×

Prosta czynność powstrzyma mech przed wyrastaniem na kostce brukowej. Będzie jak nowa bez chemii

Mech i chwasty wyrastające spomiędzy kostki brukowej to ostatnia rzecz, jaką chciałbyś widzieć na swoim podwórku. Niestety ten problem pojawia się dość często. Jak usunąć mech z kostki brukowej? I jak zapobiegać jego pojawianiu się?

Dlaczego mech pojawia się na kostce brukowej?

Mech pojawia się w miejscach zacienionych, do których nie dociera słońce. Do tego preferuje wilgoć, a czyszczenie kostki brukowej wodą tworzy jeszcze bardziej sprzyjające dla niego warunki.

Działaj od razu, a będziesz miał później mniej roboty

Zapobieganie jest jedną z najlepszych metod kontroli mchu. Z odrobiną regularnej konsekwencji, można po prostu uniknąć i przeciwdziałać pojawianiu się go.

jak usunąć mech z kostki brukowej
Jak usunąć mech z kostki brukowej Fot. Greg Jordan/Flickr

Mech nie od razu pojawia się na kostce. Tak samo chwasty nie od razu między kostką brukową wyrastają. W rzeczywistości pojawianie się mchu zaczyna się od przyniesionych przez wiatr zarodników, które osiadają między kostkami lub na ich powierzchni, jeśli jest ona wilgotna. Ale zarodniki potrzebują czasu, żeby przejść cały cykl rozwojowy i się zakorzenić.

Jak usunąć mech z kostki?

Regularne zamiatanie kostki brukowej spowoduje, że mech nie zdąży się ukorzenić, co pomoże zahamować jego wzrost. Zamiatanie usuwa także zanieczyszczenia powierzchniowe i pomaga zwiększyć atrakcyjność otoczenia, utrzymując kostkę brukową w czystości. Szczotka do zamiatania domowa nie wystarczy. Musi to być mocniejsza szczotka, typowa do zamiatania kostki brukowej.

Codziennie zamiataj!

Powie to każdy specjalista, którego zapytasz o dbanie o kostkę brukową. Przez codzienne zamiatanie kostki pozbywasz się nie tylko mchu, jego zarodników i nasion innych roślin, ale też liści, kurzu, naniesionej ziemi i innych zanieczyszczeń. Dbanie w ten sposób o czystość kostki brukowej jest najlepszym sposobem na uniknięcie problemu z mchem, czy chwastami. Zapobieganie jest niezbędne, jeśli kostka brukowa ma być nieskazitelnie czysta!

jak usunąć mech z kostki brukowej
Jak usunąć mech z kostki brukowej Fot/ Freepik

Jak usunąć mech z kostki brukowej, gdy jest już za późno na zapobieganie

Gdy mchy są już obecne, trzeba przejść od zapobiegania do szukania skutecznych środków zaradczych. Istnieje wiele sposobów na usunięcie mchu z powierzchni brukowanej. Ukorzeniony mech można po prostu wyrwać. Inną metodą często stosowaną w takim przypadku jest użycie palnika gazowego. Można go stosować na kostkę brukową bez obawy jej uszkodzenia, a uschnięty mech potem wystarczy zmieść.

Prawidłowy montaż kostki brukowej

Podczas układania kostki brukowej powstaje przestrzeń między nimi, czy między nimi a innymi elementami wystroju, np. kamieniami. Pierwszym krokiem w zapobieganiu mchu jest zapewnienie właściwego położenia kostki. Szczelnie wypełnione piaskiem podłoże stanowi równą podstawę dla tarasu lub podjazdu. Gdy wszystkie kostki są już na miejscu, w szczeliny należy wsypać dodatkowy piasek. Piasek ten zapewnia, że każda kostka pozostaje na swoim miejscu i pomaga zapobiegać wzrostowi mchu.

Zapewnij odpowiednie nachylenie

Chwasty rozwijają się w chłodnej, wilgotnej glebie. Kiedy patio jest prawidłowo nachylone, woda spływa w dół zbocza i nie pozostaje w szczelinach między kostkami brukowymi. To pomaga zapobiegać powstawaniu warunków, w których mchy mogą się rozwijać. Uwaga: nachylenie utwardzonego terenu powinno zawsze odchylać się od domu.

A jeżeli Twoim problemem są chwasty, to jeden z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się ich przedstawiliśmy tutaj: Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej? Naturalny, tani i szybki sposób na oprysk.

Może Cię zainteresować

zamknij