×
Wirtualna Polska

Jak zrobić kalendarz?

Własny kalendarz pozwala na lepszą organizację codziennych obowiązków. Może wydawać się, że tego rodzaju pomoc nie jest konieczna. Każdy posiadacz osobistego kalendarza na pewno zgodzi się ze stwierdzeniem, że stanowi on duże ułatwienie. Nie musisz kupować takiego organizera w sklepie. Możesz wykonać go własnoręcznie domowym sposobem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dlaczego warto robić kalendarz samodzielnie?

Organizery kupowane w księgarniach mają wiele zalet. Są dobrze zszyte i bardzo estetyczne. Niejednokrotnie jednak okazuje się, że wiele w nich nieprzydatnych (lub wręcz irytujących) informacji. Kalendarze komercyjne są też często przepełnione reklamami. Poza tym za dobry produkt tego typu nierzadko trzeba zapłacić sporo pieniędzy. Jeżeli wolisz oszczędzać fundusze i nie chcesz frustrować się dziwacznymi wiadomościami w swoim kalendarzu, postaraj się wykonać go samodzielnie. Warto zauważyć, że taki notes może stanowić bardzo miły podarunek.

Kalendarze zeszytowe

Bardzo łatwo stworzyć kalendarz z papieru. Najprostszy można wykonać z zeszytu 60-kartkowego. Na każdy miesiąc będziesz mieć wówczas 10 stron. Na górze każdej kartki wpisz nazwę miesiąca. Podziel za pomocą linijki i cienkopisów poszczególne dni tygodnia. Zostaw odpowiednią liczbę miejsc na ewentualne dopiski.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Musisz zdecydować, jakiej wielkości chcesz mieć kalendarz. Uniwersalny rozmiar to A5, ale wszystko zależy od twoich potrzeb. Nie jest ważne, czy zeszyt będzie miał kartki w kratkę, w linie lub będzie czysty. Możesz oczywiście zrobić także kalendarz z grubszego zeszytu – przynajmniej 185-kartkowego. Wówczas będziesz mógł przeznaczyć jedną stronę na każdy dzień (a i tak kilka zostanie ci w zapasie na dodatkowe notatki).

jak zrobić kalendarz

Kalendarz w wordzie lub w excelu

Jeżeli nie masz cierpliwości do ręcznego pisania, możesz organizer wykonać na komputerze. Wystarczy, że masz w swoim systemie zainstalowany pakiet Microsfot Office. Za pomocą programu Excel łatwo wykonasz kalendarz. Stosuj się do poniższych poleceń i wykonuj je zgodnie z kolejnością.

1. Utwórz nowy skoroszyt.
2. Kliknij pozycję „Visual Basic” – znajdziesz ją na wstążce Deweloper.
3. Znajdź polecenie Moduł w menu Wstaw.
4. Do arkusza modułu wklej specjalny kod pobrany ze strony suport.microsfot.com.
5. Wejdź w menu Plik i kliknij polecenie Close and return to Microsfot Excel.
6. Otwórz kartę Arkusz1.
7. Kliknij pozycję Makra. Znajdziesz ją na wstążce Deweloper.
8. Znajdź opcję CalendarMaker. Kliknij przycisk Uruchom, dzięki niemu uda ci się utworzyć kalendarz.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeżeli jesteś w trybie online, możesz utworzyć kalendarz jeszcze szybciej. Wystarczy pobrać jeden z dostępnych szablonów kalendarzy i otworzyć go w programie Office Online. W aplikacji można dokonywać potrzebnych edycji. Warto zauważyć, że tego rodzaju kalendarz nadaje się zarówno do drukowania, jak i udostępniania.

Kalendarz w tabeli

Kalendarz w Wordzie można zrobić także za pomocą standardowej tabeli 7×7. Połącz w pierwszym wierszu kolumny tak, by powstała jedna większa komórka. Tam możesz umieszczać napisy i zdjęcia. Pozostałe wiersze wykorzystaj na pojedyncze dni z jednego miesiąca.

Tak wydrukowaną tabelę można wykorzystać np. jako kalendarz pogodowy z papieru.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować