×

Jak zrobić gniotka?

Gniotek to wspaniała zabawka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pomaga w odstresowaniu się i poprawia humor. Gniotki mogą być albo bardzo minimalistyczne, albo bardzo ozdobne. Wszystko zależy od wyobraźni tworzącego.

Czym są gniotki?

Gniotki to po prostu balony wypchane mąką. Jeśli nie są bardzo obciążone, balon nie ma dziurek i jest dobrze zawiązany – wówczas można takiej zabawki używać przez lata. Najczęściej gniotki kojarzymy z targów lub festynów. Są wszędzie tam, gdzie jest dużo dzieci. Nic dziwnego, ten tani przedmiot może na dłuższą chwilę zająć malucha i uprzyjemnić mu czas. Jeżeli na gniotku znajdują się rysunki, wtedy cała zabawa polega na kształtowaniu śmiesznych i abstrakcyjnych wzorów. Pozwala na to rozciągnięta guma, która dzięki mące może pozostać w określonym kształcie przez dłuższy czas. Dla dorosłych gniotki mogą stanowić tani (ale bardzo skuteczny!) stress ball.

Jak zrobić gniotka? Czego potrzebujemy?

Żeby przygotować gniotka potrzebny jest mocny balon i mąka ziemniaczana. Opcjonalnie można także kupić włóczkę, która posłuży do dekoracji. Przyda się także lejek i patyczek do przepychania. Żeby wszystko się udało, należy także przygotować sobie naczynie z wodą. Co prawda użyjesz tylko kilku kropel, ale dzięki temu łatwiej zwiążesz balonik. Warto także zainwestować w niezmywalne markery oraz zabawne naklejki, które pozwolą na uzyskanie niepowtarzalnego i zabawnego gniotka.

jak zrobić gniotka

Wykonywanie gniotków krok po kroku

Żeby zrobić gniotka trzeba najpierw nadmuchać balonik, by dobrze go rozciągnąć. Od tego, jak bardzo go „rozdmuchasz”, zależy wytrzymałość zabawki oraz jej wielkość. Pamiętaj więc, by nie chuchać w niego z całych sił. Kiedy wypuścisz powietrze, dosyp do balona mąkę przy pomocy lejka i upchnij ją patyczkiem. Czy można użyć innej mąki niż mąka ziemniaczana? Lepiej nie próbować. Teoretycznie możesz wsypać do balonika wszystko – nawet piasek, ale mąka ziemniaczana posiada specyficzne właściwości. Można ją modelować i przyjemnie się ją gniecie. Zwykłe mąki są bardziej sypkie i nie zachowują kształtu na długo.

Gdy wsypiesz mąkę do balona, dodaj do środka kilku kropel wody. Od razu zauważysz, że gniotek jest bardziej stabilny i łatwiej go uformować.

Kiedy gniotek jest gotowy?

Gdy w gniotku będzie wystarczająco dużo mąki, zawiąż szyjkę na mocny supeł. Może wydawać się, że takie zabezpieczenie jest niewystarczające, ale to tylko pozory. Dobrze zawiązane balony są zadziwiająco trwałe. Pamiętaj, żeby przed zawiązaniem usunąć pyłek z balonów. Jeśli mąka zostanie pod węzłem, będzie próbowała „wyłazić” w trakcie zabawy, co nie jest przyjemnym odczuciem i bardzo irytuje. Po oczyszczeniu i zabezpieczeniu gniotek jest gotowy. Można się nad nim znęcać i gnieść go do woli. Oczywiście może się zdarzyć, że gniotek pęknie, ale potrzeba na to naprawdę dużo siły. Dlatego bez żadnych wątpliwości możesz dać taki balonik dziecku do zabawy.

Jak zdobić gniotki?

Gniotki można zdobić na różnorakie sposoby. Pamiętajmy jednak, by używać dosyć trwałych mazaków. W przeciwnym razie po zgnieceniu balonów wewnątrz dłoni zostaną nieestetyczne ślady i bardzo szybko zniechęcimy się do zabawki. A wystarczy wybrać niezmywalne pisaki lub śmieszne naklejki. Jednym z najpopularniejszych rodzajów rysunków, które trafiają na gniotki są „minki”. Jeśli na wierzch balonów trafi np. uśmieszek, zabawka nabierze miłego wyrazu. Poza tym podczas ugniatania można zmieniać „wyraz twarzy” gniotka, co stanowi świetną zabawę.

Może Cię zainteresować

zamknij