×

Jak wyczyścić żółty kołnierzyk? Skuteczne babcine metody na plamy i przebarwienia

Miłośnicy eleganckiego stylu i koszul, muszą mierzyć się z jednym problemem. Na kołnierzykach często pojawiają się żółte plamy, które wyglądają wyjątkowo nieestetycznie. Jak wyczyścić żółty kołnierzyk? Są na to proste sposoby.

Skąd te plamy?

Pewnie zastanawiasz się skąd biorą się żółte plamy na kołnierzyku. To tak naprawdę mieszanina potu z resztkami produktów do stylizacji włosów, brudem, olejkami oraz balsamami do ciała. Kołnierzyk ściśle przylega do szyi i w związku z tym, osadza się na nim wiele zanieczyszczeń. Są one trudne do usunięcia, ale warto trochę się postarać, aby kołnierzyk odzyskał blask. 😉

koszule
Nimble Made/unsplash

Jak wyczyścić żółty kołnierzyk przy pomocy cytryny?

Wymieszaj 5 łyżek soku z cytryny z 5 łyżkami wody. Taką miksturą polej żółte plamy. Odczekaj ok. 15 minut i upierz koszulę w pralce.

Jak wyczyścić żółty kołnierzyk
pinterest

Jak usunąć plamy z kołnierzyka koszuli przy użyciu sody?

Zrób pastę z sody oczyszczonej oraz wody. Nanieś ją na żółte plamy i delikatnie wetrzyj. Odczekaj godzinę, usuń pozostałości pasty i upierz koszulę w pralce.

Jak wyczyścić żółty kołnierzyk
pinterest

Jak usunąć żółte plamy z kołnierzyka wodą utlenioną?

W butelce ze spryskiwaczem wymieszaj 2 szklanki wody utlenionej i 1 szklankę płynu do mycia naczyń. Miksturę nanieś na plamy, a koszulę odłóż na kilka minut w ciemne miejsce. W przypadku kolorowych ubrań przetestuj działanie wody utlenionej na małym, niewidocznym fragmencie. Lubi ona odbarwiać tkaniny. Na koniec wypierz koszulę w pralce. Jeśli plamy nie zejdą do końca, to powtórz całą procedurę jeszcze raz.

Jak wyczyścić żółty kołnierzyk
pinterest

Jak wyczyścić żółty kołnierzyk powszechnymi detergentami?

Najpierw zamocz kołnierzyk w wodzie i pokryj go dowolnym odplamiaczem. Następnie za pomocą szczoteczki do zębów wyszoruj zaplamione miejsce i odczekaj ok. 3o minut. Po tym czasie namocz koszulę w wanience z wodą przez ok. 30-6o minut i na koniec wypierz w pralce.

Jak wyczyścić żółty kołnierzyk
pinterest

Jeżeli wybrany przez Ciebie sposób odplamiania nie poskutkuje za pierwszym razem, to powtórz go ponownie. Procedury są czasochłonne, ale naprawdę przynoszą oczekiwane rezultaty.

Poznaj triki, dzięki którym zaoszczędzisz sporo czasu robiąc pranie. 

Może Cię zainteresować

zamknij