PoradyJak wyczyścić szybę w kominku! Domowa pasta z 3 składników - bez chemii i szorowania

Jak wyczyścić szybę w kominku! Domowa pasta z 3 składników - bez chemii i szorowania

Jak wyczyścić szybę w kominku, fot. Reddit
Jak wyczyścić szybę w kominku, fot. Reddit
02.09.2022 08:00

Siedzenie przy kominku podczas zimnych dni to wielka przyjemność. Płomienie wprowadzają przytulną atmosferę i zachęcają do chwili odpoczynku. Jednak problemem może okazać się sama konserwacja kominka.  Jak wyczyścić szybę w kominku? Jest na to patent.

Płonący ogień sprawia, że szyba w kominku szybko ulega okopceniu i nie prezentuje się już dobrze. Dlatego należy szybko chwycić za ścierkę i w ekologiczny sposób doprowadzić ją do porządku.

Obraz

Czyszczenie kominkowej szyby krok po kroku

  • Najpierw wygarnij trochę białego popiołu z kominka. Uważaj na to, aby wraz z popiołem nie wyciągnąć niedopalonych kawałków drewna i innych ostrych elementów. One mogą porysować szybę podczas czyszczenia.
  • Następnie przygotuj wodę oraz ocet. Połącz ze sobą te składniki i dodaj popiół. Wymieszaj je dobrze i zrób pastę.
Obraz
  • Pastę nabieraj na ściereczkę i wyszoruj nią zabrudzoną szybę. Zdziwisz się jak łatwo usuniesz cały brudny osad bez kupowania specjalistycznych środków. Ten ekologiczny patent naprawdę działa.
Obraz

Jak wyczyścić okopconą szybę w kominku?

Jeżeli nie chcesz grzebać w palenisku w celu pozyskania z niego popiołu, to do czyszczenia wybierz inną substancję. Do butelki z atomizerem wlej zwykły ocet spirytusowy. Jeżeli szyba jest bardzo okopcona, to nie rozcieńczaj go z wodą. Jeśli natomiast zabrudzenia nie są duże, to warto zrobić roztwór octu z wodą. Później spryskaj nim szybę i szybko przetrzyj papierowym ręcznikiem. Zanieczyszczenia szybko zejdą.

Jak zabezpieczyć szybę przed okopceniem?

Oczywiście możesz znacznie zminimalizować ryzyko mocnego okopcenia szyby. W tym celu zdecydowanie nie pal w kominku wilgotnym i mokrym drewnem. Ponadto nie stosuj drewna pochodzącego z drzew iglastych, gdyż one zanieczyszczają przewód kominowy i znacznie osłabiają ciąg powietrza.

Jako opał stosuj tylko wysuszone drewno drzew liściastych. Najlepiej, aby było sezonowane przez co najmniej dwa lata. Dodatkowo regularnie czyść cały kominek i zajmij się jego konserwacją.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także