×

Jak zrobić abażur?

Delikatne światła nadają pomieszczeniom uroku i romantycznego klimatu. Wieczór spędzony z ulubioną książką przy lampce na pewno będzie należał do udanych. Jak wiemy, nic nie cieszy tak jak przedmioty zrobione własnoręcznie. Samodzielnie wykonany abażur do lampy jeszcze bardziej umili wieczory. Jak go zrobić?

Abażur z papieru

Prosty i niezwykle efektowny abażur z papieru można zrobić w kilka minut. Należy przygotować kawałek sztywnego w miarę grubego papieru, dziurkacz, ołówek, nożyczki i sznurek. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie ozdobnego papieru, który choć z jednej strony ma wzorki lub jest kolorowy. Dobrze sprawdzi się również niewykorzystany kawałek tapety. Będzie on wytrzymały i ładnie ozdobiony. Wymiary powinniśmy dopasować do wysokości klosza. Jednak przyjmijmy za dość uniwersalne długość około 120 cm i wysokość zbliżoną do 25 cm. Na papierze należy narysować linie, między którymi zachowamy 2,5 cm odstępu. Ułatwią one złożenie papieru w harmonijkę. Oczywiście możemy zrobić to bez wyznaczania kresek, jednak z nimi wykonamy zgięcia precyzyjniej. Następnie na każdym zgiętym pasku papieru (pomiędzy wyznaczonymi liniami) robimy dziurki za pomocą dziurkacza tak, by znajdowały się one mniej więcej w połowie plisu. Ze sznurka stworzymy „szkielet” do abażuru. Wystarczy przeciągnąć go przez powstałe dziurki. Powstanie wówczas charakterystyczny kształt abażuru do lampki nocnej. Ostatnią czynnością jest sklejenie końców papieru. Abażur gotowy!

jak zrobić abażur

Abażur z materiału

Jak zrobić abażur z materiału nie mając umiejętności krawieckich? Wykorzystując do tego… balon. Będzie on szkieletem, na którym powstanie nasza osłonka do lampy. Na balonie umieszczamy tkaninę przyklejając ją klejem do tapet. Dobrym pomysłem jest użycie koronkowego materiału. Takie abażury świetnie się prezentują i pasują do wielu wnętrz. Koronkę należy dobrze namoczyć w kleju i poczekać przynajmniej jeden dzień aż wyschnie. Później wystarczy przebić balon i cieszyć się pięknym abażurem w romantycznym wydaniu.

Abażur ze sznurka

Abażur ze sznurka wykonujemy niemal tak samo jak z materiału. Mogłoby się wydawać, żę przy pomocy sznurka trudno stworzyć osłonkę na lampę. Jednak wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Sznurek należy namoczyć w kleju do tapet i pokryć nim nadmuchany balon. Ważne, by sznurek był długi – im więcej go jest tym stabilniejsza konstrukcja. Po wyschnięciu kleju po prostu przebijamy balon. Taki abażur świetnie wygląda w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach, a w dodatku jest tani i szybki w wykonaniu.

Abażur z kubków

Przezroczyste plastikowe kubeczki mogą posłużyć jako dekoracja. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że można wykonać z nich zachwycający abażur. Kubki wystarczy skleić ze sobą ściankami przy użyciu gorącego kleju. Robimy to tak, by powstała duża kula. Do tego celu będziemy potrzebować około 200 kubeczków. Taka dekoracja sprawdzi się w chłodnych nowoczesnych wnętrzach. Jeśli chcemy stworzyć kolorowy abażur wystarczy zamienić przezroczyste kubki na te w dowolnej barwie.

Może Cię zainteresować

zamknij