×

Nie jedziesz sam, czyli 17 zasad dobrego wychowania, które ułatwią podróż komunikacją miejską

Komunikacja publiczna to nie tylko przystanki i autobusy czy tramwaje. Tworzą ją ludzie. Aby wszystkim podróżowało się komfortowo, warto zapoznać się z zasadami komunikacyjnego savoir-vivre. Jeśli pasażerowie będą się do nich stosować oraz zaczną wykazywać względem siebie trochę empatii i zrozumienia, to każdy przejazd powinien minąć w przyjemnej atmosferze.

Dobre obyczaje w środkach komunikacji miejskiej

1. Ustąp pierwszeństwa wysiadającym

Żelazna zasada brzmi, że zawsze pierwszeństwo mają osoby opuszczające pojazd. Natomiast przy wsiadaniu należy najpierw przepuścić osoby niepełnosprawne, o ograniczonej sprawności ruchowej i rodziców z dziećmi.

2. Złóż parasol

Parasol złóż jeszcze na przystanku i podczas wsiadania trzymaj go czubkiem skierowanym do ziemi. Nie wymachuj nim, gdyż komuś możesz zrobić krzywdę. Pamiętaj, że nie jesteś sam w autobusie lub tramwaju.

3. Ustąp miejsca

Zanim zajmiesz miejsce rozejrzyj się po pojeździe i zorientuj się czy ktoś nie potrzebuje go bardziej. Ustąp miejsca kobietom w ciąży, osobom z małym dzieckiem, seniorowi oraz osobom niepełnosprawnym. Ten punkt może budzić kontrowersje, gdyż nie każda młoda osoba jest okazem zdrowia i nie każdy senior jest kulturalny oraz uprzejmy.

4. Nie prowadź długich rozmów przez telefon

Podczas jazdy powstrzymaj się od głośnych i długich rozmów telefonicznych. Większości ludzi w ogóle nie interesuje Twoje życie.

5. Nie słuchaj głośno muzyki

Nie słuchaj głośno muzyki. Jeśli masz na to ochotę, to użyj słuchawek i zadbaj o to, aby dźwięk nie roznosił się po pojeździe.

6. Nie przepychaj się

W godzinach szczytu nie przepychaj się po autobusie lub tramwaju. Jeśli potrzebujesz przejść, to koniecznie używaj słowa „przepraszam”.

7. Ogranicz jedzenie

Nie jedz podczas jazdy komunikacją miejską (nie dotyczy to cukrzyków). W trakcie konsumpcji możesz poplamić czyjeś ubranie lub ubrudzić tapicerkę na siedzeniach.

8. Zdejmij plecak

Jeśli podróżujesz z dużym plecakiem, to zdejmij go z barków i ustaw w miejscu, gdzie nie będzie nikomu utrudniał przejścia. Nigdy nie kładź go na pustym siedzeniu. To samo tyczy się walizek oraz innego bagażu.

9. Pies tylko na smyczy

Małe zwierzęta przewoź w klatce lub transporterze. Pies powinien mieć kaganiec, a także należy trzymać go na smyczy. Duży zwierzak powinien stać przy nodze właściciela, a małego czworonoga możesz trzymać na rękach. Warto mieć również przy sobie książeczkę szczepień pupila.

10. Nie kupuj biletu u kierowcy

Kupowanie biletu u kierującego pojazdem to ostateczność. Musisz mieć koniecznie odliczoną kwotę. Obecnie ZTM umożliwia nabycie biletów przeróżnymi kanałami.

11. Nie podnoś głosu

Nie kłóć się ze swoim towarzyszem i nie podnoś głosu. Nikt nie ma ochoty być świadkiem nieprzyjemnych scen. Ponadto w złym tonie jest obmawianie pasażerów, zaglądanie im przez ramię oraz uporczywe przyglądanie się konkretnej osobie.

12. Pilnuj swoje dzieci

Jeśli podróżujesz z małym dzieckiem, to w miarę możliwości trzymaj je na kolanach i pilnuj, aby nie kopało w tył siedzenia, które znajduje się przed nim.

13. Bądź uprzejmy

Staraj się być uprzejmy dla współpasażerów. Pomóż we wniesieniu wózka lub skasowaniu biletu.

