7 sposobów jak zaoszczędzić na zużyciu energii. Rachunki za prąd będą znacznie mniejsze

Co roku słyszymy o podwyżkach prądu, a w sezonie jesienno-zimowym o wysokie rachunki nietrudno. Dlatego mamy dla Ciebie kilka wskazówek które pomogą Ci zaoszczędzić i zadbać o obniżenie rachunków za prąd.

Wystarczy zmienić kilka prostych nawyków, a zaoszczędzisz swoje pieniądze!

#1 Światło

freepik.com

Ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy nie gaszą światła i tych którzy wyłączają je za nich. Wydaje Ci się, że zwykłe pstryknięcie światła nic nie wskóra? A przypomnij sobie ile razy zostawiłeś włączone światło w kuchni „bo przecież zaraz do niej wrócisz” i nagle zostajesz w innym pomieszczeniu przez następnie pół godziny? Zmień ten zły nawyk i zacznij gasić po sobie światło.

#2 Piekarnik

freepik.com

Jeśli masz w domu nowszy piekarnik, pewnie potrafi on dobrze utrzymać ciepło, nawet jeśli wyłączysz już urządzenie. To zasługa dobrej izolacji, która pomoże Ci zaoszczędzić. Wystarczy, że na kilka minut przed końcem pieczenia wyłączysz piekarnik, dzięki czemu urządzenie nie będzie zużywało więcej energii, a dana potrawa dalej będzie idealnie upieczona.

#3 Przedłużacz

freepix.com

Część z nas myśli, że wyłączenie danego urządzenia (np. laptopa), lecz pozostawienie go wpiętego do przedłużacza, rozwiązuje problem. Niestety to nie odcina dopływu prądu. Warto pamiętać aby wyłączyć przedłużacz lub całkowicie wypiąć go z gniazdka.

#4 Tryb czuwania

freepik.com

Wyłączenie telewizora czy innych urządzeń także nie wystarcza. Czerwona dioda, która się świeci, świadczy o tym, że wciąż zużywa się energia. Tak samo jak w przypadku przedłużacza, pamiętaj o wyciągnięciu wtyczki z gniazdka.

#5 Urządzenia energooszczędne/h2>

Jeśli szykujesz się na kupno nowej pralki czy lodówki warto sprawdzić te które mają oznaczenie A+, oznacza to, że jest to urządzenie zużywające mniej prądu, dlatego im więcej plusów zobaczysz tym lepiej.

#6 Żarówki LED

Tak to prawda, że te żarówki nie należą do najtańszych, ale z pewnością zużywają one mniej energii i są wydajniejsze. Warto sprawdzić czy akurat wymiana standardowych żarówek na te LED nie będzie bardziej się kalkulowała przy ostatecznym rozliczeniu rachunku.

#7 Dostawcy prądu

Warto sprawdzić czy na pewno nasz dostawca prądu jest najtańszy. Porównaj ceny i przekonaj się czy nie lepiej skorzystać z innej oferty.

Zmieniając swoje codzienne nawyki możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie!