×

Jak zrobić lampion?

Lampiony to bardzo efektywne dekoracje. Świetnie pasują na romantyczną kolację. Genialnie prezentują się także w letniej altanie. Lampiony wykorzystuje się również podczas różnorakich uroczystości i nabożeństw. Dzieci przynoszą je do kościoła na roraty. Bardzo popularne są także lampiony z dyni używane podczas obchodów Halloween. Czy wykonanie takiej ozdoby jest trudne? Czego użyć, by szybko zrobić ładny lampion?

Lampiony z papieru

Najprostszym sposobem na wykonanie lampionów jest wykorzystanie kolorowego papieru. W środku tego rodzaju osłony może się znaleźć zarówno podgrzewacz, jak i lampa diodowa. Do wykonania lampionu potrzebujesz brystolu, ołówka, linijki, kostki introligatorskiej, kleju, dwustronnej taśmy klejącej oraz nożyka do papieru.

Na papierze narysuj prostokąt – powinien być całkiem duży. Najlepiej, jeżeli ma wymiary kartki A4, przy czym dłuższa krawędź powinna być powiększona o 1 centymetr. Po wyrysowaniu prostokąta, wytnij go z brystolu. Kolejnym krokiem będzie zagięcie do wewnątrz dodatkowego centymetra z dłuższego boku. Następnie złóż papier na pół – zrób to dwa razy, dzięki temu uzyskasz cztery ściany lampionu.

Kartkę rozłóż później płasko na blacie stołu. W środkach każdej ze ścian możesz powycinać różnorakie wzorki. Mogą to być kwiaty, trójkąty, koła, okienka. Do wycinania użyj nożyka do papieru. Pamiętaj jednak, że zarówno z góry, jak i z dołu musisz pozostawić 2 centymetry miejsca. Po wycięciu wzorków złóż lampion do środka. Sklej go przy pomocy pozostawionego 1-centymetrowego paska papieru.

jak zrobić lampion

Lampiony ze słoików

Ciekawym pomysłem jest robienie lampionów ze słoików. Wystarczy je odpowiednio ozdobić, żeby stały się śliczną osłoną na świeczkę. Świetnie do tego celu nadają się słoiki po przetworach owocowych. Zwykle mają one odpowiedni kształt. Do ich udekorowania użyj gałązek świerku lub jemioły. Możesz też obwinąć na nich wrzos lub inne elastyczne rośliny. Tego rodzaju lampiony będą ślicznie prezentowały się w okresie adwentowym.

Całkiem ciekawie na słoikach prezentują się wstążki lub zwykłe kokardki. Do ozdoby możesz także wykorzystać koraliki lub wisiorki. Pamiętaj o tym, że podgrzewacz lub świeca nie muszą być umieszczane na dnie słoika. Niekiedy do jego środka wsypuje się najpierw ozdobne kamyki lub po prostu… wlewa wodę. Dzięki temu lampion nabiera specyficznego, ciekawego charakteru. Słoikowe lampiony można także dekorować za pomocą kolorowej bibułki lub farbek do szkła.

Lampion z puszki

Do zrobienia lampionu można wykorzystać metalową puszkę. Wbrew pozorom taka ozdoba może wyglądać bardzo urokliwie. Do wykonania takiego lampionu potrzebne są: puszka, taśma klejąca, farba w sprayu, gwoździe w różnych rozmiarach, młotek.

Na samym początku postaraj się wyrysować na kartce wszystkie wzory, jakie mają znaleźć się na puszcze. Możesz ich poszukać w internecie. Następnie naklej kartkę na puszkę tak, żeby się nie przesuwała. Kolejnym krokiem jest wbijanie gwoździ. Rób to zgodnie z liniami wyrysowanymi na szablonie. Najlepiej używaj różnych rozmiarów gwoździ. Pozwoli to na uzyskanie ciekawszego wzoru.

Na samym końcu spryskaj puszkę lakierem w sprayu.

Może Cię zainteresować

zamknij