Balkon i ogródJak uprawiać czosnek? Wszystko co warto wiedzieć

Jak uprawiać czosnek? Wszystko co warto wiedzieć

Jak uprawiać czosnek? Wszystko co warto wiedzieć
Katarzyna
10.03.2021 12:14, aktualizacja: 10.03.2021 18:57

Czosnek ma właściwości lecznicze, ale także świetnie sprawdza się jako przyprawa. To popularne warzywo nierzadko gości w naszych ogrodach czy parapetach. Jak uprawiać czosnek? Co warto wiedzieć o uprawie czosnku? Sprawdź nasz poradnik!

Jak uprawiać czosnek?

youtube.com
youtube.com

Jeśli tylko masz ogródek i miejsce na posadzenie czosnku - warto to zrobić. To warzywo sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także szybko pomoże Ci np. zwalczyć przeziębienie. Jak jednak uprawiać czosnek? Warto wiedzieć, że czosnek potrzebuje żyznych gleb, które bogate są w próchnicę. Jeśli dysponujesz glebą gorszej jakości, konieczne jest jej nawożenie. Najlepiej nawieźć ziemię obornikiem, ale wtedy posadzenie czosnku będzie możliwe dopiero po odczekaniu roku. Czosnku nie należy sadzić w miejscu, gdzie wcześniej rosły inne warzywa cebulowe. Przy uprawie czosnku należy pamiętać o jego regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresie wzrostu cebul czyli w sezonie maj - czerwiec.

Kiedy i jak sadzić czosnek?

Jeśli planujesz zasadzić czosnek do gleby, najlepiej jest zrobić to jesienią w październiku lub początkiem listopada. Dobrą porą jest także początek wiosny (marzec - kwiecień). Jak sadzić czosnek? Kup materiał do sadzenia w sklepie ogrodniczym (z czosnku spożywczego może nic nie wyrosnąć), a następnie podziel główkę czosnku na ząbki. Nie rozdzielaj ząbków wcześniej niż planowane sadzenie! Najlepiej zabrać się za podział bezpośrednio przed uprawą czosnku. Jak głęboko sadzić czosnek? Najlepiej będzie jeśli ząbki czosnku umieścisz w ziemi na głębokość około 5 cm. Umieść w glebie tylko duże ząbki czosnku. Zrób to w rzędach, oddalonych od siebie na około 5 - 7 cm.

Jak sadzić czosnek w doniczce?

Obraz

Gdy planujesz uprawę czosnku w doniczce, konieczne jest wybranie głębokiego modelu donicy. Zdecyduj się na taką która ma co najmniej 20 cm. Czosnek posiada długie korzenie, a Ty musisz dostarczyć mu odpowiedniej ilości ziemi. Pamiętaj aby doniczka miała pod spodem dziurki, aby umożliwić roślinie odpływ wody. Napełnij doniczkę ziemią, a do środka wsadź ząbki czosnku. Ustaw je zaostrzonym końcem do góry i osadź na głębokości około 10 cm. Tak samo jak przy sadzeniu czosnku w glebie, pamiętaj o pozostawieniu odległości. Czosnek potrzebuje dużo światła, dlatego umieść doniczkę w miejscu gdzie przez większą część dnia będzie miał kontakt z promieniami słonecznymi.

Nawożenie czosnku azotem?

Samo nawożenie kompostem tworzy nawożenie mineralne. Oprócz tego można nawozić czosnek azotem, potasem oraz fosforem. Zalecane dawki to:

- azot - 90 kg na hektar,

- fosfor - 80 kg na hektar,

- potas - 150 kg na hektar.

Nawożenie azotowe warto zastosować wiosną, zaraz po wschodach roślin. Dawkę nawozu azotowego dobrze jest podzielić na 2 mniejsze - pierwszą z nich zastosować wiosną, a drugą po upływie 4 tygodni.

Kiedy zebrać czosnek?

instagram.com/polski_czosnek_od_ewy
instagram.com/polski_czosnek_od_ewy

Jeśli zaobserwujesz, że szczypiorek zaczyna się załamywać lub tworzą się kwiatostany, oznacza to że czas najwyższy zebrać czosnek. Usuń korzenie oraz szczypior, zaś główki czosnku zostaw aż obeschną.

Dlaczego warto sadzić czosnek?

Czosnek jest bogaty w witaminę D, B i C, a także zawiera olejki eteryczne i fitosterole. Jest także pełen związków azotowych, sodu, potasu, wapnia, magnezu czy kwasu fosforowego. Te substancje są konieczne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jakie są właściwości czosnku? Zapobiega on nadciśnieniu, poprawia trawienie, wzmacnia odporność, zapobiega infekcjom, pomaga w walce z grzybami, obniża poziom złego cholesterolu, a to tylko kilka z jego cudownych właściwości!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także