×

Jak zrobić czapkę na drutach? Poznaj proste patenty!

Jesień i zima to czas srogich chłodów i nieprzyjemnej pogody. To, o czym marzymy wówczas najbardziej, to jak największa dawka ciepła i przytulności. Zaopatrzamy się więc w grube i ciepłe ubrania, przede wszystkim zaś w szaliki, czapki i rękawiczki. To właśnie te elementy chronią najbardziej wrażliwe na zimno miejsca. Prócz grzania, powinny także zapewniać komfort w kontakcie ze skórą. Jeśli w sklepach brak odpowiadającego Ci fasonu lub materiału, nie musisz wybierać półśrodków. Zobacz, jak zrobić czapkę na drutach! To nic trudnego nawet wówczas, gdy nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z szydełkowaniem.

Szydełkujemy jak nasze babcie, czyli praktyka czyni mistrza

Myśląc o szydełkowaniu, z pewnością masz wizję swojej babci siedzącej w bujanym fotelu i dziergającej zawzięcie kapcie, szalik lub sweter. Szybkie przebieranie palcami, kolejne ściegi – to wszystko wydawało się takie trudne i niemożliwe do nauczenia. Efekt jednak zawsze był wart czasu poświęconego na tworzenie wełnianych cudeniek. Jeśli chciałbyś znów posiadać rzecz dzierganą własnoręcznie, a na babcię nie możesz już liczyć – weź sprawy (i motek włóczki) w swoje ręce. To wbrew pozorom jest bardzo proste – wystarczy tylko nauczyć się kilku technik, a następnie jak najwięcej ćwiczyć. Jeśli masz zdolności manualne, niewykluczone, że już za pierwszym razem stworzysz nienaganny ciuszek. Zobacz, jak krok po kroku stworzyć czapkę na drutach.

jak zrobić czapkę na drutach

Jak zrobić czapkę na drutach? Praktyczne porady

Aby zrobić ładną i modną czapkę na drutach, wystarczy przeczytać i zapamiętać poniższą instrukcję. Najważniejszym elementem jest oczywiście włóczka – będziesz potrzebować takiej mającej około 120-150 m/100g. Wybierz najlepiej włóczkę grubą – będzie Ci cieplej. Do tego dobierz druty o rozmiarze 8 mm – zwykłe, albo na żyłce, a także nożyczki i igłę dziewiarską. Teraz czas na nabieranie oczek: w tym przypadku metodą krzyżową. Nabieramy 52 oczka (przy założeniu, że obwód głowy wynosi 50-56 cm. Teraz ściągamy pierwsze oczko, a następnie w ten sam sposób przerabiamy wszystkie oczka na prawo. Warto robić to nieco luźniej, a przed przystąpieniem do tworzenia właściwej czapki zrobić próbkę. Kiedy dojdziesz do końca rzędu, odwróć druty z włóczką na drugą stronę i całą operację powtórz. Takimi oczkami prawymi przerabiamy wszystkie rzędy tak długo, aż krawędź osiągnie długość 23 cm. Pierwsze i drugie oczko łapiemy na prawo, trzecie i czwarte łapiemy po 2. Robimy tak do końca rzędu – potem odwróć robótkę i powtórz operację łapania oczek na prawo, aż do końca rzędu. Pozostałą nitkę pozostaw na zaszycie czapki – niech ma długość około trzykrotnie większą niż brzeg czapki. Nawlecz ją na igłę dziewiarską. Przeciągnij nitkę przez wszystkie oczka i złap nitki przy łańcuszku oczka brzegowego. Wystającą nitkę trzeba teraz zaszyć w taki sposób, by nie wystawała ani nie uwierała w głowę. Gotowe! W podobny sposób wykonasz czapkę dla dziecka – wystarczy odpowiednio zmniejszyć obwód. Ilu ludzi, tyle pomysłów, dlatego poszukując inspiracji na swoją własnoręcznie wykonaną czapkę, warto posiłkować się filmikami instruktażowymi, na przykład na Youtube.com. Opis nie odda rzeczywistości tak samo dobrze, zwłaszcza, jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z szydełkowaniem. Jeśli jednak złapiesz już szydełkowego „bakcyla”, bez wątpienia stanie się ono jednym z Twoich ulubionych zajęć. Szydełkowanie, prócz znacznej oszczędności kosztów i właściwości relaksujących, ma jeszcze jedną, znaczną zaletę: pozwala na stworzenie unikalnych rzeczy, niedostępnych w żadnym sklepie!

Może Cię zainteresować

zamknij