×

Prostymi sposobami zmierz wysokość drzewa i oszacuj jego wiek. Nie potrzeba do tego specjalistycznych przyrządów

Patrząc na drzewa wiele osób chętnie poznałoby ich wiek oraz wysokość. Istnieją proste sposoby na zmierzenie tych parametrów. Wystarczy znajomość podstaw matematyki, metrówka oraz cień. 😉

Jak oszacować wysokość drzewa?

Metoda na cień

Podczas słonecznego dnia stań obok drzewa i zmierz swój cień. Następnie zmierz także długość cienia rzucanego przez drzewo. Teraz wystarczy wykonać proste obliczenie. Drzewo będzie wyższe od Ciebie tyle razy, ile razy Twój cień zmieścił się w cieniu drzewo.

h = b ÷ a x T

h = wysokość drzewa

a= długość Twojego cienia (w metrach)

b = długość cienia drzewa (w metrach)

T = Twój wzrost wyrażony w metrach

rysunek
pinterest

Metoda na patyk

Jedna osoba zostaje przy drzewie. Druga osoba oddala się od drzewa na kilkanaście metrów. W wyciągniętej dłoni trzyma patyk. Patrząc tylko jednym okiem zaznacza na patyku wysokość osoby, która stoi pod drzewem. Następnie zaznaczony odcinek odkłada na drzewie. Następnie należy pomnożyć wzrost osoby stojącej pod drzewem, z liczbą odłożonych odcinków. Wówczas dowiemy się jak wysokie jest konkretne drzewo.

rysunek
pinterest

Jak określić wiek drzewa?

Na pierśnicę

Zmierz obwód pnia na wysokości 1,3 metra. To tzw. pierśnica, czyli nazwa średnicy pnia mierzona na wysokości piersi człowieka. Następnie posługując się tabelką, sprawdź, ile lat może mieć interesujące Cię drzewo. Oczywiście będzie to wartość przybliżona, gdyż na coroczny przyrost drzewa ma wpływ m.in. żyzność ziemi, warunki atmosferyczne, usytuowanie drzewa.

Na okółek

W przypadku drzew iglastych najłatwiej będzie oszacować ich wiek, licząc tzw. okółki. To zgrupowanie gałęzi, które wyrastają, podczas jednego sezonu wegetacyjnego, z jednego węzła pędu. Policz wszystkie okółki i dodaj jeszcze rok lub dwa lata (tyle potrzebuje siewka, aby dorosnąć do wysokości pierwszego okółka). Liczba okółków zwykle zgadza się z wiekiem drzewa.

drzewo
Lasy Państwowe/facebook

Jakie są Twoje patenty na określenie wysokości i wieku drzewa?

Może Cię zainteresować

zamknij