×

Jak zrobić kokardę samodzielnie i szybko

Kokarda to bardzo efektowny i popularny motyw, który przyda się nam nie tylko do ozdabiania prezentów. Możemy zastosować ją także jako ozdobę do włosów, ubrania, czy też obuwia. Natomiast kokarda z włosów może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnego koka. Przekonajmy się jak zrobić kokardę własnoręcznie. Możemy wykorzystać do tego celu wiele materiałów, które często znajdują się w naszym domu.

Jak zrobić kokardę własnoręcznie?

Kiedy chcemy efektownie ozdobić prezenty wcale nie musimy sięgać po sklepowe ozdoby. Sprawdźmy jak zrobić kokardę samodzielnie. Możemy wykorzystać do tego celu zarówno kawałki materiału, wstążki, czy też kawałki papieru. Wybór materiałów będzie zależał od naszej koncepcji ozdoby. Kokardę wykonamy nawet z papieru do pakowania, czy papieru śniadaniowego, który znajduje się w naszej kuchni. Zanim rozpoczniemy powinniśmy zaopatrzyć się w ostre nożyczki, klej, taśmę klejącą, czy nawet zszywacz. Z papieru tworzymy grubsze lub cieńsze paski, a następnie składamy je. Długość pasków po złożeniu powinna odpowiadać średnicy kokardy jaką chcemy uzyskać. Następnie musimy scalić naszą kokardę pośrodku – tu możliwości jest równie wiele. Użyjemy do tego celu zszywacza, tasiemki lub sznurka. Możemy naszą kokardę zszyć lub skleić.

Równie ciekawie prezentuje się kokarda z wstążki lub z tasiemki. Wstążki w różnych kolorach, wykonane z rozmaitych materiałów znajdziemy w pasmanterii, sklepie papierniczym lub choćby w kwiaciarni. Technika wykonywania kokardy z wstążki jest podobna jak w przypadku papieru. W zależności od naszych potrzeb wybieramy węższy lub szerszy kawałek materiału.

jak zrobić kokardę

Jak zrobić kokardę – ozdoby do włosów, obuwia i odzieży

Kokarda jest jedną z bardziej efektownych ozdób do włosów. Techniki jej wykonania są rozmaite i zawsze jest miejsce na własną inwencję twórczą. Najprostszym sposobem jest związanie włosów w kucyk przy pomocy cienkiej gumki, a następnie obwiązanie kucyka szeroką wstążką lub tasiemką. Warto wypróbować motyw kokardy jako ozdobę gumek do włosów. W tym celu tworzymy niewielką kokardę z tasiemki. Wiążemy ją lub zszywamy pośrodku. W miejscu zwężenia możemy wszyć lub przykleić perełkę lub koralik. Następnie własnoręcznie wykonaną konstrukcję przyszywamy do gumki do włosów. Kokarda z materiału będzie również doskonałą ozdobą naszej odzieży lub obuwia. Wybieramy materiał, który kolorem i strukturą pasuje do naszej odzieży, a następnie składamy go i związujemy lub zszywamy pośrodku. Taką kokardę możemy przyszyć do kołnierza naszej koszuli lub butów.

Kokardę możemy zrobić także z włosów. Jeżeli nasze włosy są zbyt krótkie, żeby wykonać z nich tego typu fryzurę warto wypróbować włosy sztuczne w odcieniu zbliżonym do naszych naturalnych kosmyków. Pasmo włosów składamy na pół, a następnie przewiązujemy w połowie na kształt kokardy. Taką ozdobę przypinamy do naszych naturalnych włosów. Posiadaczki długich i gęstych włosów mogą stworzyć z nich uczesanie na kształt kokardy. Technika wykonania takiej fryzury jest podobna. Jeżeli naszym włosom brakuje objętości możemy do stworzenia kokardy użyć specjalnego wypełniacza, który nada im kształt.

 

Może Cię zainteresować