14. Dbaj o higienę

Nie przewoź w bagażu cuchnących przedmiotów lub substancji. Dbaj o higienę osobistą. Wąchanie czyjegoś spoconego ciała nie należy do przyjemności.

15. Nie śmieć w pojeździe

Nie kładź stóp na sąsiednim siedzeniu, nie śmieć w pojeździe i nie przyklejaj gum.

16. Nie blokuj dostępu do drzwi

Nie stój przy drzwiach, gdyż tym samym blokujesz swobodne przejście.

17. Bądź wyrozumiały

Pamiętaj też, że każdy może mieć gorszy dzień i wówczas częściej popełnia gafy. Należy wówczas okazać trochę wyrozumiałości.

Jakie punkty dorzuciłbyś jeszcze do tej listy?

Savoir-vivre przy stole. 18 krępujących pytań, które często przekraczają granicę prywatności

 
Źródła: www.kmplock.eu, radio.lublin.pl

Wybrane dla Ciebie

„Niech mama poda mi cukier”, czyli jak zwracać się do teściów

Po ślubie młoda para staje przed nie lada dylematem. Jak zwracać się do teściów i czy warto używać formy mamo/tato? Siła tradycji Jeszcze kilkanaście lat temu większość świeżo upieczonych małżonków, zwracało się do swoich teściów per mamo i tato. Ma to swoje historyczne uwarunkowanie. Kiedyś podczas wesela kobieta żegnała się ze swoim panieńskim życiem i […]

11 damskich kreacji, których lepiej nie zakładać na ślub i wesele. Zostaw je głęboko w szafie

Ślub i wesele to uroczystości, podczas których oczy wszystkich gości są zwrócone na pannę młodą i to ona powinna wyglądać najpiękniej. Dlatego w złym tonie jest to, aby zaproszone kobiety starały się ją przyćmić swoim strojem. Obejrzyj galerię i przekonaj się czego lepiej nie zakładać na ślub. Dzięki temu nie staniesz się obiektem plotek i […]

Nie każdy chce wąchać Twoje stopy, czyli samolotowy savoir-vivre. 13 zasad, które ułatwią każdą podróż

Podróżowanie samolotem stało się obecnie bardzo powszechne. Każdy może zakupić bilet i udać się na urlop do dowolnego kraju. Jednak podczas lotu należy zastosować się do kilku zasad. Wszystko po to, by nie utrudniać podróży sobie oraz współpasażerom. Samolotowy savoir-vivre opiera się przede wszystkim na dobrym wychowaniu. 1. Podniebni kelnerzy Obsługa samolotu to nie kelnerzy […]

Komunijny savoir-vivre, czyli jak godnie przeżyć majową uroczystość tak ważną dla dzieci

Maj to miesiąc, który upływa pod znakiem pierwszych komunii. Zanim udasz się na tę uroczystość jako gość, warto zapoznać się z zasadami komunijnego savoir-vivre. Z tą wiedzą będziesz mógł czuć się swobodnie i unikniesz krępujących sytuacji. Alkohol Komunia to święto dziecka i to ona jest najważniejsze w tym dniu. Jeśli na przyjęciu będzie zaserwowany alkohol, […]

Savoir-vivre przy stole. 18 krępujących pytań, które często przekraczają granicę prywatności

Święta oraz uroczystości rodzinne to doskonały czas, aby spotkać się ze swoimi najbliższymi. Niestety rozmowy przy stole mogą być dość kłopotliwe. Wszystko za sprawą niewygodnych i krępujących pytań, które niektórzy potrafią bez wahania zadać. Jak wybrnąć z niedogodnej sytuacji? O co lepiej nie dopytywać przy wspólnym obiedzie? JAKICH PYTAŃ BEZWZGLĘDNIE UNIKAĆ? Pytania dotyczące życia prywatnego […]

10 zasad prawdziwej damy, którymi zawsze kieruje się Jolanta Kwaśniewska

Jolanta Kwaśniewska zapoczątkowała w Polsce serię programów o dobrym stylu. Jest też autorką kilku książek i prawdziwą damą. Jej „Lekcje stylu” cieszyły się dużym zainteresowaniem. Większość zasad ujęła w książkach, których napisała w sumie aż cztery. Jakimi zasadami kieruje się była pierwsza dama kraju? Jolanta Kwaśniewska często udziela rad dotyczących współczesnego savoir-vivre na co dzień. […]