×

14 uporczywych plam i proste rozwiązania jak sobie z nimi poradzić

Kochamy kawę, czekoladę czy wino, ale nikt nie lubi plam, które te produkty po sobie pozostawiają. Często zdarza się, że plam nie da się usunąć, a nasze ubrania nadają się tylko do kosza. Następnym razem jeśli wydarzy się coś takiego, nie panikuj! Przypomnij sobie o tym artykule i koniecznie sprawdź jak rozwiązać problem „nieusuwalnych” plam.

#1 Żółte i szare plamy na poduszkach

Suberbest322/Tripadvisor

Potrzebujesz:

– 1 partii proszku do prania,
– 1 partii wybielacza,
– 1/2 partii boraksu

Co trzeba robić: Umieść poduszki wewnątrz pralki. Wymieszaj wszystkie produkty i również dodaj do pralki. Włącz pralkę wybierając temperaturę wody minimum 40 ° C i wybierz również opcję dodatkowego płukania. Następnie umieść poduszki na suszarce w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub powieś je do wyschnięcia.

#2 Żółte plamy od potu

pinterest.com

Potrzebujesz

– 1 szklankę octu,
– 1/2 szklanki sody oczyszczenia,
– 1 łyżkę soli,
– 1 łyżkę wody utlenionej.

Co należy robić: Włóż koszulę do miski i namocz ubranie w mieszance octu i 2 szklanek ciepłej wody. Pozostaw koszulę na 30 minut. W osobnej misce, wymieszaj resztę składników tak aby uzyskać pastę. Wyciągnij koszulę z miednicy i pozostaw na ręczniku. Zaaplikuj pastę i pozostaw na 25 minut. Zmyj środek i włóż koszulę do pralki.

#3 Usuwanie plam z materaca

plamy na materacu
pinterest.com

Potrzebujesz:

– 1 partię sody oczyszczonej,
– 1 partię proszku do czyszczenia,
– szczotkę,
– filtr lub sitko,
– 1 szklankę wody utlenionej.

Co należy robić: Odkurzy powierzchnię materaca. Przez sitko lub filtr przesyp sodę oczyszczoną i delikatnie pocieraj szczotką. Pozostaw sodę na 15 minut, a następnie odkurz sodę. Wymieszaj szklankę wody utlenionej z 10 ml mydła – umieść składniki w butelce z rozpylaczem. Użyj mieszaniny od razu po przygotowaniu. Energicznie wstrząśnij butelką i rozprowadź zawartość na brudnym miejscu. Pozostaw na 20 minut, a następie przepłucz miejsce czystą wodą i wysusz.

#4 Plamy z rozlanego wina

pinterest.com

Potrzebujesz:
– zagotowaną wodę,
– sól,
– soda oczyszczona,
– kawałek materiału.

Co należy zrobić: Przy plamach z wina nie wolno tracić czasu. Najpierw namocz brudne ubranie, nie próbuj szorować bo tylko pogorszysz sprawę! Dodaj przegotowaną wodę na plamę, co pomoże Ci łatwiej pozbyć się plamy. Delikatnie dodaje sodę oczyszczoną oraz sól na plamę i pozostaw na noc. Usuń miksturę i namocz ubranie czystą wodą. Namocz pozostałą plamę szmatką i powtarzaj czynność, aż plama zniknie.

#5 Plamy z oleju

Potrzebujesz:
– ręcznik papierowy,
– zasypka dla niemowląt,
– płyn do mycia naczyń,
– woda.

Co należy robić: Usuń nadmiar oleju za pomocą ręcznika papierowego. Dodaj dużą ilość proszku lub zasypki dziecięcej na plamę i pozostaw na około godzinę. Usuń nadmiar proszku dla niemowląt i nałóż na plamę niewielką ilość płynu do mycia naczyń oraz wody. Pocierać delikatnie i wrzucić koszulę do prania.

#6 Plamy po keczupie

The Spruce/Pinterest

Potrzebujesz:

– nóż,
– płyn do mycia naczyń,
– biały ocet.

Co należy robić: Zeskrob nożem cały rozplany keczup. Pokryj plamę płynem do mycia naczyń, a dopiero później białym octem. Pozostaw na 10 minut i umieść ubranie pod bieżącą wodę.

#7 Plamy po szmince

Unknown/Pinterest

Potrzebujesz:

– lakier do włosów,
– materiał.

Co należy robić: Spryskaj lakierem do włosów zabrudzone miejsce i pozostaw na 10 minut. Oczyść obszar wylgotnąściereczką. Następnie wypierz pobrudzone ubranie tak jak zwykle.

#8 Plamy z kawy

Unknown/Pinterest

Potrzebujesz:

– zimna woda,
– mydło w płynie.

Co należy robić: W przypadku świeżej plamy po kawie, umieść ubranie pod zimną wodę, aż woda przepływająca przez materiał będzie całkowicie czysta. Jeśli to nie zadziała, spróbuj dodać płynne mydło zmieszane z niewielką ilością zimnej wody i delikatnie przetrzyj tkaninę. Pozostaw na pół godziny i delikatnie potrzyj. Spłucz zimną wodą.

#9 Plamy po długopisie

Unknown/Pinterest

Potrzebujesz:
– lakier do włosów,
– ręcznik papierowy lub kawałek materiału

Co należy robić:Jeśli pióro pozostawia ślad na koszulce, nanieś grubą warstwę lakierem do włosów i pozostaw go przez 10 minut. Przykryj plamę ręcznikiem papierowym lub kawałkiem tkaniny i upierz ubranie jak zwykle.

#10 Plamy po czekoladzie

Chocolate Ice Cream Stain!

Potrzebujesz:

– nóż,
– mleko,
– zimna woda,
– płynny środek do prania.

Zdrap czekoladę za pomocą noża. Następnie nalej mleko w dowolne miejsce na plamie i odczekaj 5 minut. Umieść pobrudzone ubranie pod zimną wodę i pocieraj je palcami. Na koniec pokryj poplamione miejsce płynnym detergentem i umieść go w pralce.

#11 Plamy z trawy

The Krazy Coupon Lady/Pinterest

Potrzebujesz:

– ocet.

Co należy zrobić: Zaaplikuj ocet na brudne miejsce. Pocieraj delikatnie i pozostaw na 10 minut, a następnie włóż do pralki.

#12 Plamy po podkładzie

Look/Pinterest

Potrzebujesz:
– wacików,
– wody utlenionej.

Co należy robić: Weź wacik kosmetyczny i zamocz w wodzie utlenionej. Następnie delikatnie pocieraj plamę, aż zniknie.

#13 Plamy z krwi

Hunker/Pinterest

Potrzebujesz:

– zimną wodę,
– sól,
– wodę utlenioną.

Co należy zrobić:Wymieszaj sól z wodą w misce. Namocz plamę na 10 minut, następnie przepłucz i dodaj wodę utlenioną. Pozostaw na 5 minut i wypierz jak zwykle.

#14 Plamy z musztardy

Mustard Stained T

Potrzebujesz:
– nóż,
– płyn do mycia naczyń,
– biały ocet.

Co należy zrobić: Zetrzyj całą rozlaną musztardę nożem. Pokryj powierzchnię płynem do mycia naczyń i dodaj biały ocet na wierzch. Pozostaw na około 10 minut i spłucz pod bieżącą wodą.

A Ty z jakimi plamami masz najczęściej problem? Daj znać w komentarzu czy używałeś kiedyś podobnej metody!

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij