×

Fantastyczny sposób na uprawę ziemniaków na tarasach i balkonach. Wyhodujesz je w workach!

Uprawa ziemniaków w workach to świetna alternatywa dla osób, które mają zbyt mało miejsca na ogródku, albo nie mają go wcale. Ziemniaki są warzywem, którym nie wiele potrzeba, aby rosły. Potrafią wyrosnąć chyba wszędzie! Uprawa ich w workach jest więc świetnym pomysłem, aby mieć swoje własne ziemniaki, nawet jeśli nie mamy ogródka 🙂 Możemy pokazać dzieciom jak rosną te warzywa, bez wyjazdu na wieś!

Ziemniaki wysadzamy do gruntu przeważnie po 10 kwietnia, ale jeżeli posadzimy je w workach, to ich uprawę możemy rozpocząć o dowolnym czasie.

Uprawa ziemniaków w workach

Uprawa ziemniaków w workach daje wyższe zbiory niż tych uprawianych w gruncie.
Może to być nawet 2 razy większy zbiór bulw!

Do uprawy ziemniaków na balkonach i tarasach nadają się worki jutowe lub nawet bardzo duże torby na zakupy wielokrotnego użytku.

Bardzo dobre są worki z plecionki polipropylenowej. Tego typu worki można zresztą dostać w każdym składzie budowlanym.
W takich workach będzie w miarę swobodny przepływ powietrza, a nadmiar wody po prostu spłynie na podłoże, na którym te worki postawimy.

Jeżeli macie znajomych w Anglii, to są tam dostępne specjalne worki do uprawy ziemniaków z zamkiem błyskawicznym! Pozwala to na „wykopki” z pojedynczej sadzonki bez rozrywania, czy nacinania dobrego worka 🙂

Można też użyć worków foliowych, ale raczej unikać czarnych. Ten kolor na tyle przyciąga słońce, że ziemia będzie się w takich workach parować. Worki foliowe należy nakłuć w wielu miejscach, żeby ziemia oddychała, a nadmiar wody miał jak wypłynąć. Inaczej ziemniaki zgniją.

Jeżeli ustawimy worki na ładnym balkonie, czy tarasie, dobrze jest umieścić je na czymś, co zapobiegnie spływaniu wody z worków. Oczywiście jeżeli chcemy tego uniknąć 🙂

Uprawa ziemniaków w workach – zalety

Sadzenie ziemniaków w workach ma wiele zalet. Ziemniaki nie lubią zbyt dużej wilgoci, więc w razie ulewnych i długotrwałych deszczy można je łatwo przenieść pod jakieś zadaszenie.
Ochroni to również ziemniaki przed zarazą.


Łatwiej też kontrolować na nich stonkę 🙂 Po prostu można ją szybko wyzbierać! Chociaż w mieście raczej stonki nie ma, więc przy uprawie ziemniaków na balkonach i tarasach nie powinny pojawić się na ziemniakach. Stonka odstrasza mrówki, więc możesz je potem wykorzystać do tego celu.

Ziemniaki w workach możemy uprawiać przez cały sezon. Jak zbierzemy już wszystkie bulwy, możemy zasadzić kolejne. Nawet jak posadzimy ziemniaki w lipcu, to jeszcze na jesień będziemy mieć swoje młode ziemniaki! Ziemniaki rosną około 3 miesiące.
Ziemniaki rosną nawet w ciemnościach :), oczywiście trochę przesadzam, ale nie ma znaczenia, od której strony mamy balkony, czy tarasy, na których będziemy trzymać worki

Z jednego worka można mieć nawet 6 kg ziemniaków! Taką ilość możemy otrzymać z worka, w którym posadzimy 6 ziemniaków.
Przyjmuje się z jednej sadzonki jest około 10 ziemniaków.

Uprawa ziemniaków w workach krok po kroku

Krok 1.
Worki do uprawy ziemniaków nacinamy, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza i odpływ nadmiaru wody. Następnie wywijamy je do połowy.

Krok 2.
Na dno worka wsypujemy 20-30 cm ziemi. Może być zwykła uniwersalna ziemia lub ziemia kompostowa wymieszana z piaskiem. Ziemniaki przecież rosną i bez ziemi, kto je trzyma w piwnicy ten dobrze o tym wie 🙂
Należy unikać torfu, gdyż za bardzo utrzymuje wilgoć.
Można dodać granulowany obornik, ale pamiętajmy, że w przypadku ziemniaków nadmiar substancji odżywczych opóźnia proces dojrzewania.

Krok 3.
Wkładamy ziemniaki, po 5-6 w każdy duży worek. Ważne, by to nie były ziemniaki z marketu, gdyż są one zabezpieczane, aby nie kiełkowały. Najlepiej wziąć stare ziemniaki od gospodarza, które już wypuszczają młode ziemniaki, czyli już kiełkują albo typowo ziemniaki – sadzeniaki, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym.

Krok 4.
Zasypać te ziemniaki warstwą ziemi i dobrze podlać.
Można też od razu nasypać więcej ziemi do worka i po prostu posadzić ziemniaki głębiej w worku.

Krok 5.
W miarę jak ziemniaki rosną, należy je podsypywać kolejnymi warstwami ziemi i odwijać worek.
Czynność tą powtarzamy, aż do momentu, gdy do górnej warstwy worka zostanie ok. 5 cm.
Pamiętaj, że ziemniak oprócz ziemi potrzebuję wody, dbaj więc o ich regularne podlewanie.
Podlewanie należy jednak wykonywać, kiedy podłoże w worku przeschnie. Trzymanie ziemniaków w zbyt wilgotnej glebie spowoduje ich gnicie.

Krok 6.
Ziemniaki wybieramy po przekwitnięciu kwiatów, kiedy ziemniaki zaczynają więdnąć, tzn. ich zielona część naziemna.

Czy ktoś z Was uprawiał już ziemniaki w workach i ma z tym swoje doświadczenia?

Kto spróbuje posadzić i pokazać dzieciom jak rosną takie ziemniaki? 😉

 
Źródła: poradnikogrodniczy.pl, www.youtube.com