×

Jak zbudować własny miecz świetlny?

Wraz z publikacją w kinach kolejnej części „Gwiezdnych wojen” fani tego cyklu powrócili do budowania własnego oprzyrządowania rodem z innej galaktyki. Zarówno duzi, jak i mali chłopcy, a także liczne dziewczyny – wszyscy pragną mieć własny miecz świetlny. Okazuje się, że jego zrobienie możliwe jest na kilka sposobów.

Wiele osób pragnie dowiedzieć się, jak zrobić miecz świetlny ze „Star Wars” – modele sygnowane przez markę są bowiem dość drogie, a dodatkowo również słabo dostępne w Polsce. O ile więc nie mamy zacięcia kolekcjonerskiego i zależy nam przede wszystkim na dobrej zabawie czy stworzeniu miłego upominku dla dziecka, możemy samodzielnie wykonywać tego rodzaju miecz. Oczywiście, mniej albo bardziej przypominający prawdziwy.

Wersja papierowa dla najmłodszych

Kto powiedział, że Barbie nie chce walczyć mieczem świetlnym? W takim przypadku warto wiedzieć, jak zrobić miecz świetlny z papieru, wykorzystując np. technikę origami bądź po prostu papier, nożyczki i taśmę klejącą. W takim przypadku co prawda nie ma co liczyć na to, że miecz będzie miał włącznik i wyłącznik – ale wykorzystując świecący, odblaskowy papier z połyskiem możemy zyskać całkiem ciekawą alternatywę dla najmłodszych. Taki miecz może służyć do zabawy z żołnierzykami albo lalkami, a jednocześnie nie zrobi dziecku żadnej krzywdy i nie wymaga kontroli ze strony opiekunów. Choć rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać z nieco trwalszych materiałów jego większą wersję, nadal jednak bez zasilania.

Jak zrobić miecz świetlny z latarki?

Wykonanie miecza świetlnego z latarki wymaga już nieco zaangażowania i umiejętności manualnych. Do takiego miecz potrzebujemy przede wszystkim mocnej latarki, najlepiej z licznymi diodami LED, a także dość długiej rury pleksi oraz odpowiedniego kleju. Rura powinna być dostosowana średnicą w taki sposób, aby można było na jednym z jej końców wkleić po prostu latarkę. Jeśli pomalujemy latarkę, która stała się rączką, na inny kolor, ukryjemy wrażenie „złożenia z części”. Oczywiście, taki miecz świetlny można również udoskonalić, np. na końcu rury PCV umieszczając lusterko, które będzie odbijać, a przez to wzmacniać strumień światła. Przy samej latarce umieścić można kolorowe szkiełko albo kawałek przezroczystego, zabarwionego plastiku – wówczas nasz miecz będzie świecił w konkretnym kolorze.

jak zrobić miecz świetlny

Sposób na prawdziwy miecz świetlny

Jeśli wszystkie dotychczasowe pomysły wydają Ci się zbyt mało ambitne albo niedoskonałe, a lubisz majsterkować – sprawdź, jak zbudować miecz świetlny bardziej prawdziwy niż dotychczas przedstawione modele. Do osiągnięcia celu będziesz potrzebować kilku różnych, długich taśm złożonych z diod LED. Należy je umieścić w lekko mlecznej, ale nadal przezroczystej rurze PCV. Najlepiej, gdy diody mają wyróżniający się kolor, np. czerwony czy zielony. W rączce, w drugiej, nieprzezroczystej rurce, którą wkleimy w rurę PCV układamy zasilanie z przełącznikiem oraz lutujemy kable, aby nasz miecz mógł zadziałać. Następnie wystarczy złożyć całość, wspierając się odrobiną wiedzy z fizyki, i prawdziwy miecz świetlny gotowy!

Może Cię zainteresować

zamknij