Kategorie Dom i ogródLajfhakiOgród

Jak wyhodować pistację w domu? Prosty i sprawdzony sposób

Macie ochotę na nowe egzotyczne drzewko w swoim ogrodzie? I obok cytryn, czy pomarańczy marzy Wam się kolejny egzemplarz z tropików? To może chcecie się dowiedzieć, jak wyhodować pistację w domu?

Krok 1 – Jakie nasiona pistacji są odpowiednie do sadzenia?

Bardzo ważne jest to, by nasiona nie były prażone i solone. Tylko wtedy będą nadawały się do kiełkowania. Takie nasiona można kupić w sklepie, tylko uważnie czytaj etykietkę.

Odpowiednie nasionka łatwiej będzie Ci znaleźć w małych sklepach, w których sprzedają pistację na wagę. Poszukać można też w bio sklepach ze zdrową żywnością.

Wybierz około 10 zdrowych, całych nasion. Miej na uwadze, że nie wszystkie nasiona wykiełkują i nie z wszystkich kiełkujących roślin wyrośnie nam drzewko…

youtube.com

Krok 2 – kąpiel wodna nasion pisatacji

Wybrane nasiona zostaw w pojemniku z wodą na 24 godziny.

youtube.com

Krok 3 – torf kokosowy

Na podstawku papierowym lub plastikowym wysyp cienką warstwę torfu kokosowego. Rozsyp na nim namoczone nasiona i lekko przysyp. Następnie pojemnik umieść w torebce foliowej z suwakiem.

youtube.com

Krok 3 (opcjonalnie) – ręcznik papierowy

Opcjonalnie, jeżeli nie masz torfu kokosowego, wyłóż plastikowy pojemnik zwilżonym ręcznikiem papierowym. Umieść na nim namoczone nasiona, przykryj kolejną warstwą papieru i zamknij pojemnik.

youtube.com

Krok 4 – chłodzenie nasion pistacji

Pojemnik z nasionami, czy to z torfem, czy z papierem, umieść w chłodnym, ciemnym miejscu, nawet na 4 tygodnie. Możesz wykorzystać do tego lodówkę. Powinno to pobudzić nasiona do kiełkowania.

youtube.com

Krok 5 – kiełkowanie

Po tym czasie ustaw pojemnik w pomieszczeniu z temperaturą pokojową. Codziennie obserwuj nasiona oraz utrzymuj wilgoć w pojemniku. Po kilku dniach do tygodnia nasiona powinny zacząć kiełkować.

youtube.com

Krok 6 – sadzenie pistacji

Jeżeli kiełkujące nasiona nie mają oznak zagrzybienia, można je posadzić do doniczek. Użyj najpierw małych doniczek, bo rośliny później przesadzisz do większych pojemników. Jako podłoże użyj mieszanki z torfem kokosowym. Doniczki możesz umieścić na parapecie.

youtube.com

Krok 7 – hodowanie pistacji w domu

Sadzonki, które wypuszczą co najmniej 2 listki, możesz przesadzić do nowych pojemników i cieszyć się już nową rośliną. Obserwowanie jej wzrostu to nie lada gratka dla miłośników roślin.

youtube.com

Krok 8 – jak wyhodować drzewko pistacjowe w domu?

Jak już się dowiedziałeś, jak wyhodować pistację w domu, zadbaj o odpowiednie warunki dla niej przez cały sezon.

Pistacja jest typowym gatunkiem strefy śródziemnomorskiej i ma wysokie wymagania cieplne. Nie znosi zbyt mokrej ziemi, wręcz lubi mieć sucho. Korzenie są bardzo podatne na choroby grzybowe, ale za to są mało wymagające, jeśli chodzi o żyzność gleby.

Latem trzymaj swoją roślinę na dworze. Jeżeli donica będzie miała dobry drenaż i odpływ, nie musisz się obawiać przelania.

W porze jesiennej i zimowej staraj się ją mieć w pomieszczeniu z dostępem światła słonecznego, gdzie temperatura nie spada poniżej -6. Ogranicz wtedy podlewanie. Pamiętaj o przewietrzaniu pomieszczenia, w którym roślina będzie zimować, aby uniknąć grzybów i pleśni.
Z nastaniem wiosny wystaw ją na dwór i ciesz się jej walorami.

youtube.com

Pamiętaj, że pistacja jest rośliną dwupienną – rozdzielnopłciową. Oznacza to, że do zapylenia i wytworzenia owocu potrzebne są co najmniej dwie rośliny (męska i żeńska). Stąd drzewko, czy nawet dwa, nie gwarantują nam wytworzenia owoców…

Zobacz również jak możesz wykorzystać łupinki pistacji: 6 ślicznych dekoracji z łupinek po pistacjach

Źródła: www.youtube.com