×

Jak zrobić domowe kostki do toalety? Naturalny przepis oszczędzi Ci setki złotych

Jeśli chcesz zadbać o czystość i higienę łazienki z pewnością sięgasz po dostępne w sklepach środki czystości. Niestety te detergenty nie zawsze są skuteczne, a dodatkowo są szkodliwe dla środowiska (tylko popatrz na ich skład, który został podany na plastikowej butelce). Dlatego dobrze jest postawić na alternatywne środki i samodzielnie wykonać naturalne detergenty. Jak zrobić naturalne kostki do toalety?

Poniższy przepis jest bardzo prosty i wystarczy kilka składników, które z pewnością masz w swoim domu. Uzyskane kapsułki należy wrzucić do toalety. Po kilku minutach zaczynają buzować. Pozostaw musujące kostki na kilka minut w muszli klozetowej, a następnie przemyj toaletę szczotką.

Jak zrobić naturalne kostki do toalety?

Do miski wsyp 1 szklankę sody kalcynowanej.  To tak zwana soda piorąca. Ma silniejsze właściwości czyszczące niż zwykła soda oczyszczona, ale ta soda nie nadaje się do spożycia, ma odczyn pH 11. Podczas jej stosowania zaleca się używania rękawiczek. A przechowywać ją trzeba w szczelnym pojemniku, gdyż chłonie wilgoć. Jednak do prania i jako środek czyszczący jest o wiele skuteczniejsza, niż soda oczyszczona spożywcza.

Jak zrobić sodę kalcynowaną z sody oczyszczonej?

Jeśli nie posiadasz sody kalcynowanej, zrób ją z sody oczyszczonej! W tym przypadku konieczne jest jej podgrzanie w piekarniku. Rozsyp sodę na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia i ustaw piekarnik na 200 stopni . Piecz przez 30 minut od czasu do czasu mieszając.

Jak zrobić naturalne kostki do toalety Fot. Genialne

Do sody dodaj 1/4 szklanki kwasku cytrynowego

naturalne kostki do toalety 2
facebook.com

Dodaj 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń

Płyn sprawi, że cząsteczki sody oraz kwasku cytrynowego skleją się. Wymieszaj całość ręką – pamiętaj, że soda wciąż może być ciepła, dlatego odczekaj chwilę lub załóż rękawiczki.

naturalne kostki do toalety 3
facebook.com

Formowanie kostek

Po wymieszaniu masy, przełóż ją do foremki na lód. Pamiętaj, żeby nakładać mniej produktu do oddzielnych przegródek, ponieważ kapsułki mogą trochę „urosnąć”.

naturalne kostki do toalety 4
facebook.com

Odstaw całość na minimum 4-5 godzin

Po tym czasie wyciągnij kostki z foremki i przełóż do szczelnie zamykanego pojemnika.

naturalne kostki do toalety 5
facebook.com

Zacznij je używać

Teraz wystarczy umieścić jedną kapsułkę w toalecie. Kostki zaczynają musować i czyścić toaletę. Pozostaw kapsułkę na około 10 minut w muszli klozetowej, a następnie wyszoruj dokładnie toaletę za pomocą szczotki.

naturalne kostki do toalety 6
facebook.com

Musujące kostki do toalety – dlaczego warto je stosować?

Naturalne kostki do toalety są nieszkodliwe dla środowiska, dodatkowo poprzez zastosowanie sody oczyszczonej (kalcynowej) mają one właściwości piorące i czyszczące. Samodzielnie zrobione kostki do toalety z sody oczyszczonej, są także znacznie tańsze niż detergenty kupowane w sklepach.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, sprawdź również ten: Jak zrobić domowe tabletki do zmywarki? Ten naturalny przepis bez boraksu oszczędzi Ci setki złotych!

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij