×

Nie jedziesz sam, czyli 17 zasad dobrego wychowania, które ułatwią podróż komunikacją miejską

Komunikacja publiczna to nie tylko przystanki i autobusy czy tramwaje. Tworzą ją ludzie. Aby wszystkim podróżowało się komfortowo, warto zapoznać się z zasadami komunikacyjnego savoir-vivre. Jeśli pasażerowie będą się do nich stosować oraz zaczną wykazywać względem siebie trochę empatii i zrozumienia, to każdy przejazd powinien minąć w przyjemnej atmosferze.

Mitchell Johnson/unsplash

Dobre obyczaje w środkach komunikacji miejskiej

1. Ustąp pierwszeństwa wysiadającym

Żelazna zasada brzmi, że zawsze pierwszeństwo mają osoby opuszczające pojazd. Natomiast przy wsiadaniu należy najpierw przepuścić osoby niepełnosprawne, o ograniczonej sprawności ruchowej i rodziców z dziećmi.

2. Złóż parasol

Parasol złóż jeszcze na przystanku i podczas wsiadania trzymaj go czubkiem skierowanym do ziemi. Nie wymachuj nim, gdyż komuś możesz zrobić krzywdę. Pamiętaj, że nie jesteś sam w autobusie lub tramwaju.

Viktor Forgacs/unsplash

3. Ustąp miejsca

Zanim zajmiesz miejsce rozejrzyj się po pojeździe i zorientuj się czy ktoś nie potrzebuje go bardziej. Ustąp miejsca kobietom w ciąży, osobom z małym dzieckiem, seniorowi oraz osobom niepełnosprawnym. Ten punkt może budzić kontrowersje, gdyż nie każda młoda osoba jest okazem zdrowia i nie każdy senior jest kulturalny oraz uprzejmy.

4. Nie prowadź długich rozmów przez telefon

Podczas jazdy powstrzymaj się od głośnych i długich rozmów telefonicznych. Większości ludzi w ogóle nie interesuje Twoje życie.

5. Nie słuchaj głośno muzyki

Nie słuchaj głośno muzyki. Jeśli masz na to ochotę, to użyj słuchawek i zadbaj o to, aby dźwięk nie roznosił się po pojeździe.

Wes Hicks/unsplash

6. Nie przepychaj się

W godzinach szczytu nie przepychaj się po autobusie lub tramwaju. Jeśli potrzebujesz przejść, to koniecznie używaj słowa „przepraszam”.

7. Ogranicz jedzenie

Nie jedz podczas jazdy komunikacją miejską (nie dotyczy to cukrzyków). W trakcie konsumpcji możesz poplamić czyjeś ubranie lub ubrudzić tapicerkę na siedzeniach.

8. Zdejmij plecak

Jeśli podróżujesz z dużym plecakiem, to zdejmij go z barków i ustaw w miejscu, gdzie nie będzie nikomu utrudniał przejścia. Nigdy nie kładź go na pustym siedzeniu. To samo tyczy się walizek oraz innego bagażu.

Manki Kim/unsplash

9. Pies tylko na smyczy

Małe zwierzęta przewoź w klatce lub transporterze. Pies powinien mieć kaganiec, a także należy trzymać go na smyczy. Duży zwierzak powinien stać przy nodze właściciela, a małego czworonoga możesz trzymać na rękach. Warto mieć również przy sobie książeczkę szczepień pupila.

10. Nie kupuj biletu u kierowcy

Kupowanie biletu u kierującego pojazdem to ostateczność. Musisz mieć koniecznie odliczoną kwotę. Obecnie ZTM umożliwia nabycie biletów przeróżnymi kanałami.

11. Nie podnoś głosu

Nie kłóć się ze swoim towarzyszem i nie podnoś głosu. Nikt nie ma ochoty być świadkiem nieprzyjemnych scen. Ponadto w złym tonie jest obmawianie pasażerów, zaglądanie im przez ramię oraz uporczywe przyglądanie się konkretnej osobie.

Marek Rucinski/unsplah

12. Pilnuj swoje dzieci

Jeśli podróżujesz z małym dzieckiem, to w miarę możliwości trzymaj je na kolanach i pilnuj, aby nie kopało w tył siedzenia, które znajduje się przed nim.

13. Bądź uprzejmy

Staraj się być uprzejmy dla współpasażerów. Pomóż we wniesieniu wózka lub skasowaniu biletu.

14. Dbaj o higienę

Nie przewoź w bagażu cuchnących przedmiotów lub substancji. Dbaj o higienę osobistą. Wąchanie czyjegoś spoconego ciała nie należy do przyjemności.

Jun Huang/unsplash

15. Nie śmieć w pojeździe

Nie kładź stóp na sąsiednim siedzeniu, nie śmieć w pojeździe i nie przyklejaj gum.

16. Nie blokuj dostępu do drzwi

Nie stój przy drzwiach, gdyż tym samym blokujesz swobodne przejście.

17. Bądź wyrozumiały

Pamiętaj też, że każdy może mieć gorszy dzień i wówczas częściej popełnia gafy. Należy wówczas okazać trochę wyrozumiałości.

Ola Dybul/unsplash

Jakie punkty dorzuciłbyś jeszcze do tej listy?

Źródła: www.kmplock.eu, radio.lublin.pl

Może Cię zainteresować

zamknij