Newsy"Po krągłościach go poznacie", czyli jak wytropić prawdziwego oscypka i nie dać się nabić w butelkę

"Po krągłościach go poznacie", czyli jak wytropić prawdziwego oscypka i nie dać się nabić w butelkę

"Po krągłościach go poznacie", czyli jak wytropić prawdziwego oscypka i nie dać się nabić w butelkę
Manuel
24.09.2021 12:05

Niektórzy nie wyobrażają sobie wypadu do Zakopanego lub innej górskiej miejscowości bez zakupienia kilku oscypków dla siebie i rodziny. Jak jednak rozpoznać czy sery, oferowane na straganach i w sklepach, to prawdziwe oscypki?

MrsBrown/pixabay
MrsBrown/pixabay

Wiem co jem?

Każdy, kto chociaż raz w życiu odwiedził Podhale, spotkał pewnie co najmniej kilku sprzedawców oferujących oscypki. Sęk w tym, że spora część produktów nie miała nic wspólnego z prawdziwymi oscypkami. Od 2008 r. oscypek jest oficjalnym produktem regionalnym, chronionym przez Unię Europejską. Został oznaczony certyfikatem „Chroniona Nazwa Pochodzenia”. W związku z tym musi spełniać określone, surowe wymogi jakościowe.

pinterest
pinterest

Od bacy

Warto wiedzieć, że oscypki mogą być wyrabiane jedynie w bacówkach. Jest to więc zawsze najlepsze miejsce na zakup tego sera. W Polce produkowane są w kilku gminach województwa śląskiego (m.in. Miłówka, Rajcza, Istebna, oraz powiatach województwa małopolskiego (m.in. tatrzański, nowotarski). Ponadto oscypki powstają jedynie od maja do września (w tym okresie owce są wypasane na halach i dają mleko) i są sprzedawane najpóźniej do października. Nie jest więc możliwe zakupienie prawdziwego oscypka w innych miesiącach.

pinterest
pinterest

"Po krągłościach go poznacie"

Oryginalny oscypek zawsze ma formę dwustronnego stożka (przypomina wrzeciono) i waży 600-800 g (wszystkie sery tego typu ważące mniej, to na 100% podróbki). Może mierzyć sobie od 17 do 23 centymetrów. Nie można go także sprzedawać w częściach, nie kupimy więc np. połowy.

Jego skórka powinna być jasnobrązowa (podróbki to sery często zanurzane w kawie dla uzyskania podobnego koloru). Natomiast po rozkrojeniu prezentuje kremowe wnętrze (przy samej skórce jest trochę ciemniejszy). Warto też przy zakupie domagać się od sprzedawcy certyfikatu potwierdzającego, że to oryginalny oscypek (za sprzedaż bez takiego dokumentu grożą surowe kary finansowe, a w skrajnych wypadkach można trafić do więzienia).

bpn/pixabay
bpn/pixabay

Lekko pikantny smak

Oryginalny oscypek zawiera co najmniej 60% mleka owczego, ale może także posiadać domieszkę mleka krowiego (maksymalnie do 40%) czy wody. Ma charakterystyczny nieco pikantny smak, który nie wszystkim odpowiada (wiele osób, paradoksalnie, z tego względu woli podróbki). Oscypki z różnych bacówek mogą trochę inaczej smakować. Zależy to od czasu wędzenia, pory roku, a także ziół i traw, którymi żywiły się owce.

pinterest
pinterest

Lubisz oscypki?

Szybkie krojenie pomidorków koktajlowych Kuchenne Triki

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także