×

Jak zrobić kopertę z papieru?

Chcesz przekazać komuś prezent w postaci np. biletów na wymarzony koncert czy mecz ale nie podoba Ci się wizja wkładania ich w zwykłą, pocztową kopertę? Może więc spróbujesz zrobić ją samodzielnie? Taki rękodzielniczy wkład zachwyci obdarowanego i udowodni mu Twoje zaangażowanie. Jest to znacznie łatwiejsze niż mogło by się wydawać i nie zajmie Ci dużo czasu. Poniżej podpowiadamy skuteczny i szybki sposób na to jak zrobić kopertę.

Kwadratowa opcja z kartki papieru

Potrzebujesz kartkę papieru. Dotnij ją w kształt kwadratu. Następnie zagnij po przekątnej, łącząc ze sobą dwa przeciwległe rogi. Powtórz czynność dla dwóch pozostałych rogów – pozostań z otrzymanym trójkątem. Jego kraniec zagnij następnie w taki sposób, by sięgał przekątnej – utworzy się kolejny mały trójkąt. Następnie powstałe po jego bokach końce zagnij do środka aby zachodziły na siebie. Powstała konstrukcja będzie się stabilnie trzymać jeżeli jeden z zagiętych przed chwilą końców włożysz w drugi. Warto także mocno poprawić sztywność każdego rantu, dociskając go np. ołówkiem czy nie ostrym nożem. Do takiej koperty możesz włożyć bilecik z życzeniami, mały prezent bądź informację o tym, gdzie znajduje się większa niespodzianka. Opcja ta nie wymaga sklejania, opiera się na zasadzie origami, które jest sztuką składania papieru bez wykorzystywania dodatkowych produktów.

jak-zrobic-koperte

Jak zrobić duża kopertę z papieru

W przypadku, gdy chcesz kogoś obdarować kartką okolicznościową, bądź chcesz zastąpić zniszczone opakowanie na płytę, to łatwo dokonasz tego przy użyciu klasycznej kartki A4 oraz kleju biurowego/szkolnego. Oto jaki jest najprostszy sposób postępowania w drodze do sukcesu? Należy najpierw zagiąć dłuższe brzegi kartki na szerokość ok 1 cm, by powstały ranty. Następnie złóż kartkę niesymetrycznie w poprzek, zostawiając jedną część dłuższą o około 2 cm. Teraz pora na użycie kleju. Posmaruj nim te ranty, które znajdują się na krótszej części zgiętej kartki i sklej dokładnie kartkę, by powstały z niej ścianki koperty. Dla pełnej perfekcji uzyskanego efektu, warto pokusić się o ścięcie rogów z dłuższej części kartki, by podczas zaklejania koperty uniknąć efektu nierównomiernego pokrycia się brzegów.

Papier ozdobny i inne dekoracje

Przykładając się szczególnie mocno do pracy, możesz stworzyć małe dzieło sztuki, które zachwyci obdarowywanego. Dzieli Cię od tego zaledwie kilka kroków. Postaw na kolor i fason. Nie musisz się ograniczać jedynie do tworzenia kopert z papieru do drukarki. Jest to najtańsza, najprostsza i najszybciej osiągalna opcja. Pomyśl jednak jaki efekt możesz uzyskać decydując się na papier o większej grubości i zróżnicowanej kolorystyce. Jeżeli na dodatek będzie on posiadał wyrazistą fakturę, to efekt masz gwarantowany. Innym sposobem na uszlachetnienie swojego wytworu jest ozdobienie go kolorową tasiemką czy nawet naklejenie kawałków różnych materiałów, tworzących oryginalny motyw. A co powiesz na ażurowe zdobienia? Koperty z wyciętymi motywami będą znakomicie się prezentowały, jeżeli w ich wnętrzu znajdzie się kartka o kontrastowej barwie. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednimi szablonami, to możesz posiłkować się klasycznym dziurkaczem – motyw koła i kształty jakie można za jego pomocą osiągnąć daje wręcz nieograniczone możliwości. Koperty z kartki papieru będą tańsze niż te kupione na poczcie a ich dostępność nieograniczona -bo przecież wcale nie jest powiedziane, że nie możemy dokonać recyklingu i zużyć niepotrzebne elementy korespondencji.

Może Cię zainteresować

zamknij