Jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej? Przebarwienia w końcu znikną!
×
Wirtualna Polska

Jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej? Przebarwienia w końcu znikną!

Jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej – to pytanie, które spędziło sen z powiek niejednej wzorowej pani domu. Jest kilka skutecznych, sprawdzonych sposobów pozwalających poradzić sobie z tym problemem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Przyczyny powstawania żółtych plam na desce sedesowej i w samej toalecie

Nawet jeśli toaleta została niedawno wyczyszczona z użyciem detergentu, żółte plamy sprawiają wrażenie, że toaleta została zaniedbana i brakuje jej ogólnej higieny. Kilka najczęstszych powodów, dla których toaleta może mieć żółte plamy to:

  • niedokładne spłukiwanie moczu (lub nie robienie tego w ogóle przez któregoś z domowników),
  • osadzanie się wapnia lub kamienia,
  • przebarwienia spowodowane promieniowaniem UV,
  • wyżarta wierzchnia warstwa materiału, z którego zrobiona jest toaleta.
jak usunąć żółte plamy z deski sedesowaj
Smart Fox / youtube
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej?

Brzydkie żółte plamy można usunąć na co najmniej kilka sposobów. Jeśli zabrudzenia są bardzo poważne i wynikają z wielotygodniowych zaniedbań, najlepiej jest po prostu użyć specjalistycznego, silnego środka ze sklepu z artykułami chemicznymi i nie bawić się w żadne pośrednie sposoby.

Jeśli natomiast tak jak większość osób, dbasz o czystość swojej łazienki regularnie, to prawdopodobnie wystarczające będzie użycie któregoś z poniższych domowych sposobów. Jeżeli deskę sedesową można łatwo zdjąć, to jej czyszczenie z plam jest jeszcze bardziej łatwe 🙂

czyszczenie deski sedesowej
freepik
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Soda oczyszczona i biały ocet – pierwszy sposób

W tym przypadku można postępować na jeden z dwóch sposobów.

Pierwsza możliwość: wylej lub spryskaj białym octem żółte plamy na sedesie i pozostaw na mniej więcej 30 minut (albo nawet na dłużej na dłużej, jeśli masz naprawdę trudne plamy). Następnie bardzo hojnie posyp sodą oczyszczoną zaplamione miejsca.

Następnym etapem będzie kolejna porcja białego octu. Potem pozostaw deskę sedesową w spokoju na około 10 minut, a następnie wyszoruj ją szczotką. Wykonaj kilka spłukań wodą i żółte uporczywe plamy na toalecie powinny zniknąć.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
żółte plamy na desce sedesowej
pettypillow / reddit / toiletseek.com

Soda oczyszczona i biały ocet – druga strategia

Możesz również uzyskać doskonałe rezultaty, jeśli wsypiesz obfitą ilość sody oczyszczonej bezpośrednio na plamy i natychmiast wyszorujesz je szczotką. Następnie możesz dodać biały ocet, spryskując poplamione obszary i dając mu około pół godziny, aby zajął się plamami. Potem po prostu kilka razy przetrzyj deskę na mokro.

jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej
Ricks Youtube Channel
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nadtlenek wodoru na żółte przebarwienia

Skutecznym sposobem na pozbycie się żółtych plam i przebarwień z plastikowych desek sedesowych jest zastosowanie nadtlenku wodoru. Dostępna woda utleniona jest roztworem nadtlenku wodoru, ale jej 3% stężenie może okazać się za słabe na żółte plamy. Perhydrol, czyli 30% roztwór nadtlenku wodoru jest trudno dostępny i niebezpieczny. Dlatego o wiele łatwej po prostu zastosować utleniacz fryzjerski o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru 🙂

utleniacz do włosów
aliexpress

Jednak i w przypadku perhydrolu i w przypadku utleniacza fryzjerskiego, zawsze stosuj rękawiczki ochronne! Potrzebna też będzie folia spożywcza i… słońce lub lampa UV.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nanieś utleniacz do włosów na deskę sedesową, zawiń ją szczelnie we folię i wystaw na słońce, najlepiej na cały dzień. Jeżeli masz lampę UV, możesz naświetlić deskę lampą. Ten sposób działa na wiele plastików, które mają żółte przebarwienia.

Środki do zadań specjalnych

Są osoby, które ze sporym sukcesem usuwają żółte plamy na desce sedesowej za pomocą preparatów do czyszczenia piekarnika i grilla 🙂

Spryskaj powierzchnię deski sedesowej pianką i pozostaw na 15-20 minut. Następnie szorstką stroną gąbki do mycia naczyń wyszoruj deskę, przykładając się do tej czynności 🙂 Efekt na pewno Cię zaskoczy!

spray do usuwania żółtych plam
Smart Fox / youtube

A może masz jakieś własne sprawdzone sposoby na to, jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej? Podziel się z nami na naszym Facebooku!

A tutaj znajdziesz kilka ciekawostek o publicznych toaletach.

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować