Kategorie PoradySprzątanie

Jak usunąć plamę po szmince z ubrań, dywanu i tkaniny?

Szminka jest nieodzownym kosmetykiem dla większości kobiet i czyni każdy makijaż kompletnym. Łatwo ją potem zmyć z ust, ale z usunięciem szminki z ubrania może być już problem.

Jak usunąć plamę po szmince z ubrań, dywanu i tkaniny?

Plamy po szmince to połączenie zarówno oleistych, czy woskowych składników, jak i barwników. Balsamy do ust są nieco łatwiejsze do usunięcia, ponieważ nie mają tak wiele dodanego koloru. I szminka i balsam sprawiają, że nasze usta wyglądają świetnie, ale nasze ubrania już nie koniecznie.

pinterest.com

Jak usunąć plamę po szmince z ubrań nadających się do prania?

Jeśli odrobina szminki muśnie o powierzchnię Twojej ulubionej sukienki, nie wycieraj jej natychmiast. To tylko wetrze plamę głębiej we włókna tkaniny i sprawi, że plama będzie trudniejsza do usunięcia. Jeśli są jakieś ciała stałe, użyj krawędzi tępego noża lub nawet karty kredytowej, aby je usunąć. Ponieważ prawie wszystkie pomadki zawierają kombinację olej / wosk, która nadaje im charakterystyczną gładką jakość, pierwszym krokiem jest usunięcie właśnie oleju / wosku.

freepik.com

Krok 1. Rozpuszczenie plamy
Rozpocznij od wstępnej obróbki plamy za pomocą dowolnego płynu do usuwania plam. Jeśli nie masz pod ręką żadnego odplamiacza do wstępnego czyszczenia, nałóż na plamę trochę silnego detergentu w płynie (płyn do naczyń, płyn do prania albo chociaż mydło) i zabrudzenie delikatnie pocieraj palcami lub szczotką o miękkim włosiu.

Krok 2. Moczenie i pranie
Pozwól odplamiaczowi działać przez co najmniej piętnaście minut, a następnie wypierz ubiór w najgorętszej wodzie odpowiedniej dla tego materiału, zgodnie z wytycznymi na metce. Po praniu sprawdź poplamiony obszar przed włożeniem ubrania do suszarki. Wysokie ciepło suszarki, szczególnie w przypadku tkanin syntetycznych, może bardzo utrudniać usunięcie plamy. W razie potrzeby powtórz zabieg.

Krok 3. Tlenowy wybielacz
Aby usunąć pozostały składnik barwnika, wymieszaj roztwór wybielacza na bazie tlenu i chłodnej wody. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, aby wiedzieć ile produktu użyć na litr wody.

freepik.com

Krok 4. Kolejne moczenie i pranie
Zanurz zabrudzone ubranie i zostaw namoczone na co najmniej osiem godzin. Sprawdź potem ubranie i jeśli plamy barwnika znikną, wypierz je jak zwykle. Jeśli plamy pozostaną, wymieszaj świeżą partię roztworu wybielacza tlenowego i mocz przez kolejne osiem godzin, a następnie wypierz zgodnie z wytycznymi na metce.

Wybielacz chlorowy można stosować do białych tkanin bawełnianych, ale wybielacz tlenowy można bezpiecznie stosować do każdego rodzaju tkanin białych, kolorowych lub z nadrukiem.

Jak usunąć plamę po szmince z ubrań do czyszczenia na sucho?

Oczywiście nie usuniesz samodzielnie plamy z takiej odzieży, ale jak najszybciej za pomocą tępego noża usuń szminkę z powierzchni takiego ubrania bez rozcierania i osusz plamę czystym białym ręcznikiem papierowym. Potem nie pozostaje nic innego jak udać się do pralni chemicznej z tą plamą.

Jak usunąć plamę po szmince z dywanu i tkaniny tapicerskiej?

Krok 1. Mechaniczne usunięcie szminki
Za pomocą tępego noża podnieś wszelkie stałe elementy szminki z włókien dywanu. Nie rozcieraj, ponieważ wetrzesz tylko plamę głębiej w dywan i możesz przez to ją powiększyć.

pinterest.com

Krok 2. Środek do czyszczenia tapicerki na sucho.
Jeżeli dysponujesz takim zestawem, postępuj zgodnie z instrukcjami produktu. Usuń plamę rozpuszczalnikiem do czyszczenia na sucho, używając czystej białej szmatki lub ręcznika papierowego. Wycieraj delikatnie plamę dopóki cała szminka nie zostanie przeniesiona na tkaninę.

Krok 3. Domowy odplamiacz
Jeśli nie masz odplamiacza do czyszczenia na sucho lub środka do czyszczenia dywanów, zmieszaj jedną łyżkę stołową płynu do mycia naczyń w dwóch filiżankach gorącej wody. Dodaj jedną łyżkę amoniaku domowego. Zetrzyj plamę gąbką lub miękką szczotką z włosiem roztworem czyszczącym i wycieraj suchym ręcznikiem papierowym, aż plama zostanie usunięta.

pinterest.com

Pamiętaj o „spłukaniu” miejsca ściereczką zamoczoną w czystej wodzie, aby usunąć resztki mydła, które faktycznie przyciągną szybko więcej brudu. Powtarzaj kroki czyszczenia, aż plama zniknie.

Te same techniki mogą być stosowane do tapicerki, ale uważaj, aby nie zalać zbytnio tkaniny. Jeśli tapicerka jest jedwabna lub z innego delikatnego materiału, skontaktuj się najlepiej z profesjonalną firmą czyszczącą.

Źródła: www.thespruce.com