Jak zimować surfinie? Dzięki temu patentowi zakwitną ponownie w grudniu
×
Wirtualna Polska

Jak zimować surfinie? Dzięki temu patentowi zakwitną ponownie już w grudniu

Surfinie to piękne kwiaty, które latem są ozdobą naszych balkonów. Co jednak zrobić z nimi w momencie nadejścia chłodów? Jak zimować surfinie?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak przezimować surfinie?

Przed nastaniem mrozów donice z kwiatami (są bardzo wrażliwe na przymrozki) przenieś do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia. Powinna w nim panować temperatura rzędu 10°C. Ogranicz podlewanie (wystarczy raz na 2-3 tygodnie), ale nie dopuść do tego, aby zaczęły schnąć. W zimowaniu surfinii bardzo ważne jest, żeby zapewnić im właściwą temperaturę. Kiedy słupek rtęci przekroczy 10°C, to kwiaty zaczną obumierać i chorować.

jak zimować surfinie
Jak zimować surfinie, fot. Unsplash

Na przełomie lutego i marca podnieś surfiniom temperaturę do 14-16°C. Często samo słońce marcowe o to zadba, jeżeli trzymasz kwiaty w przeszklonym pomieszczeniu. To też właściwy czas na skrócenie ich starych pędów, a także rozpoczęcie intensywniejszego podlewania.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Natomiast nawożenie rozpocznij, kiedy przycięte pędy odrosną o 4-5 cm. Dla surfinii najważniejsza jest właściwa dawka żelaza, więc wybierz nawóz wzbogacony o ten minerał. Natomiast w połowie maja możesz już wystawić kwiaty na balkon.

Zimowanie surfinii to trudny i dość żmudny proces. Dużo zależy od tego, czy znajdziemy odpowiednie miejsce. Oczywiście może on się udać, ale musisz mieć świadomość, że w nowym sezonie rośliny nie będą zachwycały bujnymi i obfitymi kwiatami od razu na wiosnę.

Jak sprawić, aby surfinie zakwitły w grudniu?

Jeśli masz miejsce w domu, gdzie surfinie będą ładnie się prezentowały, to możesz sprawić, aby zakwitły w grudniu i zachwyciły każdego gościa. Jak tego dokonać? Potrzebujesz młodych sadzonek!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
jak zimować surfinie
Jak zimować surfinie, fot. Unsplash
  • Po koniec września surfinie dobrze podlej.
  • Po kilku godzinach zetnij pędy roślin o długości około 10 cm.
  • Następnie usuń z tych pędów pierwsze liścia od miejsca przycięcia. Usuń też kwiaty i pędy boczne, jeżeli są.
  • Na końcówki pędów zaaplikuj ukorzeniacz (może być w proszku, żelu czy płynie).
  • Kolejny krok to przygotowanie doniczek z lekkim podłożem przeznaczonym do uprawy roślin balkonowych. Pędy surfinii posadź w nowej ziemi.
  • Doniczki ustaw w jasnym, słonecznym pomieszczeniu, ale z daleka od kaloryfera. Najlepsza temperatura dla nich to 16°C.
  • Cały proces ukorzeniania powinien potrwać ok. 30 dni.
  • Oczywiście rośliny podlewaj umiarkowanie i nie dopuść do zamoczenia liści.
  • Taka pielęgnacji powinna sprawić, że w grudniu młode sadzonki surfnii rozwiną kwiaty.

Szybko pozbędziesz się robaków z grzybów. Wystarczy jeden składnik i woda.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować