Jak zrobić drona krok po kroku?
Drony stają się coraz powszechniejszymi sprzętami, które pojawiają się w naszym otoczeniu. Stosują je firmy ochroniarskie, instytucje rządowe, a nawet fotografowie chcący robić jeszcze ładniejsze zdjęcia z rozmaitych miejsc czy na różnych uroczystościach. Nadal jednak drony pozostają dość kosztowne, dlatego wiele osób zastanawia się, jak zrobić drona samodzielnie.


Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że stworzenie drona wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać – trzeba mieć do tego choć trochę smykałki, która pozwoliłaby zrozumieć działanie maszyny; bez tego bowiem trudno będzie cokolwiek stworzyć. Na pewno jednak, mając dostęp do odpowiednich części i czytają ten skrócony poradnik będziemy ogólnie wiedzieć, jak zrobić własnego drona – i mieć z tego ogromną satysfakcję.
Jak zrobić własnego drona – elementy
Przede wszystkim musimy zgromadzić własne elementy, które posłużą do budowy drona. Warto wiedzieć, że w warunkach domowych możemy zrobić najłatwiejszy, wielowirnikowy model drona z czterema śmigłami, zwany również quadrocopterem. Jak sama nazwa mówi, będziemy potrzebować do niego ramy z czterema ramionami, którą kupić można w internecie. Dodatkowo niezbędny będzie nam akumulator do zasilania maszyny z czterema regulatorami silników – osobnymi dla każdego silnika bądź wspólnym dla czterech. Kolejne niezbędne elementy to wspominane silniki oraz śmigła, wszystkie w liczbie czterech. Regulatory będziemy podłączać do płytki zasilającej. Aby dron jednak działał, potrzebujemy jednego z podstawowych elementów, czyli płytki sterującej, a także odbiornika i nadajnika z całym system sterowania. Większość tych elementów bez trudu kupimy w sklepach z elektroniką oraz specjalnych punktach sprzedaży elementów do dronów.
Jak zrobić drona z kamerą?


Aby do drona mogła zostać podłączona kamera, musimy cały montaż wykonać w kształcie litery X – to da jej pole do manewru. Oczywiście, zamiast kamery możemy użyć również aparatu fotograficznego. Jak zrobić drona, na którym nie widać obrazu śmigieł czy ramy? Musimy przede wszystkim zdecydować się na sugerowane wyżej ułożenie X, a dodatkowo zadbać o to, aby nasz sprzęt nagrywający czy robiący zdjęcia nie miał zbyt szerokiego obiektywu.
Składanie drona z elementów
Zadanie składania drona wygląda na skomplikowane, dlatego warto zainteresować się licznymi poradnikami dotyczącymi tego, w jaki sposób konkretnie działa taki rodzaj maszyny. To da możliwość właściwego jej złożenia, ale są również pewne aspekty, o których trzeba pamiętać niezależnie. Pierwszy z nich to znalezienie odpowiedniego punktu ciężkości – nasz dron opiera się na czterech śmigłach, dlatego środek ciężkości powinien znajdować się bezpośrednio w jego centrum. Dobrze jest również zabezpieczyć całą konstrukcję tak, aby nie było w niej luźnych elementów, które będą powodowały niestabilności w trakcie lotu. Całość można pokryć dodatkowo jednolitym materiałem, który zmniejszy opór powietrza i osłoni delikatne elementy elektryczne wewnątrz drona. Ostatnim, również dość skomplikowanym krokiem jest kalibracja sprzętu tak, aby można było nim sterować z nadajnika. To zadanie jest dość wymagające, jednakże w sieci znaleźć można wiele różnych poradników dotyczących programów do kalibracji czy metod bardziej „na piechotę” – warto się z nimi zapoznać, gdy już zrozumiemy, jak zrobić drona pod względem konstrukcyjnym.

