×

5 patentów na humanitarną eksmisję kretów z ogrodu i pozbycie się na zawsze kopczyków

Krety spędzają sen z powiek wszystkim ogrodnikom. Są jednak sprytne sposoby na humanitarną eksmisję tych zwierząt z działek.

Krety ważą maksymalnie 120 gramów i posiadają oczy. Ich średnica wynosi tylko 1 mm i zwierzęta nie korzystają na co dzień z tego narządu. Każdego dnia są w stanie wytyczyć ok. 15 metrów nowych podziemnych korytarzy. Ziemię, która im przeszkadza, krety wypychają na powierzchnię. W ten sposób powstają charakterystyczne kopczyki, które tak przyprawiają o ból głowy każdego ogrodnika.

siebeckdotcom/pixabay

Kret jako szkodnik

  • uszkadza i niszczy korzenie roślin,
  • zjada pożyteczne dżdżownice,
  • tworzy kopce ziemi, które utrudniają koszeni trawy i powodują gnicie roślin zasypane przez glebę.

Kret jako sprzymierzeniec

  • zjada owady (turkuć podjadek), larwy, drutowce, gryzonie (młode norniki), które stanowią zagrożenie dla ogrodowych roślin,
  • drążone przez niego korytarze napowietrzają i spulchniają glebę.
meineresterampe/pixabay

Pod ochroną

Musisz wiedzieć, że kret jest pod ochroną gatunkową częściową. Oznacza to, że nie podlega ochronie na obszarze ogrodów, działek, obiektów sportowych, szkółek leśnych czy trawiastych lotnisk. W związku z tym krety można płoszyć lub przenosić. Absolutnie nie należy ich zabijać, gdyż za taki czyn grozi areszt lub grzywna do 5 tys. PLN.

Tabble/pixabay

Sposoby na odstraszenie kretów z ogrodu

1. Na siatkę

W sklepie warto kupić specjalną siatkę przeciw kretom. Rozkłada się ją na gruncie i przysypuje ok. 10 cm warstwą ziemi, na której śmiało można posiać trawnik. Siatka nie przeszkadza roślinom we wzroście, a uniemożliwi kretom tworzenia kopców.

pinterest

2. Na dźwięk

Krety są bardzo wrażliwe na drgania i wibrujące dźwięki. W pobliżu kretowisk możesz wbić patyki i umieścić na nich puszki lub wkopać puste butelki. Dobre rezultaty dają także wiatraczki lub wibracyjne bądź elektroakustyczne odstraszacze kupione w sklepie. Zasilane są bateriami solarnymi lub tymi klasycznymi. Należy je wbić obok kretowisk. Najskuteczniejsze są te, które wydają dźwięki o zmiennej częstotliwości.

pinterest

3. Na węch

Krety nie tolerują określonych zapachów. Na grządkach posadź aksamitki, bazylię, żywotnik, wilczomlecz czy czarny bez. W korytarzach warto też umieścić roztarte ząbki czosnku, resztki ryb, kulki na mole, spleśniałą skórkę cytryny czy szmatkę nasączoną naftą lub olejem napędowym. Ogród naszpikowany takimi niespodziankami, krety będą omijały z daleka. 😉

Олександр К/unsplash

4. Na włosy

Odstraszająco na krety działają także ludzkie włosy oraz sierść psów i kotów. Z włosów zebranych ze szczotki uformuj solidną kulkę i włóż do kreciej nory.

pinterest

5. W pułapce

W sklepach można kupić specjalne kretołapki. Umieszcza się je w podziemnych korytarzach. Kiedy zwierzak wejdzie do środka, zamyka się zapadka uniemożliwiając wydostanie się mu z pułapki. Takie urządzenia należy sprawdzać codziennie i regularnie wypuszczać złapane w nie krety, gdyż zwierzęta te są w stanie przeżyć bez pokarmu tylko ok. 10 godzin.

allegro

Jakie są Twoje patenty na eksmisję kretów z ogrodu?

Źródła: www.przydomu.pl, muratordom.pl, finanse.wp.pl, www.homebook.pl

Może Cię zainteresować

zamknij