×

12 porad, jak zabezpieczyć dom przed powodzią lub zalaniem. Strażacy i budowlańcy wskazują na kilka rzeczy

Dziś w Polsce szaleją burze z gigantycznymi opadami deszczu. Wiele miejsc w Polsce zmaga się z podtopieniami domów. Zobacz jak skutecznie zabezpieczyć dom przed powodzią i zalaniem?

Oto najczęściej wskazywane przez strażaków i budowlańców porady.

#1 Wiedz gdzie budujesz i to uwzględnij

pxhere

Budowlańcy wskazują, że warto zawczasu zorientować się na jakim terenie stawia się dom i uwzględnić te szczegóły przy jego konstrukcji. Jeśli jest to teren zalewowy to warto podnieść parter, a przede wszystkim podnieść wszystkie progi wejściowe do domu. Ważny jest także odpowiedni dobór materiałów, tak aby kontakt z wodą ich łatwo nie zniszczył

#2 Dobry wał

YaBoiRexTillerson/reddit

A co jeśli już mamy dom, z którym niewiele możemy zrobić, a materiały z jakich został wybudowany mogą bardzo źle znieść kontakt z wodą? Może to być dla wielu zaskoczeniem, ale fachowcy zalecają – o ile to możliwe – wybudować prosty wał ziemny na naszej działce wokół domu. Wał taki nie musi go szczelnie otaczać, czasem wystarczy, że zostanie postawiony na strony, od której „zaatakuje” nas fala wody. Wały tego typu mają czasem nawet metr wysokości i są bardzo skuteczną zaporą.

#3 Rowy i kanały przeciwpowodziowe

Mick Garratt/wikipedia

Przydomowe rowy i kanały przeciwpowodziowe to coś, o czego drożność często nie dbamy, a nie zawsze zrobią to za nas gminne/miejskie służby. Jeśli woda nie znajdzie ujścia to nie należy się dziwić, gdy sama je sobie stworzy, nie licząc się z nikim i niczym.

#4 Kotłownia

pxhere

Ze względów praktycznych to może niezbyt wygodne, ale niektórzy eksperci polecają usytuowanie kotłowni nie w piwnicy, tylko na wyższym poziomie. Zalanie pieca i składu opału może nam bowiem narobić sporych problemów i słono kosztować.

#5 Kanalizacja

pxhere

Pływające po placu odchody to ostatnia rzecz jaką ktokolwiek chciałby zobaczyć. Obecnie dzięki takim urządzeniom jak m. in. zasuwa burzowa można się przed tym zabezpieczyć

#6 Garaż

pxhere

Tak samo jak w przypadku kotłowni, jeśli teren na którym mieszkamy jest szczególnie narażony na wodę warto pomyśleć nad podwyższeniem garażu i uszczelnieniem jego bramy. Nikomu nie trzeba tłumaczyć z jakimi kosztami może się wiązać zalany samochód.

#7 Okna

dbcannon/reddit

Warto je uszczelnić i zabezpieczyć także przed naporem wody.

#8 Pompa odprowadzająca wodę

liderbudowlany

Co prawda dobra kosztuje kilkaset złotych, ale może uratować nas przed znacznie poważniejszymi szkodami. To bardzo przydatne urządzenie nawet w przypadku nieznacznego zalania.

#9 Worki z piaskiem/ziemią

pdp

Niektórzy poczują się może przez to jak w wojennych okopach, ale jeśli nie chcesz stawiać trwałego wału, ani podnosić poziomu niektórych pomieszczeń, to dobrym rozwiązaniem może okazać się posiadanie na składzie worków z piaskiem lub ziemią, których w razie potrzeby będziesz mógł użyć do stworzenia prowizorycznej osłony.

#10  Mobilne zapory i systemy przeciwpowodziowe

ibs

Dla niektórych osób będzie to nowość, ale od jakiegoś czasu można w sklepach budowlanych kupić tzw. mobilne zapory i systemy przeciwpowodziowe, które montuje się na drzwi. Nie pogarszają one w znaczącym stopniu estetyki i nie utrudniają codziennych czynności, a skutecznie zabezpieczają wejście przed wodą.

#11 Baseno-podobne zapory wodne

AMW14/reddit

W Polsce na razie co prawda niełatwo jest je kupić, ale na Zachodzie coraz bardziej popularne stają się baseno-podobne zapory wodne. Są one wypełnione wodą i rozkłada się je naokoło domu dopiero w momencie wystąpienia zagrożenia.

#12 Znaj swoje priorytety

Rodzina tego mężczyzny – jak podobno sam przyznał – do końca jego życia będzie mogła żartować, że w obliczu klęski żywiołowej najważniejszą sprawą dla niego było skosić trawnik.

#BONUS: Uratował swój dom zamieniając go w „zamek z fosą”

Randy Wagner

Randy Wagner to mieszkaniec Rosharon w Teksasie

Randy Wagner

Kiedy usłyszał w wiadomościach, że przez teren na którym znajduje się jego dom ma przejść fala powodziowa nie zawahał się popędzić samochodem aż do innego stanu by za niebagatelną sum 8300 $ kupić baseno-podobną zaporę wodną

Randy Wagner

Uratowała ona jego dom przed podtopieniem

Randy Wagner

Znasz jeszcze jakieś skuteczne metody zabezpieczenia domu?

7 sposobów nawadniania domowych roślin podczas urlopowego wyjazdu

2 sprytne triki na wiercenie bez pyłu

 

Może Cię zainteresować

zamknij