×

Jak zrobić książkę?

Czy da się zrobić książkę na prezent dla dzieci? Oczywiście, że tak! Wielu z nas uważa, że książkę można kupić jedynie w księgarni. Tymczasem przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie stworzyć swoją własną publikację.

Co będzie w twojej książce?

Zastanów się przede wszystkim, co zawierać będzie twoja książka. Jaka będzie jej treść? Dosyć popularnym pomysłem jest drukowanie ulubionych cytatów i obkładanie ich u introligatora. A może piszesz swoje opowiadania lub wiersze? Jeśli lubisz, w twojej książce mogą się znaleźć zdjęcia. Nikt nie powiedział, że można publikować tylko teksty. Warto np. wydrukować swoje grafiki lub fotografie, na których pozujesz z ukochaną osobą. Świetnym prezentem może być też fantazyjnie stworzony kalendarz lub notes. W formie książki wydaje się czasami pamiętniki. Niektórzy drukują i obkładają ważne dla siebie informacje – np. notatki z ulubionego wykładu.

Wszystko zależy od twojej wyobraźni i artystycznego zmysłu.

Czego potrzebujesz do swojej książki?

Przygotuj wydrukowane kartki (najlepiej drukuj dwustronnie), karton z pudełka, klej w sztyfcie, mały sznurek (ewentualnie mulinę), białe kartki, wstążkę, brystol, nożyczki, igłę, linijkę, nożyk do papieru oraz ołówek.

Wcześniej przemyśl, co znajdzie się na okładce twojej książki. Bardzo ładnie wygląda po prostu papier ozdobny. Być może jednak chcesz umieścić na swojej okładce tytuł lub odpowiednie zdjęcie. W drukarni możesz zaznaczyć, że część wydrukowanej grafiki ma być matowa lub lśniąca. Wybierz wcześniej odpowiednie kolory i fonty.

Jak zrobić książkę?

Wszystkie wydrukowane kartki zegnij w połowie – tak, by były już odpowiednio podzielone na ponumerowane strony. Następnie podziel wydruki na partie. Zebrany stosik kartek podziurkuj wzdłuż jednej krawędzi. Pamiętaj, żeby nie używać dziurkacza na wszystkich kartkach od razu. Może się zdarzyć, że urządzenie nie poradzi sobie z grubością stron i niechlujnie je podziurkuje. Lepiej podzielić kartki na partie liczące sobie 5-10 stron.

Będziesz musiał użyć dziurkacza także na stronie tytułowej i końcowej. Pamiętaj, żeby miały one dokładnie takie same rozmiary jak strony książki.

jak zrobić książkę

Zszywanie książeczki

Strony połącz ze sobą sznurkiem lub muliną. Przeciągnij nić przez igłę i zszyj kartki ściegiem na okrętkę. Najpierw połącz strony z góry na dół, a później z dołu do góry. Dzięki temu książka będzie lepiej zabezpieczona. Kiedy uda ci się zszyć kartki, zrób węzełek i odetnij niepotrzebny nadmiar sznurka.

Jak zrobić okładkę?

Okładkę zrobisz z kartonowego pudełka. Wytnij z niego prostokąt, który będzie o 0,5 cm wyższy od stron książki. Pamiętaj, żeby przy wymiarowaniu okładki wziąć pod uwagę grubość grzbietu. Jeżeli wcześniej wydrukowałeś okładkę w drukarni umieść ją na kartonie i odpowiednio zagnij rogi, żeby zakryć brzydką szarość.

Za okładkę może też służyć papier ozdobny. Wytnij z niego prostokąt, który będzie o 2 cm szerszy i 2 cm dłuższy od prostokąta z kartonu. Następnie obłóż papierem kartonowym prostokąt.

Okładkę należy odpowiednio zagiąć w miejscu grzbietu!

Ostatni krok

Na samym końcu umieść wewnątrz okładki zszyte strony. Do kartonu przyklej stronę końcową i tytułową – dzięki temu uda ci się połączyć wszystkie elementy razem.

Może Cię zainteresować

zamknij