×

Jak uprawiać grzyby w ogrodzie? Instrukcje krok po kroku

Nie tylko pieczarki można uprawiać na własnym poletku, ale także wiele leśnych grzybów. Jak się do tego zabrać? Co jest niezbędne, by grzyby chciały rosnąć? Wyjaśniamy jak uprawiać grzyby w ogrodzie w artykule poniżej.

Grzyby w ogrodzie? Da się!

Wiele osób sądzi, ze grzybów leśnych nie da się wyhodować poza ich naturalnym środowiskiem, jakim jest las. Jest to mit. Prawdą jest jednak to, że jest to znacznie trudniejsze niż wyhodowanie wspomnianej pieczarki, czy boczniaka. Ale trudne bynajmniej nie oznacza niemożliwe (a przy odrobinie wysiłku i szczęścia grzybów naprawdę możemy mieć wysyp).

Kluczem jest symbioza

Grzyby leśne są dużo bardziej wymagające od wspomnianych dwóch hodowlanych gatunków. Aby mogły wzrastać kluczowa jest przede wszystkim ich relacja z drzewami i innymi roślinami. Grzyby same roślinami nie są – nie prowadzą fotosyntezy, dlatego bez roślin nie są w stanie samodzielnie się odżywiać. To dzięki symbiozie, głównie z konkretnymi gatunkami drzew, ale czasem też innymi roślinami są w stanie prawidłowo się rozwijać.

Grzyby w ogrodzie mają konkretne wymagania

Przed rozpoczęciem hodowli musimy więc szczegółowo sprawdzić na rozwój jakich konkretnie grzybów mamy szansę, biorąc pod uwagę drzewa i inną roślinność w naszym ogrodzie. Dla przykładu: borowiki będą potrzebowały sosen, świerków, buków albo dębów, koźlarze w pobliżu brzóz i osiki, natomiast rozwój maślaków mocno wspomaga obecność sosen oraz modrzewi.

Jak w lesie

Niestety sama obecność drzew nie załatwi sprawy. Ważne są także odpowiednie właściwości gleby. Wymagania znów są tutaj różne, w zależności od gatunku grzyba, ale ogólnie rzecz biorąc sugeruje się odtworzenie warunków panujących w lesie, gdzie gleba praktycznie cały czas jest wilgotna i pokryta duża ilością ściółki. Oprócz wymienionych wyżej istotna jest także flora mikro-organiczna – obecność bakterii, innych grzybów i różnych małych żyjątek. Trudno jest te warunki przenieść z lasu do ogrodu, dlatego nasza hodowla będzie miała dużo większe szanse powodzenia, jeśli znajduje się w pobliżu lasu.

Możesz przygotować miejsce pod drzewem wykopując płytki półokrąg, w który można wysypać drewniane zrębki z drzew liściastych. Zrębki wcześniej były moczone w wodzie przez tydzień, aby zginęły bakterie tlenowe, a następnie osuszane, aby pozbyć się bakterii beztlenowych.

Mamy odpowiednie warunki, co dalej?

Jeśli jednak czujemy, że posiadamy odpowiednie warunki, w których hodowla może się udać, to możemy się za nią zabrać. Najprostszym sposobem jest posłużenie się kapeluszem grzyba (zawiera na spodzie zarodniki) lub grzybnią. Wystarczy na przygotowany wcześniej teren pod drzewem, wysypać grzybnię lub położyć kapelusz (spodem w kierunku podłoża). Sposób ten jest wręcz banalnie prosty, ale daje też najmniejsze szanse powodzenia.

Szczepionka

Bardziej pewną opcją jest zaaplikowanie tzw. szczepionki grzybowej bezpośrednio na korzenie wybranego drzewa. To specjalistyczny preparat, który można zakupić w sklepach ogrodniczych. Jego wadą jest to, że oprócz wymarzonego gatunku grzybów może pojawić się w naszym ogrodzie także jakiś gatunek trujący. Trzeba więc wtedy mocno uważać na to, co się właściwie zbiera.

