×

Jak zrobić dobre zdjęcie – porady dla amatorów

Umiejętność robienia dobrych zdjęć, czyli prawidłowo wykadrowanych, oświetlonych i potrafiących uchwycić charakter ludzi bądź miejsc jest prawdziwą sztuką. Potrzeba do tego nie tylko wyobraźni przestrzennej i znajomości zasad sprzętu ale również zmysłu artystycznego, dostrzegającego w zwykłych rzeczach, niezwykłą urodę. A co mają zrobić amatorzy, którzy chcą pobawić się w fotografowanie? Podpowiadamy jak zrobić dobre zdjęcie, bez konieczności specjalizowania się w temacie.

Światło – podstawa, na której powinna się opierać każda fotografia

Światło – to ono w dużej mierze decyduje o tym, co uda się uchwycić na naszej fotografii. Niezależnie od tego, czy planujesz zrobić zdjęcie portretowe czy też krajobrazu – zawsze staraj się mieć główne źródło światła za sobą (oczywiście uwieczniając malowniczy zachód słońca, zasada ta nie obowiązuje jednakże zabieg będzie wymagał dodatkowego zaangażowania w inne parametry). Warto pamiętać, aby miało ono rozproszony charakter – portretowanie się na granicy mocnego światła słonecznego i cienia to niełatwa sztuka.

Stabilność – bez niej nie ma ostrości

Jak zrobić dobre zdjęcie? Trzymaj pewnie swoją dłoń! Niezależnie od tego, czy planujesz fotografować telefonem czy też kompaktowym aparatem, zawsze należy wykazać się szczególną dbałością w zakresie stabilności. Przyjmij odpowiednio pewną pozycję, jeżeli nadmiernie drżą Ci ręce, zadbaj o naturalną podporę – np. murek, kamień czy blat stolika a także wykorzystaj możliwości, jakie daje współczesna technika – wygłuszanie drgań i stabilizacja obrazu to funkcje, które można znaleźć w większości amatorskich sprzętów. Masz do dyspozycji statyw? Używaj go bez wahania!

jak zrobić dobre zdjęcie

Poznaj podstawowe zasady kompozycji

Zarówno w malarstwie jak i fotografii, prawidłowa kompozycja stanowi połowę sukcesu uzyskanego obrazu. Jeżeli zależy Ci na uwiecznieniu znakomitych widoków, podczas wakacyjnego wyjazdu, postaw na sprawdzone zasady. Unikaj fotografowania obiektów i ludzi, umieszczając ich w środkowej części kadru (chyba, że wypełniają go całkowicie). Robiąc zdjęcia z większej perspektywy, postaraj się ustawić linię horyzontu na wysokości 1/3 od góry bądź dołu kadru. Tak samo postępuj w przypadku mieszanym, gdy uwieczniasz osobę na tle budynków czy natury. Ustawiaj ją w miejscu, stanowiący 1/3 odległości od brzegu zamierzonego kadru.

Nie okaleczaj fotografowanych osób

Unikaj sytuacji, w której fotografowane przez Ciebie osoby, będą miały poucinane kończyny czy czubki głów, w wyniku niechlujnego kadrowania. Takiego typu obrazy są bezwartościowe i stanowią o braku wyczucia ich twórcy. Staraj się uwieczniać ludzi w taki sposób, by niewłaściwe światło nie rzucało na ich twarze chorobliwych cieni a zły kąt kadrowania nie deformował ich proporcji.

Naucz się posługiwać głębią

To już zadanie o wyższym stopniu skomplikowania, jednakże przynoszące zjawiskowe efekty. Odpowiednia głębia i rozmycie tła, znakomicie podkreślają pierwszy plan i powodują, iż oglądający nie jest rozproszony nadmierną ilością szczegółów.

Uatrakcyjnij swoją przestrzeń

Znasz to? Poruszasz się po niezmierzonych zasobach sieci i na co dzień zalewają Cię ogromne ilości kiepsko wykonanych fotografii, które nie powinny w ogóle zostać zapisane w pamięci jakichkolwiek nośników a trafiają na FB czy inne portale. Sam nie bądź źródłem tego typu przewinień, starannie wykonuj swoje zdjęcia, surowo przeprowadzaj ich selekcje i dopiero gdy masz pewność, iż posiadają odpowiednią wartość, udostępniaj je publicznie.

Może Cię zainteresować

zamknij