×

Jak wyczyścić pleśń z silikonowych fug? Naturalny sposób jest równie skuteczny co chemia

Łazienka to bardzo ważne miejsce w każdym domu. Niestety ze względu na panującą tam wilgoć jest narażona na występowanie pleśni. Oczywiście rozwija się ona na fugach. Jak wyczyścić pleśń z silikonowych fug?

Skąd bierze się pleść na fugach?

Pleśń najczęściej pojawia się na silikonowych fugach umiejscowionych w pobliżu wanny lub w okolicach brodzika. Najpierw należy znaleźć przyczynę powstawania pleśni. Zacznij od sprawdzenia wentylacji i zadbaj o właściwą cyrkulację powietrza w łazience. Nie zamykaj szczelnie drzwi od razu po kąpieli. Pozwól pomieszczeniu porządnie się wywietrzyć. Możesz też po każdej kąpieli przetrzeć fugi szmatką.

jak wyczyścić pleśń z silikonowych fug
pinterest

Jak wyczyścić pleśń z silikonowych fug za pomocą chloru

Pleść z fug możesz usunąć wybranym preparatem grzybobójczym. Są to substancje żrące i zaczynają działać od razu po zetknięciu się z pleśnią (czas odgrzybiania to ok. 15-20 minut). Na rynku dostępnych jest sporo tego typu produktów.

Dobre rezultaty daje też użycie płynu do czyszczenia toalet z chlorem. Nałóż go na fugi o odczekaj kilka godzin po czym zmyj wodą.

Odgrzybianie przy użyciu wybielacza

Weź watę, nasącz ją wybielaczem i następnie połóż w najbardziej zainfekowanych miejscach. Po upływie kilku godzin zmyj wybielacz.

Amoniak i soda oczyszczona na pleśń na fugach

Zrób roztwór z amoniaku (2/3 szklanki) i sody oczyszczonej (2 łyżeczki). Przelej do butelki z atomizerem i spryskaj fugi. Po godzinie powinieneś z łatwością usunąć pleśń.

pinterest

Jak wyczyścić fugi za pomocą pasty do zębów?

Na zainfekowane fugi nałóż pastę do zębów i zacznij szorować szczoteczkę. Na koniec całość spłucz wodą. Pasta ma właściwości ścierne, a także wybielające więc idealnie nadaje się do czyszczenia silikonu.

Proszek do pieczenia na pleśń

Do walki z pleśnią warto też zastosować proszek do pieczenia. Posyp nim fugi i odczekaj ok. 20 minut. Następnie zacznij szorować silikon szczoteczką do zębów lub mokrą gąbką. Na koniec całość spłucz wodą.

Już wiesz jak wyczyścić pleśń z silikonowych fug. Przekonaj się teraz jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki.

Może Cię zainteresować

zamknij