Nie od razu maślaka wyhodowano…

Oczywiście szczepionka grzybowa też nie daje nam pełnych gwarancji, że hodowla się przyjmie. Jeśli naprawdę nam zależy na całej operacji warto szczegółowo się zapoznać z wymaganiami środowiskowymi konkretnego gatunku grzyba. Trzeba także mieć świadomość, że cały proces zajmie co najmniej 2-3 lata.

Udało się komukolwiek z Twoich bliskich wyhodować grzyby?

8 przykazań z kodeksu odpowiedzialnego grzybiarza. Oto zasady leśnego savoir-vivre

10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

 
Źródła: www.e-ogrodek.pl

Wybrane dla Ciebie

21 mozaikowych ścieżek, które zamienią każdą działkę w zaczarowany ogród. Stąpanie po nich to prawdziwa przyjemność

Ogrodowe lub przydomowe chodniki wcale nie muszą być nudne. Zrezygnuj z tradycyjnej kostki brukowej czy ścieżek wykładanych płytami kamiennymi lub betonowymi. Pozwól sobie na trochę szaleństwa i wprowadź do swojego ogrodu spektakularne mozaiki. Ścieżki i chodniki mogą przybrać formę spirali, okręgów, gwiazd czy serduszek. Przy odrobinie szczęścia wyczarujesz także pawia z kamieni. 😉 1. Ciekawe […]

5 patentów na humanitarną eksmisję kretów z ogrodu i pozbycie się na zawsze kopczyków

Krety spędzają sen z powiek wszystkim ogrodnikom. Są jednak sprytne sposoby na humanitarną eksmisję tych zwierząt z działek. Krety ważą maksymalnie 120 gramów i posiadają oczy. Ich średnica wynosi tylko 1 mm i zwierzęta nie korzystają na co dzień z tego narządu. Każdego dnia są w stanie wytyczyć ok. 15 metrów nowych podziemnych korytarzy. Ziemię, […]

Roślina, która jest toksyczna i szkodzi zdrowiu?! Prawie każdy Polak ma ją w swoim ogrodzie

Tuje to królowe polskich żywopłotów. Coraz częściej można spotkać się z informacją, że są trujące. Ile jest w tym prawdy? Czy tuje są toksyczne? Tuje (żywotniki zachodnie) można spotkać prawie w każdym ogrodzie. Należą do rodziny cyprysowatych, dorastają do 15 m i doskonale nadają się do tego, aby odgrodzić się od sąsiadów. Ponadto dobrze znoszą […]

7 powodów dla których warto zrezygnować z grabienia liści i pozostawić je w rękach natury

Każdej jesieni, właściciele ogrodów, stają przed dylematem: czy grabić liście? W tej kwestii zdania są podzielone, a większość ogrodników skrupulatnie i z wielką pieczołowitością usuwa te naturalne oznaki zbliżającej się zimy. Dokładnie obejrzyj teren wokół domu, zapoznaj się z wszystkimi argumentami i zdecyduj czy warto z komórek i garaży wyciągać grabie. Dlaczego usuwamy liście? Liście […]

Wszystko co muszą wiedzieć zmotoryzowani, którzy koniecznie chcą wjeżdżać swoim autem do lasu

W ostatnich dniach Polacy zaczęli tłumnie odwiedzać lasy, głównie w związku ze szczytem sezonu na grzyby. W związku z tym warto wiedzieć, kiedy możemy wjechać do lasu autem i gdzie możemy go legalnie zaparkować, aby nie narazić się na mandat. Wielu kierowców nie wie, że na drogach leśnych nie obowiązują zasady kodeksu ruchu drogowego. Wszelkie […]

Wybierasz się na grzyby? Za wejście do lasu możesz dostać nawet 500 zł mandatu

Sezon na grzyby rozpoczął się na dobre i w całym kraju mieszkańcy wręcz masowo ruszyli na grzybobranie. Dla niektórych jednak eskapady mogą zakończyć się dużo mniej przyjemnie niż się spodziewają. Ograniczenia W naszym kraju zbieranie grzybów jest, przynajmniej na razie, w pełni legalne i bezpłatne (niestety w coraz większej ilości krajów Europy to się zmienia). […]