Porady5 sposobów na wykorzystanie kartonów w ogrodzie, które Cię pozytywnie zaskoczą

5 sposobów na wykorzystanie kartonów w ogrodzie, które Cię pozytywnie zaskoczą

5 sposobów na wykorzystanie kartonów w ogrodzie, które Cię pozytywnie zaskoczą
Manuel
20.06.2022 14:41

Kartony w ogrodzie można wykorzystać na znacznie więcej sposobów niż myślisz. Są świetnym biodegradowalnym materiałem i jeśli użyjesz ich z głową, będziesz mógł przy ich pomocy zarówno użyźnić ziemię, jak i zwalczyć chwasty.

Jak wykorzystać kartony w ogrodzie?

Oto nasze propozycje:

#1 Wykorzystaj kartony jako barierę dla chwastów

pinterest
pinterest

Karton stanowi doskonałą, uniwersalną barierę przeciw chwastom. W przeciwieństwie do plastiku, karton nie przeszkodzi składnikom odżywczym ani pożytecznym organizmom w ich działaniu w glebie. Jeśli prawidłowo obłożysz roślinki kartonem, całkowicie odpadnie Ci wyrywanie chwastów, bo karton po prostu je tłamsi i uniemożliwia im dostęp do światła słonecznego.

Jak się do tego zabrać?

Połóż spłaszczony karton na rabatach kwiatowych, wokół krzewów i drzew oraz wszędzie tam, gdzie chwasty stanowią powracający problem. W kartonie należy wyciąć otwory lub zrobić nacięcia tak, aby wokół łodyg i pni roślin powstał otwór. Nacięcia powinny być o 5-7 cm szersze w obwodzie od obwodu łodygi. Umożliwi to dostęp tlenu i wody do korzeni roślin. Gdy już obłożysz roślinki kartonem, zwilż całość wodą tak, aby wiatr nie porwał tektury, a następnie przykryj warstwą ściółki. Karton jako bariera przeciw chwastom powinien wystarczyć na sezon lub dwa.

#2 Jako kompost

pinterest
pinterest

Kompostowanie wymaga znalezienia odpowiedniej równowagi między materiałami zawierającymi węgiel (C) i azot (N). Karton jest materiałem o dużej objętości i wysokiej zawartości węgla. Aby móc go efektywnie wykorzystać w przygotowaniu kompostu będziesz potrzebował go dość dużo. Poszatkuj lub podrzyj go na małe kwadraty, aby przyspieszyć jego rozkład. Zmieszaj go z innymi materiałami zawierającymi azot, tak aby zachodzący proces gnicia był zauważalny, ale z drugiej strony nie postępował zbyt szybko.

#3 Jako ściółkę

pinterest
pinterest

Stosowanie kartonów jako odżywczej ściółki odczuwalnie poprawia jakość gleby. Naśladujesz w ten sposób proces, jaki naturalnie zachodzi w lesie. Po wybraniu miejsca na grządkę, na której chcemy zasadzić jakieś roślinki, należy przyciąć trawę na niej kosiarką z najkrótszym ustawieniem ostrzy. Pozostaw resztki trawy i chwastów w ziemi i obficie podlej grządkę. Na całej powierzchni ogrodu rozłóż pojedyncze płaty kartonu. Na nie rozłóż warstwę kompostu bogatego w składniki odżywcze. Następnie dodaj ostatnią warstwę składającą się z wiórów drewnianych, gnijących liści lub innego podobnego materiału. Potem jeszcze raz dokładnie podlej teren. W miarę rozkładu karton będzie odżywiał glebę. Rośliny na grządce możesz posadzić od razu.

Jest to też wręcz idealny sposób, na zamianę trawnika w ogród pełen kwiatów czy warzyw. Wtedy tylko tą czynność warto wykonać na wiosnę, albo jeszcze zimą!

#4 Jako doniczki na sadzonki

pinterest
pinterest

W tym wypadku wykorzystasz nie typowy karton, tylko... tekturowe tubki po papierze toaletowym. Mają one idealny rozmiar i kształt, by stać się małymi doniczkami na nasiona. Wystarczy wykonać kilka małych nacięć na jednym końcu i złożyć klapki, aby uzyskać dno. Następnie dodaj do nich ziemię i zasiej nasiona. Gdy sadzonki będą już odpowiednio rozwinięte, przesadź je i  zasadź bezpośrednio w ogrodzie.

#5 Jako klosze ogrodowe

freepik
freepik

Klosze ogrodowe doskonale nadają się do ochrony pojedynczych roślin przed zimnem. Zazwyczaj są one wykonane ze szkła lub plastiku, ale prawie każdy pojemnik z otwartą pokrywą może stać się kloszem ogrodowym - także kartonowe pudełka. Najlepszą ochronę przed chłodem zapewniają kartony z tektury falistej. Mają one plisowane arkusze umieszczone pomiędzy dwoma płaskimi kawałkami tektury, co pomaga zatrzymać zimne powietrze, zapewniając lepszą izolację.

Umieść pudełka kartonowe nad każdą rośliną, odwrócone do góry dnem. Pudła powinny być o kilka centymetrów wyższe i szersze od rośliny. Przykryj rośliny wieczorem przed przymrozkami i usuń je z samego rana następnego dnia. Kartonowe pudła nie są długoterminowym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ochronę roślin przed mrozem, ale na pewno przydadzą się w razie nagłych skoków temperatury.

Masz jakieś własne pomysły na to, jak wykorzystać kartony w ogrodzie? Podziel się z nami na naszym Facebooku!

A tutaj poczytasz o skutecznych sposobach na pozbycie się ślimaków z ogrodu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także