bocznymi „krawędziami” języka. Wygląda to jakbyś chciał język złożyć jak meksykańskie tacos.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wdychaj powietrze przez usta, tak aby przesuwać je przez język – jakbyś sączył je przez słomkę. Sycz wtedy jak wąż – „ssss”. Wstrzymaj oddech na chwilę. Delikatnie wydychaj przez nos, upewniając się, że robisz to równomiernie i z kontrolą. Powtórz kilka razy. Już po kilku oddechach powinieneś zauważyć, że całe Twoje ciało jest chłodniejsze, a umysł jaśniejszy. Wypróbuj i przekonaj się sam, kiedy następnym razem już nie będziesz mógł wytrzymać upału.

A tutaj przeczytasz o tym, jak sprawdzić wilgotność trawnika w upał.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować