Kategorie Domowe trikiOrganizacjaPorady

Jak zaoszczędzić pieniądze na zakupach spożywczych i jeść zdrowo

Nie każdy lubi zakupy, ale jednak wizyta w spożywczaku w codziennym życiu jest konieczna. Gorzej gdy nie lubisz wizyt w sklepie, ale chcesz jeść zdrowo. No i tutaj pojawia się problem, ponieważ często wychodzimy z założenia, że „fit diety” są drogie. Jak zaoszczędzić pieniądze na zakupach spożywczych i jeść zdrowo? Jest kilka sposobów jak pogodzić te dwie kwestie!

Jak zaoszczędzić pieniądze na zakupach spożywczych i być fit?

unsplash.com

Podstawową zasadą jest utrzymanie odpowiedniej ilości kuchennych zapasów i wcześniejsze planowanie posiłków na podstawie produktów na które jest w danej chwili sezon. Kupuj produkty, które mają długi termin ważności (sosy w słoikach, konserwy itp) gdy są w rozsądnej cenie i które mają dobry skład. W ten sposób przetrwasz do następnych zakupów jeśli zabraknie Ci jakiegoś produktu.

Prowadź inwentarz kuchenny i planuj posiłki przed pójściem do sklepu

unsplash.com

Zajrzyj do swoich szafek kuchennych i zobacz co masz pod ręką. Zrób listę wszystkiego, co znajdziesz i postaraj się pomyśleć jakie danie możesz wyczarować z tego co już masz. Przygotuj pełny plan posiłków na cały tydzień. Pomyśl co musisz mieć w kuchennej szafce i co chciałabyś przygotować.

Podczas planowania posiłków wybierz przepisy, które wymagają tego samego produkt np. z buraka możesz zrobić barszcz, frytki oraz tartę. Sprawdzaj ofertę sklepów (gazetki, strony online) i kupuj produkty w najlepszych cenach.

Planuj co zrobisz z resztkami

unsplash.com

Pieniądze na zakupach spożywczych możesz zaoszczędzić jeśli będziesz planować co zamierzasz zrobić z resztkami jedzenia. Nie wyrzucaj ich lecz zdecyduj jak inaczej możesz je przetworzyć. Część produktów lub posiłków możesz mrozić i przechowywać w zamrażalce. Oczywiście planowanie posiłków zajmuje trochę czasu, ale uwierz że tylko w te sposób będziesz mogła zaoszczędzić pieniądze, ułatwić sobie proces robienia zakupów, a dodatkowo zadbać o zdrowe menu.

Kilka wskazówek, które z pewnością przydadzą Ci się na samym początku:

– Zainwestuj w dzbanek z filtrem i nie kupuj pojedynczych butelek z wodą (patrząc na to długoterminowo bardziej będzie Ci się to opłacało + zadbasz o ekologię),
kupuj produkty na wyprzedaży – sprawdzaj ich datę ważności i planuj co w najbliższych dniach uda Ci się z nich przygotować,
– kupuj całego kurczaka i samodzielnie go filetuj – wyjdzie Cię to taniej i z reszty mięsa będziesz mogła przygotować kolejne dania,
– niektóre produkty tj. mięso z wyprzedaży, możesz kupić w większej ilości i zamrozić,
sprawdzaj promocje w aplikacjach sklepów oraz gazetkach,
– zamień wołowinę na np. na fasolę, która także jest źródłem białka,
– rozsądnie wybieraj świeże warzywa i owoce – sprawdzaj na co jest aktualnie sezon i czy w najbliższych dniach faktycznie zjesz dane produktu – lepiej nie marnować ich i nie pozostawiać aż zgniją,

unsplash.com

– szukaj różnych sposobów przygotowywania potraw, aby posiłki nie stały się nudne. Ziemniaki mogą gotowane, możesz je także zmielić lub zapiec.
przygotowuj sałatki, ale zmieniaj w nich dodatki oraz warzywa, aby jedzenie nie stało się nudne,
– wybierz tańsze, chudsze kawałki wołowiny. Zredukujesz tłuszcz nasycony i zaoszczędzisz pieniądze,
– tańsze kawałki wołowiny należy gotować w niższych temperaturach i dłuższych okresach czasu, aby były dobre na zupy i gulasze.
zrób własne przekąski z mieszanych orzechów, suchych płatków zbożowych, rodzynek i innych składników.
– podziel przekąski na poszczególne porcje i przechowuj je w workach, aby kontrolować spożycie kalorii.
unikaj wszelkich pakowanych półproduktów i przekąsek – nie kupuj chipsów, paluszków i przekąsek, które zjesz w chwili nagłego głodu. Lepiej miej w domu tylko produkty z których będziesz musiała samodzielnie przygotować sobie posiłki.

Jak zaoszczędzić pieniądze na zakupach spożywczych i jeść zdrowo? – podsumowanie

Staranne planowanie posiłków oraz dobra lista zakupów mogą pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze i uzyskać mnóstwo zdrowych artykułów spożywczych. Jest to ważne, ponieważ o wiele łatwiej jest przestrzegać zdrowej diety, kiedy w swojej kuchni masz pełnowartościowe produkty i dokładnie wiesz jakie dania możesz z nich przygotować.

Zobacz także:

1) Jak prawidłowo segregować odpady? Musisz znać te zasady

2) Kuchenne triki od profesjonalnych szefów kuchni. Poczujesz się jak jeden z nich

Fotografie: freepik.com