×

Jak urządzić mieszkanie, by było funkcjonalne i przytulne?

Urządzanie własnego mieszkania to nie tylko ogromna przyjemność, ale przede wszystkim nie lada wyzwanie. Inwestujesz bowiem fundusze w coś, co w założeniu powinno służyć Ci przez wiele lat, a jednocześnie być maksymalnie spersonalizowane i odpowiadające najwyższym nawet oczekiwaniom. Jak urządzić mieszkanie w taki sposób, by cieszyło nas przez lata? Na co należy zwrócić szczególna uwagę, a czego szczególnie trzeba się wystrzegać?

Jak urządzić mieszkanie w bloku?

Niezależnie od tego, czy właśnie otrzymałeś klucze do nowego mieszkania prosto od dewelopera, czy też kupiłeś własne M bądź wynająłeś lokum, albo chcesz na nowo zaaranżować dotychczasowe cztery ściany, przed przystąpieniem do działania warto zapoznać się z kilkoma zasadami. Wszystko po to, by urządzanie mieszkania stało się prawdziwą przyjemnością, nie zaś mordęgą przypłaconą siwymi włosami i nieprzespanymi nocami. Pierwsza, najważniejsza zasada jakiej należy trzymać się przy remoncie i urządzaniu lokum, to wcześniejsze dokładne sprecyzowanie oczekiwań wobec funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń. Często do urządzania przystępujemy kierując się zasadą, iż „coś” chcemy zmienić, „coś mieć” bądź „czegoś uniknąć”. Taki sposób myślenia to najprostsza droga do popełnienia wielu błędów, a przede wszystkim zakupów pod wpływem chwilowego impulsu. Mieszkania w bloku mają zazwyczaj niewielką powierzchnię, dlatego przed przystąpieniem do jego aranżacji, trzeba dokładnie określić i zwizualizować sobie poszczególne, planowane elementy. W mieszkaniu w bloku postaw przede wszystkim na funkcjonalność – wybieraj meble o optymalnych rozmiarach, jednak skrywające dużo szafek i szuflad, w których schowasz wszystkie potrzebne przedmioty i ubrania. Unikaj także zbędnych mebli i dodatków, które jedynie zmniejszają powierzchnię użytkową.

jak urządzić mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku?

Jeszcze większym wyzwaniem jest urządzenie małego mieszkania – kawalerki bądź mieszkania dwupokojowego, lecz o niewielkiej powierzchni. W tym przypadku także stawiaj na meble przede wszystkim funkcjonalne. Pamiętaj również o jasnej kolorystyce, zarówno ścian, mebli, dywanów oraz zasłon – jasne kolory optycznie powiększą powierzchnię. Postaraj się o kreatywne rozwiązania – zamiast stawiać regał na wolnej ścianie, pomyśl o zawieszeniu na niej półek: o wiele skuteczniej zagospodarujesz wolne miejsce, a także optycznie zwiększysz przestrzeń. Pamiętaj także o lampach – to także istotny element wyposażenia. Przy niewielkich powierzchniach stawiaj na oświetlenie jasne, ale w niewielkich oprawach. W kawalerce zdecydowanie lepiej sprawdzi się plafoniera zawieszona na suficie, niż bogato zdobiona, wisząca lampa, która zabierze jedynie miejsce. Do minimum ogranicz także dodatki, takie jak stojące kwietniki, figurki na szafkach, duże obrazy oraz dywaniki – im więcej drobnych elementów, tym większe wrażenie chaosu. Zamiast kilku obrazków na ścianie, wybierz na przykład fototapetę z jasnym motywem. Stawiaj na rozwiązania minimalistyczne i o jednolitej, najlepiej jasnej kolorystyce i gładkiej powierzchni.

Może Cię zainteresować

zamknij