×
Wirtualna Polska

7 sposobów jak zaoszczędzić na zużyciu energii

Co roku słyszymy o podwyżkach prądu, a w sezonie jesienno-zimowym o wysokie rachunki nietrudno. Zastanawiasz się jak zaoszczędzić na zużyciu energii? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić i zadbać o obniżenie rachunków za prąd.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wystarczy zmienić kilka prostych nawyków, a zaoszczędzisz swoje pieniądze!

#1 Światło

freepik.com

Ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy nie gaszą światła i tych którzy wyłączają je za nich. Wydaje Ci się, że zwykłe pstryknięcie światła nic nie wskóra? A przypomnij sobie ile razy zostawiłeś włączone światło w kuchni „bo przecież zaraz do niej wrócisz” i nagle zostajesz w innym pomieszczeniu przez następnie pół godziny? Zmień ten zły nawyk i zacznij gasić po sobie światło.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#2 Piekarnik

freepik.com

Jeśli masz w domu nowszy piekarnik, pewnie potrafi on dobrze utrzymać ciepło, nawet jeśli wyłączysz już urządzenie. To zasługa dobrej izolacji, która pomoże Ci zaoszczędzić. Wystarczy, że na kilka minut przed końcem pieczenia wyłączysz piekarnik, dzięki czemu urządzenie nie będzie zużywało więcej energii, a dana potrawa dalej będzie idealnie upieczona.

#3 Przedłużacz

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
 jak zaoszczędzić na zużyciu energii 3
freepix.com

Część z nas myśli, że wyłączenie danego urządzenia (np. laptopa), lecz pozostawienie go wpiętego do przedłużacza, rozwiązuje problem. Niestety to nie odcina dopływu prądu. Warto pamiętać aby wyłączyć przedłużacz lub całkowicie wypiąć go z gniazdka.

#4 Tryb czuwania

freepik.com
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wyłączenie telewizora czy innych urządzeń także nie wystarcza. Czerwona dioda, która się świeci, świadczy o tym, że wciąż zużywa się energia. Tak samo jak w przypadku przedłużacza, pamiętaj o wyciągnięciu wtyczki z gniazdka.

#5 Urządzenia energooszczędne/h2>

 jak zaoszczędzić na zużyciu energii 5
instagram.com/crockpotpl

Jeśli szykujesz się na kupno nowej pralki czy lodówki warto sprawdzić te które mają oznaczenie A+, oznacza to, że jest to urządzenie zużywające mniej prądu, dlatego im więcej plusów zobaczysz tym lepiej.

#6 Żarówki LED

 jak zaoszczędzić na zużyciu energii 6
instagram.com/cdcelectrical

Tak to prawda, że te żarówki nie należą do najtańszych, ale z pewnością zużywają one mniej energii i są wydajniejsze. Warto sprawdzić czy akurat wymiana standardowych żarówek na te LED nie będzie bardziej się kalkulowała przy ostatecznym rozliczeniu rachunku.

#7 Dostawcy prądu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
 jak zaoszczędzić na zużyciu energii 7
instagram.com/electrician.d.lesure
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Warto sprawdzić czy na pewno nasz dostawca prądu jest najtańszy. Porównaj ceny i przekonaj się czy nie lepiej skorzystać z innej oferty.

Teraz już wiesz jak zaoszczędzić na zużyciu energii! Zmieniając swoje codzienne nawyki możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie!

Zobacz także:

1) 9 finansowych wskazówek, które brzmią jak dobra rada, ale w rzeczywistości są błędne

2) Stereotypy dotyczące wnętrz, o których natychmiast musisz zapomnieć

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować