×

Jak zrobić drzewo genealogiczne? – kilka kluczowych zagadnień

Niezależnie od tego, czy chcesz uporządkować pamięć o swoich przodkach czy też zmagasz się z pracą domową dla swojego dziecka, oprzyj swoje działania o kilka kluczowych czynności. Jak zrobić drzewo genealogiczne jeżeli masz mało danych? Ciekawa szata graficzna może okazać się w tym przypadku kluczową.

Jak zrobić drzewo genealogiczne swojej rodziny?

Na początek powinieneś zgromadzić niezbędne dane. Warto rozpisać sobie wszystkich członków, których masz zamiar ująć w zestawieniu. Zapewne przy trzecim czy czwartym pokoleniu okaże się, iż Twoja wiedza jest niewystarczająca – wtedy warto skonsultować się z seniorami rodu, którzy będą dysponowali znacznie szerszą perspektywą. Kiedy wypiszesz już wszystkich najbliższych, zastanów się nad formą zestawienia. Jak sama nazwa wskazuje, może mieć ono postać drzewa ale nie musi. Jeżeli tworzysz je w wordzie, to swobodnie możesz posługiwać się klasycznymi szablonami, pozwalającymi na wstawianie obrazów, kształtów i odwołań. Nie da się jednak ukryć, iż praca artystyczna, oparta na namalowaniu drzewa na dużym formacie i wpisaniu w nie danych członków rodziny będzie się znacznie lepiej prezentować, niż schematyczna praca wykonana na komputerze.

jak zrobić drzewo genealogiczne

Jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły?

Postaw na taką technikę, która znajdzie największe uznanie w oczach nauczyciela. Jeżeli uważasz, iż dodawanie zdjęć bliskich jest nieodpowiednim działaniem (często prace tego typu wywieszane są w gablotach), zamień je na ciekawe awatary, które mogą mieć zabarwienie humorystyczne, bądź opierać się na cechach szczególnych rzeczywistych osób. Podobnie ma się sytuacja w przypadku dat urodzin czy zawarcia związków małżeńskich. Możesz ograniczyć się do samego roku, by nie upubliczniać zbyt wiele danych, związanych ze swoją rodziną.

A może tak postawić na gotowy wzór?

W Internecie znajdziesz szereg gotowych wzorów, którymi możesz się posiłkować, tworząc drzewo genealogiczne swojej rodziny. Dobór odpowiedniego schematu może okazać się kłopotliwy, jeśli Twoja rodzina posiada skomplikowany układ. Jednakże możesz swobodnie poszukać inspiracji i tak zmodyfikować znaleziony wzór, by idealnie pasował do Twoich potrzeb. Czerpiąc pomysł z zewnątrz, będziesz mógł się skupić na dopracowywaniu detali i znacznie szybciej oraz efektywniej uzyskasz satysfakcjonujący wytwór swojej działalności.

Gdzie poszukiwać informacji o przodkach?

Na początek zapytaj seniorów rodu, jak daleko sięga ich pamięć o członkach rodziny. Jeżeli osoby żyjące nie są w stanie udzielić Ci satysfakcjonującej odpowiedzi, skup się na poszukiwaniu informacji na zewnątrz. Być może sąsiedzi bądź wieloletni przyjaciele rodziny dysponują poszukiwanymi danymi. Odwiedź cmentarze, na których spoczywają pradziadkowie i sprawdź na nagrobkach daty ich urodzin oraz śmierci. Jeżeli uniemożliwia Ci to odległość bądź brak mogił, to spróbuj pozyskać dane z ksiąg parafialnych. Na początkach ubiegłego stulecia, były one znacznie skrupulatniej prowadzone, niż zestawienia urzędów państwowych a ponadto nierzadko przetrwały wojenne zawieruchy, co pozwoliło ocalić wiedzę o bliskich. Nowoczesne technologie również idą w tej kwestii z pomocą. Dane o przodkach można pozyskać z licznych serwisów, zajmujących się automatycznym tworzeniem drzew genealogicznych. Jednakże ich zasięg terytorialny nie jest jeszcze satysfakcjonujący dla naszego rejonu, dlatego też wcześniej wspomniane metody cechują się wyższą skutecznością.

Może Cię zainteresować