×

Jak wybrać bity do wkrętarki?

Wkrętarka to narzędzie wykorzystywane na szeroką skalę. Ciężko bez niego wyobrazić sobie realizację wielu domowych zadań. Nie można jednak zapomnieć, że to dobre bity odpowiadają za komfort i tempo pracy. Końcówki nasadowe (zwane bitami) występują w wielu różnych formach. Podczas podejmowania decyzji o zakupie należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Oczywiście jest to element, który można w dowolnym momencie wymienić. Poniżej umieszczono wskazówki na temat tego, jak wybrać bity do wkrętarki.

Rodzaje bitów do wkrętarki

Końcówka nasadowa wraz z uchwytem tworzy część roboczą. Bity mają bezpośredni kontakt z wkrętem. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma właściwy dobór.

rodzaje bitów do wkrętarki

Liczy się nie tylko typ posiadanych wkrętów, ale również rodzaj powierzchni, w której zostaną one umieszczone. Końcówki często sprzedawane są w gotowych zestawach, jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest satysfakcjonujące. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów bitów do wkrętarki:

 • Końcówki płaskie – posiadają one rowek prosty. Jest to zdecydowanie najczęściej spotykany typ, który uchodzi za uniwersalny. Bity rowkowe przydają się podczas wielu prac domowych, czy też majsterkowania.
 • Końcówki krzyżowe PH – dwa rowki proste są skrzyżowane ze sobą. Zwykle wykorzystuje się je do wkrętów z rowkami typu Phillips. Jest to typ, który posiada lepsze parametry pracy, niż poprzedni bit. Siła przykładana jest do czterech krawędzi.
 • Końcówki krzyżowe PZ – wyglądają jak połączenie dwój końcówek krzyżowych PH. Bity krzyżowe PZ tworzone są przez dwa krzyże, co gwarantuje dodatkową stabilizację podczas pracy. Ten rodzaj końcówek stosowany jest do wkrętów typu Pozidriv. Nie zaleca się stosowania wkrętów typu Phillips, chociaż teoretycznie jest to możliwe. Narzędzie może ulec przedwczesnemu zniszczeniu.
 • Końcówki sześciokątne – jak można się domyślić są one stosowane do wkrętów z gniazdem sześciokątnym. W tej grupie można znaleźć specjalną odmianę bitów – Tamper Resistant. Został on stworzony z myślą o wkrętach posiadających zabezpieczenie przeciwwłamaniowe. Bity sześciokątne nie wyglądają jak klasyczne wkręty, ponieważ w centralnym punkcie znajduje się otwór. 
 • Końcówki trójkątne – są relatywnie rzadko stosowane. Bity trójkątne wymagają włożenia sporek siły, co zmniejsza wygodę pracy. 
 • Końcówki czworokątne – są relatywne rzadko spotykane. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle. Często za ich pomocą montuje się wkręty znajdujące się w szafach sterowniczych. Bity kwadratowe są również chętnie wybierane do powierzchni drewnianych.
 • Końcówki Torx – przypominają nieco bity sześciokątne, jednak krawędzie są zaokrąglone. Dzięki temu wkręty zużywają się o wiele wolniej. 
 • Końcówki Torx Plus – również nawiązują do bitów sześciokątnych, jednak ramiona zostały dodatkowo spłaszczone. Znacząco poprawia to parametry pracy. Uzyskany moment dokręcania może być wyższy. Oczywiście trzeba pamiętać, że omawiany rodzaj bitów może być stosowany wyłącznie z specjalnymi wkrętami. Nie należy więc stosować wkrętów wykorzystywanych w przypadku końcówek Torx. W ten sposób można doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.
 • Końcówki Torx TR – wyglądają one tak, jak bity Torx, jednak na środku znajduje się specjalny otwór. Dzięki niemu można zamontować wkręt, który chroni przed dostępem osób nieupoważnionych.

końcówki do wkrętarki - bity

Jakie bity do wkrętarki wybrać?

Zastanawiasz się, jakie bity do wkrętarki sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim musisz właściwie określić rodzaj końcówki. Duże znaczenie mają parametry użytkowe, gdyż to decydują o tym, gdzie mogą zostań wykorzystane bity. Warto również określić, z jakiego materiału została wykonana dana powierzchnia. Wyróżnia się m.in. bity do metalu oraz drewna. Oczywiście bez trudu można zakupić końcówki nasadowe uniwersalne, jednak zwykle ich wytrzymałość znajduje się na średnim poziomie. Raczej nie jest to dobry wybór w przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo twardym materiałem.

Do materiałów twardych zaleca się nieco elastyczne bity. W przypadku miękkich powierzchni (np. z tworzyw sztucznych) dobrze jest postawić na sztywne końcówki nasadowe. Jeśli oczekujesz ekstremalnej wytrzymałości, to wybierz bit z podwójną strefą skrętną. Końcówka odkształca się podczas pracy, jednak powraca do pierwotnej formy. 

jakie bity do wkrętarki wybrać?

Nadal nie wiesz, które bity do wkrętarki będą najlepsze? Sprawdź rodzaj uchwytu występujący w posiadanej wkrętarce. Można wyróżnić:

 • Uchwyt zatrzaskowych – bity mocowane są za pomocą przeznaczonych do tego zatrzasków.
 • Uchwyt magnetyczny – spotykany jest o wiele częściej. Chwyt jest niezwykle stabilny, jednak nie zwiększa tempa zużycia końcówki nasadowej.

Na rynku można znaleźć rozmaite typy uchwytów dodatkowych np. z ruchomą tuleją. Do dyspozycji mamy również przedłużki magnetyczne, dzięki którym część robocza ulegnie wydłużeniu. Uchwyty występują w różnych rozmiarach oraz długościach. Różnią się także między sobą twardością. Najczęściej ten parametr oscyluje na poziomie 50 HRC – jest to przeciętna twardość, która sprawdza się podczas niewymagających prac. Jeśli szukasz bitów do swojej wkrętarki koniecznie odwiedź sklep internetowy Castorama: https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/elektronarzedzia-przenosne-i-akcesoria/wiertarki-wkretarki-i-mloty/akcesoria-do-wkretarek/bity.html

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij