×
Wirtualna Polska

Załóż własny kompostownik. Prosta instrukcja w 6 krokach

Kompostowanie jest ekologicznym sposobem utylizacji odpadów. Dzięki temu mamy do dyspozycji naturalny nawóz bogaty w substancje odżywcze. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju roślin. Dla doświadczonych ogrodników zakładanie kompostownika nie jest żadnym problemem. Dla tych początkujących mamy instrukcje, jak zrobić to krok po kroku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Naturalny nawóz na szybki wzrost roślin

Lubimy naturalne rozwiązania. Wiemy, że wszystko, co najlepsze, pochodzi z natury. Tyczy się to również pielęgnacji ogrodu. Zawsze staramy się wykorzystywać naturalny nawóz zamiast sklepowych mieszanek. Jest to o wiele zdrowsze i tańsze! Kompost to nawóz organiczny, który wytwarza się z odpadów roślinnych. Powstaje w wyniku częściowego i tlenowego rozkładu przez mikroorganizmy tychże resztek. Proces ten przebiega albo w kompostownikach ogrodowych, albo pryzmach kompostowych. Naturalny nawóz stosowany w ogrodzie sprawia, że gleba jest przewiewna i pulchna. To idealne użyźnienie dla roślin. Rosną wtedy jak na przysłowiowych drożdżach! Główną korzyścią stosowania kompostu jest brak ryzyka przenawożenia roślin.

Jak założyć kompostownik w ogrodzie, fot. Freepik

Jak założyć kompostownik w ogrodzie, fot. Freepik

 

Jak założyć kompostownik w ogrodzie?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kompostowanie może przebiegać na kilka sposobów. Zwykle używa się do tego pojemnika wykonanego z drewna lub tworzywa sztucznego. Niektórzy zakładają kompostownik ogrodowy na hałdzie, którą inaczej określa się pryzmą. Wybór miejsca jest bardzo istotny — najlepiej by było zaciszne i nienarażone na działanie wiatru. Dobrze też, aby było chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem. Duża ilość promieni słonecznych działa niekorzystnie — zabiera wilgoć, a to nie sprzyja procesowi rozkładu resztek. Podłoże zaś powinno być dobrze przepuszczalne, ale nie podmokłe. Chociaż w sprzedaży dostępne są gotowe kompostowniki, najlepiej zrobić go samemu.

Jak założyć kompostownik w ogrodzie, fot. Freepik

Jak założyć kompostownik w ogrodzie, fot. Freepik

 

Zakładanie kompostownika krok po kroku

Zrobienie kompostownika z naszą instrukcją będzie proste. Jeśli robisz to pierwszy raz, nie musisz obawiać się, że popełnisz błąd. Wystarczy, że zrobisz to wszystko krok po kroku:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
  1. Zacznij od wykopania dołu o głębokości 20 – 30 cm.
  2. Teraz ustaw elementy narożne i przytwierdź do nich deski.
  3. Wykonaj prosty drenaż — umieść na dnie grubą warstwę połamanych czy pociętych gałęzi. Kiedy je ułożysz, stworzą pierwszą warstwę kompostową.
  4. Na gałęziach ułóż kolejną, lżejszą warstwę. Wykorzystaj do tego liście, słomę, torf, czy skoszoną trawę.
  5. Jeśli masz taką możliwość, dodaj też trochę gotowego kompostu. Taka mieszanka zaktywizuje cały proces kompostowania.
  6. Dopiero na tak przygotowanym podłożu umieszczaj bieżące odpadki.

Pamiętaj, aby każdą kolejną warstwę również przysypywać ziemią czy starym kompostem.

Zobacz również: Pamiętaj o tym wiosną, a każdy Ci pozazdrości takich wrzosów jesienią w ogrodzie!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: deccoria.pl

Może Cię zainteresować