×
Wirtualna Polska

Spuchnięte panele można samemu uratować! Obejdzie się bez kosztownej wymiany podłogi

Panele są dziś prawie w każdym domu. I nic dziwnego, gdyż występują w różnych przedziałach cenowych i bardzo ładnie prezentują się na podłodze. Jednak czasami zdarza się, że pojawiają się na nich wybrzuszenia. Jak uratować spuchnięte panele?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Skąd biorą się bąble na panelach?

Wybrzuszenia na panelach to problem osób, które postawiły na panele laminowane. Niektóre z nich (zwłaszcza tańsze modele) nie są wodoszczelne i źle znoszą każde zalanie oraz wilgoć. Pod wpływem wody na powierzchni laminatu zaczynają pojawiać się bąble. Za głównych winowajców uznaje się:

  • wyciek ze zmywarki lub pralki,
  • kałuże wody długo stojące na panelach,
  • woda, która wylewa się z misek zwierząt,
  • kalosze lub buty zimowe stawiane ciągle w jednym miejscu.

Oczywiście, aby nie dopuścić do puchnięcia paneli, należy szybko wycierać każdą kałużę. Jednak są sytuacje, kiedy nie zauważymy wycieku od razu. Jak w takim wypadku uratować podłogę i pozbyć się brzydkich bąbli?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

jak uratować spuchnięte panele

Jak uratować uszkodzone panele? Prosty trik z żelazkiem

Krok 1

Dokładnie wysusz powierzchnię paneli, na których była rozlana ciecz. Czasami zdarza się, że lepszej jakości panele, po dokładnym wysuszeniu, same wracają do pierwotnego kształtu.

Krok 2

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Weź bawełniany ręcznik lub szmatkę. Uwaga! Musi być z naturalnej tkaniny, żeby nie stopiła się pod wpływem wysokiej temperatury żelazka.

Krok 3

Ustaw żelazko na średnią moc (koniecznie bez opcji parowania). Rozłóż ściereczkę na bąblu, przyciśnij ciepłym żelazkiem i po prostu prasuj wybrzuszenie. Uważaj, żeby nie przypalić paneli. Co chwilę kontroluj, co dzieje się pod ściereczką.

jak uratować spuchnięte panele

Krok 4

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Po kilku minutach panele powinny wrócić do pierwotnej formy.

Jak dbać o panele laminowane?

  • Do usuwania kurzu lub brudu używaj końcówki odkurzacza przeznaczonej do czyszczenia parkietów. Odpowiednia będzie także ściereczka elektrostatyczna, która z łatwością przyciągnie włosy, sierść.
  • Nie myj paneli na mokro. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przetarcie ich wilgotną ściereczką lub tylko zwilżonym mopem. Na koniec wytrzyj mokrą powierzchnię suchą ściereczką.

Już wiesz jak uratować spuchnięte panele. Przekonaj się teraz jak wyczyścić przypalony garnek.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować